Profil psychologiczno- społeczny- 1 f

przedmioty rozszerzone:

 j. polski+ biologia + j. angielski

profil psychologiczno-społeczny

Interesuje Cię człowiek i różne aspekty jego życia? Masz szerokie, ale nie do końca sprecyzowane zainteresowania? Ta klasa jest dla Ciebie!

W klasie o takim profilu proponujemy Ci w zwiększonym zakresie oprócz lekcji z biologii, także  zajęcia z języka polskiego oraz  języka angielskiego. To umożliwi Ci solidne przygotowanie do zdawania wymienionych przedmiotów na poziomie rozszerzonym.

Biologia rozwinie Twoje kompetencje w dziedzinie nauk przyrodniczych i doświadczalnych. Pozwoli wniknąć w niezwykłe zagadnienia dotyczące istoty ludzkiego życia.

Natomiast lekcje języka polskiego poprowadzą Cię poprzez fascynującą dziedzinę szeroko pojmowanej kultury (w tym oczywiście literatury), a jej poznawanie, obok konwencjonalnych zajęć szkolnych zostanie wzbogacone między innymi o uczestnictwo w projekcjach filmowych, spektaklach teatralnych, lekcjach muzealnych czy warsztatach z ciekawymi ludźmi.

Z kolei swoje postępy w intensywnej nauce  języka angielskiego będziesz mógł  sprawdzić  na przykład na corocznie organizowanym w Kromerze Dniu Języków Obcych. Wówczas, poprzez lekką i zabawną formę inscenizowanych sytuacji, wykonując angielskie piosenki, czy uczestnicząc w zmaganiach konkursowych zdasz sobie sprawę z tego, jak bardzo aktywna nauka języka obcego rozwija Twoją osobowość i zapewnia Ci lepszy start w życiu.

Z okazji Europejskiego Dnia Języków nakręciliśmy też film jak uczniowie i nauczyciele Kromera mówią w różnych językachOBEJRZYJ FILM .

Nasi uczniowie realizujący rozszerzenia z powyższych przedmiotów chętnie biorą udział w wielu konkursach i olimpiadach, a przy ogromnym zaangażowaniu nauczycieli odnoszą znaczące sukcesy. Są to między innymi:  Olimpiada Wiedzy Ekologicznej, Olimpiada Wiedzy o Żywieniu,  Olimpiada Biologiczna i Chemiczna, ogólnopolskie konkursy o tematyce ekologicznej, English High Flier, Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego FOX, konkurs lingwistyczny Duet, Olimpiada z Języka Polskiego, Olimpiada Filozoficzna, konkursy ortograficzne (np. Dyktando Niepodległościowe) , językowe i recytatorskie.

Uczniowie rozwijają swoje zainteresowania biologiczne w prężnie działającym Szkolnym Kole Naukowym Medyczno-Przyrodniczym  poprzez m.in. pisanie publikacji naukowych, kampanie społeczne promujące ekologiczne postawy – obejrzyj spot reklamowy kampanii „Podążaj za śladem”, udział w projektach badawczych, udział w ogólnopolskich i szkolnych konkursach przedmiotowych, uczestnictwo w programach dotyczących profilaktyki zdrowia, organizowane akcji charytatywnych, m. in. pomocy bezdomnym zwierzętom oraz akcji promujących ekologiczny styl życia – m.in. zbiórka makulatury, nakrętek oraz plastikowych butelek.

W naszej szkole działa również Szkolne Koło Ligi Ochrony Przyrody którego członkowie aktywnie włączają się w działalność proekologiczną oraz uczestniczą w konkursach o tematyce ekologicznej.

Nasi uczniowie mają możliwość uczestniczyć  w zajęciach z biologii organizowanych w ramach Małopolskiej Chmury Edukacyjnej gdzie mają możliwość wysłuchać wykładów znanych profesorów oraz wykonywać doświadczenia i ćwiczenia co pozwala im poczuć się prawdziwymi badaczami przyrody.

W klasach maturalnych nauczyciele prowadzą rozbudowane konsultacje z wiodących przedmiotów.

Niektóre wyjazdy uczniów z ostatnich lat:

  • Warsztaty naukowe: „Czy można zobaczyć DNA?”;
  • Spotkania z biochemią, biofizyką i biotechnologią na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ;
  • Zajęcia w Muzeum Katedry Anatomii Collegium Medicum UJ;
  • Spotkanie Biologów, wykład „Witaminy, cząsteczki niezbędne do życia”;
  • Warsztaty w krakowskim Ogrodzie Zoologicznym;
  • Wyjście do laboratorium analitycznego w Gorlicach;
  • Dzień Liczby Pi na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.
  • Noc Naukowców. Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie

 

Fotorelacja z życia klasy o profilu psychologiczno-społecznym:

Przykładowa wycieczka naukowa i warsztaty w krakowskim Ogrodzie Zoologicznym:

Zajęcia z mikroskopem:

Zdjęcia z Dnia Liczby Pi :

 Charytatywna Akcja pomocy zwierzętom pod hasłem: „Kromer pomaga zwierzętom”. Grudzień 2020 (warto zauważyć, że zorganizowana w trudnym okresie pandemii)

1

Realizacja programów profilaktyki zdrowia – „Znamię? Znam je!” Marzec, 2020

Zbiórka makulatury w ramach konkursu „Zamień odpady na nagrody”. Grudzień 2020.

Makulatura

Sukcesy uczniów na szczeblu ogólnopolskim. Ogólnopolski konkurs „Przyroda wokół mnie”. Październik 2020

 

Wyróżnienie dla Julii, uczennicy naszej szkoły w ogólnopolskim konkursie „PRZEZ KLOCKI DO NAUKI” organizowanym przez Wydział Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w ramach Nocy Biologów 2021