Warsztaty astronomiczne w Stuposianach

Uczniowie naszej szkoły w ramach projektu Reach the Sky w dniach 16 – 17 grudnia 2016 r. wzięli udział w warsztatach astronomicznych prowadzonych przez mgr Sławomira Dedę i mgr Roberta Górę w Stuposianach (Bieszczady).

W piątek, około godziny 17:00 w drodze do Stuposian zatrzymaliśmy się na Przełęczy Wyżniańskiej, gdzie obserwowaliśmy Wenus i Marsa oraz Połoninę Caryńską.
Po dotarciu na miejsce docelowe i zakwaterowaniu się w swoich pokojach udaliśmy się na dużą salę, gdzie otrzymaliśmy instrukcje obsługi i montażu sprzętu obserwacyjnego (lornetki, refraktory, reflektory w systemie Newtona na montażu paralaktycznym i horyzontalnym Dobsona, urządzenia obserwacyjne SkyScout i SQML).
Następnie zostały wygłoszone wykłady dotyczący technik obserwacyjnych i orientacji na sferze niebieskiej.
Później rozpoczęły się bezpośrednie obserwacje i fotografowanie obiektów na sferze niebieskiej: Księżyca, konstelacje (Oriona, Byka, Bliźniąt, Woźnicy, Kasjopei), jasnych gwiazd (Syriusza, Aldebarana, Betelgezy, Rigela, Polluksa, Kastora i Kapelli oraz obiektów głębokiego kosmosu (Plejady, Galaktyka M31 w Andromedzie i M42 w Orionie) i wyznaczanie punktów kardynalnych oraz szerokości geograficznej miejsca obserwacji na podstawie asteryzmu Wielkiego Wozu i Gwiazdy Polarnej.
Po powrocie z obserwacji odbył się quiz astronomiczny podsumowujący zajęcia pierwszego dnia z cennymi nagrodami (1 miejsce – Wiktor Rafa, 2 miejsce – Jakub Wszołek, 3 miejsce – Sara Słyś), a w drugiej kolejności nastąpiła projekcja i analiza naukowa zjawisk fizycznych zawartych w obrazie Christophera Nolana „Interstellar” w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Astro”.

Drugi dzień warsztatów rozpoczęliśmy obserwacją Słońca przy użyciu filtru Baadera i interpretacją aktywności słonecznej na podstawie liczby Wolfa.
Następnie poznaliśmy zasadę działania zegara słonecznego oraz określiliśmy czas słoneczny i urzędowy (z uwzględnieniem poprawek), oraz położenie Ziemi i widome ruchy Słońca po ekliptyce w tygodniu poprzedzającym przesilenie zimowe.
W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się, by obserwować krajobraz bieszczadzki z punktu widokowego w Lutowiskach.

Wszystkim uczestnikom bardzo się podobało. Mimo mrozu wszyscy wracali z uśmiechami na twarzach.

 Tekst i zdjęcia autorstwa Kuby Wszołka

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.