XIX Ogólnopolskie Szkolne Warsztaty Astronomiczne w Górach Izerskich

20W dniach od 25 do 28 kwietnia 2017 roku trzy uczennice naszej szkoły wraz z opiekunem mgr Robertem Górą uczestniczyły w XIX Szkolnych Warsztatach Astronomicznych w miejscowości Jakuszyce-Orle organizowanych pod patronatem Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Zakładu Fizyki Słońca Centrum Badań Kosmicznych PAN. W tym roku nasze Liceum zostało zaproszone do współorganizacji w celu prezentacji działań i osiągnięć realizowanych w ramach projektu Erasmus + oraz do poprowadzenia części zajęć – zarówno wykładów, jak i warsztatów.

Po siedmiogodzinnej bezawaryjnej podróży około 500 m przed celem nasz środek transportu nie podołał i zakopał się w śniegu. Na miejsce dotarliśmy około godziny 14.00, wprost na posiłek. Warsztaty rozpoczęły się od wykładu dr Joanny Molenda-Żakowicz pt. „Dzień asteroid zbliża się”.
Po kolacji wysłuchaliśmy kolejnego wykładu „Podstawy wizualnych obserwacji nieba” dr Sylwestra Kołomańskiego. Ostatni wykład tego dnia dotyczył programu Erasmus+” Reach the Sky” realizowanego w naszej szkole, wygłosił go mgr Robert Góra.

Drugi dzień zajęć rozpoczęliśmy od prezentacji dr Tomasza Mrozka dotyczącej solarygrafii. Następnie braliśmy udział w warsztatach na ten sam temat. Około godziny 15.00 zaczęła się druga część zajęć na których zajmowaliśmy się programem Gnuplot. Zajęcia te prowadziła dr Ewa Niemczura. Po kolacji zaczęła się część wykładowa. Pierwszy wykład, wygłoszony przez dr Sylwestra Kołomańskiego, nosił tytuł „Paradoks ciemnego nieba”. Następnie obejrzeliśmy film dokumentalny „Ciemna strona światła” w języku angielskim. Potem część osób zajęła się teleskopami – odbyły się zajęcia dotyczące budowy teleskopu prowadzone przez dr Grzegorza Żakowicza. Druga część osób wzięła udział w wykładzie „Sfera niebieska” i wykonywała zadania warsztatowe związane z programem Stellarium. Wykład i zajęcia te prowadził mgr Robert Góra. Mimo niekorzystnej aury wystawiliśmy teleskopy na zewnątrz i próbowaliśmy dostrzec Jowisza. Dzień zakończyliśmy filmem „Kontakt”.

Trzeci dzień warsztatów zaczął się wystąpieniem dr Mileny Ratajczak, która przybliżyła nam temat Misji Rosetta czyli  lądowania na komecie. Po tym wykładzie braliśmy udział w zajęciach prowadzonych przez dr Dominika Gronkiewicza, który uczył nas podstaw programowania w języku Python. Po posiłku nastąpił ciąg dalszy zajęć. Dr Piotr Kierzkowski opowiadał nam o podstawach fotografii i uczył jak efektywnie wykorzystać nasze aparaty. Wieczorem miała miejsce gra terenowa przygotowana przez dr Milenę Ratajczak. W ramach gry zostaliśmy podzieleni na grupy i wykonywaliśmy zadania, w których wykorzystaliśmy wiedzę zdobytą na wykładach i zajęciach praktycznych. Ostatni wykład przedstawił nam dr Waldemar Grabowski, który przygotował prezentację pt. „O EKG Kosmosu i serca”. Na koniec wszyscy integrowali się przy ognisku i wspólnym pieczeniu kiełbasek.

Ostatni dzień obejmował podsumowanie wszystkich zajęć i zadań, rozdanie pamiątek i nagród  oraz pożegnanie uczestników. Ze schroniska ˝Orle˝ wyjechaliśmy około godziny 12.00. Po długiej, blisko jedenastogodzinnej podróżny wróciliśmy do Gorlic.

Mimo niesprzyjającej pogody i sporadycznej ilości nocnych obserwacji nieba  wszyscy uczestnicy byli zadowoleni z warsztatów i już czekają na kolejną, jubileuszową, edycję SWA.

Anna Rafa, Aleksandra Byczek i Aleksandra Przybyłowicz

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.