Warsztaty w MOA w Niepołomicach

W dniach 15 – 16 grudnia 2015 r. grupa uczniów I LO w Gorlicach w ramach projektu „Reach the Sky” pod opieką nauczycieli wzięła udział w warsztatach i obserwacjach astronomicznych w MOA w Niepołomicach (tzw. „Piknik pod gwiazdami”).

 

Po przyjeździe do Niepołomic wszyscy mieli okazję zwiedzić miasteczko. Zajęcia warsztatowe z astronomii rozpoczęły się od wykładu Pana Janusza Nicewicza na temat historii Wszechświata. Cały wieczór aż do późnych godzin nocnych poświęcony był zajęciom praktycznym, poczynając od układania puzzli księżycowych, poprzez wyszukiwanie i nazywanie ważniejszych obiektów na naszym Srebrnym Globie, do nauki obsługi profesjonalnych i amatorskich teleskopów będących na wyposażeniu MOA.

Ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne nie było okazji do przeprowadzenia obserwacji astronomicznych. W zamian uczniowie uczestniczyli w konkursie wiedzy o Wszechświecie tzw. „Selekcja” – zwycięzcą został Maciej Stępień z kl. II a. Korzystając z łączności z teleskopem TAD w Hiszpanii na stronie projektu Gloria wykonane zostały też zdjęcia obiektów astronomicznych.

Około godziny 24 wszyscy wzięli udział w seansie w niepołomickim planetarium. Nie zabrakło też czasu na kolację tostową przygotowaną przez Paulinę Setlak, podczas której można było podyskutować z organizatorami pikniku na wiele ciekawych tematów związanych z astronomią. Kolejny dzień to także wytężona praca – najpierw wykład w planetarium poświęcony Słońcu oraz historii obserwacji astronomicznych.

Na koniec pikniku wszyscy mogli zamówić i wykonać samodzielnie zdjęcia wybranych obiektów kosmicznych przy pomocy MicroObservatory Robotic Telescope Network Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics oraz zapoznać się z ciekawymi aplikacjami i projektami astronomicznymi przydatnymi podczas obserwacji.

Zajęcia odbywały się w miłej i sympatycznej atmosferze – nikt z uczestników na pewno nie żałował tych dwóch dni intensywnej pracy.

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.