W dniu 4 grudnia 18 uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami, panią Ewą Obstalecką-Aplas i Moniką Sopalą uczestniczyło w wycieczce naukowej do Krakowa. W programie wycieczki było zwiedzanie Muzeum Historycznego Miasta Krakowa- Fabryki Emalii Oskara Schindlera. Z zaciekawieniem słuchaliśmy panią przewodnik, która z pasją i w przejmujący sposób opowiadała o Krakowie i losach jego polskich oraz żydowskich mieszkańców w czasie II wojny światowej. Zdjęcia, rekwizyty i niepowtarzalna atmosfera tamtych czasów wywarła na nas ogromne wrażenie. Wszyscy pamiętamy przejmujący film „Lista Schindlera” w reżyserii Stevena Spielberga. Staliśmy na schodach gdzie kręcono sceny filmu. Łza kręciła się w oku…Niezapomniana lekcja historii.

Kolejnym punktem naszej wycieczki była Herbaciarnia Naukowa „Aromaty Wiedzy” O godzinie 16 uczestniczyliśmy w wykładzie Ewy Lipskiej „Świat piękny poezją”, który odbywał się w Instytucie Polskiej Akademii Umiejętności na ulicy Sławkowskiej. Ewa Lipska jest jedną z najważniejszych współczesnych polskich poetek nagradzanych w Polsce i za granicą. Jej teksty w swoich piosenkach wykorzystali między innymi Skaldowie, Marek Grechuta i Grzegorz Turnau.

W II części wykładu młodzież mogła zadawać pytania pani Ewie Lipskiej (nasi uczniowie zadawali bardzo dojrzałe pytania – pozdrowienia dla Gabrysi M.) Na uwagę zasługuje serdeczna i bezpośrednia atmosfera, którą potrafiła stworzyć poetka.

mgr M.Sopala

Share →


Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress