Udział pocztu sztandarowego naszego Liceum w uroczystości odsłonięcia pomnika ku czci ppor. Bronisława Kamińskiego Cichociemnego ps. „Golf”- absolwenta Kromera z roku 1939.

W minioną sobotę poczet sztandarowy Szkoły oraz Dyrektor Liceum uczestniczyli w uroczystości odsłonięcia pomnika ku czci ppor. Bronisława Kamińskiego Cichociemnego ps. „Golf” – absolwenta Kromera z roku 1939.

Bronisław Kamiński urodził się 11 listopada 1918 roku, pochodził z Binarowej. W roku 1939 zdał maturę w Państwowym Gimnazjum w Gorlicach. Następnie odbył służbę wojskową na dywizyjnym kursie podchorążych rezerwy piechoty przy 5 Pułku Strzelców Podhalańskich.

We wrześniu 1939 roku służył w 2 Pułku Strzelców Podhalańskich 22 Dywizji Piechoty Górskiej. Przekroczył granicę polsko-węgierską 20 września 1939 roku. Był internowany na Węgrzech skąd przedostał się w lutym 1940 roku do  Francji. Po agresji Niemiec na Francję walczył w 3 Dywizji Piechoty. W czerwcu 1940 roku przedostał się do Wielkiej Brytanii, gdzie został przydzielony do 2 Batalionu Strzelców 1 Brygady Strzelców.

Zgłosił się do służby w kraju. Po konspiracyjnym przeszkoleniu w dywersji został zaprzysiężony 4 sierpnia 1943 roku w Oddziale VI Sztabu Naczelnego Wodza. Zrzutu dokonano w nocy z 14 na 15 kwietnia 1944 roku w ramach operacji „Weller 11” dowodzonej przez kpt. naw. Stanisława Daniela. Dostał przydział do Kedywu Podokręgu Rzeszów AK. W nocy z 7 na 8 maja 1944 roku został przerzucony na „melinę” w Łęgu, gdzie znajdował się również magazyn broni. Poległ 8 maja w walce z gestapo w obronie tego magazynu. Za swoje zasługi w walce o niepodległość Polski odznaczono go pośmiertnie Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari.

Uroczystość rozpoczęła  się w kościele parafialnym w Binarowej o godz. 11.00 – Mszą św., której  Ks. Bp Jan Wątroba – Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej. Po Mszy św. uczestnicy Uroczystości przeszli  pod budynek tamtejszej Szkoły, gdzie nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie obelisku upamiętniającego postać ppor. Bronisława Kamińskiego. Następna część uroczystości odbyła się  na sali gimnastycznej, gdzie między innymi  zostały wygłoszone wykłady historyków z Instytutu Pamięci Narodowej.

Poczet sztandarowy wystąpił w składzie: chorąży: Jan Niemiec, przyboczne: Patrycja i Karolina Machowicz oraz Alicja Wachowicz. Opiekunem pocztu był Pan Piotr Popielarz.

 

Share →


Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress