Warsztaty astronomiczne w Kolonickim Sedle na Słowacji

W dniach 21-22 czerwca grupa Erasmusa uczestniczyła w warsztatach astronomicznych, które odbywały się w obserwatorium w Kolonickim Sedle na Słowacji.

Po ponad 3h podróży dotarliśmy na miejsce, gdzie przywitano nas typowo słowackim daniem – wyprażanym serem z frytkami. Po krótkim odpoczynku, ok. godz. 17 rozpoczęliśmy nasze warsztaty. Najpierw przybliżono nam historię założenia obserwatorium, w którym się znajdowaliśmy. Następnie omówiono dziedziny obserwacji, którymi zajmują się tamtejsi pracownicy. Głównie wyjaśniono nam co to są gwiazdy zmienne oraz omówiono ich typy.
Po prezentacji oglądaliśmy sprzęty znajdujące się w obserwatorium. Największe wrażenie wywarł na nas kilkumetrowy teleskop, którym można wykonywać profesjonalne astrofotografie. Po krótkiej przerwie pani Karolina- przewodniczka i absolwentka naszej szkoły opowiedziała o narastającym problemie zanieczyszczenia nocnego nieba sztucznym światłem. Następnie oglądaliśmy film o mgławicach i uczestniczyliśmy w pokazie planetarium. Po zakończonej części teoretycznej czekało nas wspólne ognisko oraz obserwacje nocnego nieba. Przez ustawione teleskopy mogliśmy zobaczyć Saturna oraz „soczystego”;-) tej nocy Jowisza. Tak zakończyliśmy pierwszy dzień warsztatów na Słowacji.

Następnego dnia z trudem wstaliśmy i ruszyliśmy szlakiem ciemnego nieba, podczas którego poznaliśmy historie znanych Słowaków. Zobaczyliśmy repliki asteroidy, która została odkryta na terenie parku ciemnego nieba i została nazwana na jego cześć oraz  meteorytu, który spadł przy granicy słowacko-ukraińskiej w 1965 r. Dla umilenia czasu wypiliśmy sławny słowacki napój – Kofolę, która pomogła nam się ochłodzić w ten upalny dzień. Wędrówkę szlakiem parku ciemnego nieba skończyliśmy quizem. Na wszystkie pytania odpowiedzieliśmy poprawnie. Naszym ostatnim przystankiem było odsłonięcie fliszu karpackiego, gdzie mieliśmy małą lekcję geografii. Z wielkim żalem opuściliśmy Słowację i wróciliśmy do Gorlic.

.

Niestety czas płynie nieubłaganie i był to nasz ostatni wyjazd w ramach projektu „Niebo w Zasięgu”, który kończy się wraz z bieżącym rokiem szkolnym, nie jest to koniec wyjazdów w ciekawe miejsca na obserwacje astronomiczne, które planujemy kontynuować w przyszłych latach.

Aleksandra Przybyłowicz
Paulina Barnowska
Patrycja Wójtowicz
Klaudia Makowiec

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.