Profil europejski- 1 b

Przedmioty rozszerzone : 1. matematyka + geografia + język angielski

                       2. matematyka+biologia+chemia

profil europejski

Jeżeli interesują Cię zjawiska przyrodnicze zachodzące na Ziemi, chcesz poznać i zrozumieć procesy społeczno- gospodarcze zachodzące we współczesnym świecie wybierz klasę europejską w I LO!

 W grupie pierwszej liczba godzin matematyki w klasie o rozszerzonym programie nauczania pozwala na bardzo dobre przygotowanie uczniów do rozszerzonego egzaminu maturalnego. Edukacja ta wspomagana jest dodatkowymi godzinami z matematyki realizowanymi w ramach konsultacji przedmaturalnych. Ponadto, uczniowie mogą rozwijać swoje talenty matematyczne biorąc udział w różnego rodzaju konkursach i olimpiadach, w których osiągają liczne sukcesy. Są to między innymi: Przedmiotowa Olimpiada Matematyczna, Olimpiada o Diamentowy Indeks AGH, Matematyka bez Granic, Kangur Matematyczny, Pangea, Sowa Matematyczna.

Podczas lekcji geografii korzystamy z różnorodnych źródeł informacji – atlasów, multimediów, prowadzimy obserwacje w terenie, wyjeżdżamy na warsztaty i wycieczki naukowe.

Zdobytą wiedzę i umiejętności wykorzystasz podczas egzaminu maturalnego, a następnie kontynuując naukę w wyższych uczelniach. Rozwiniesz swoje zainteresowania! Klasa europejska przygotuje Cię do studiów matematycznych, inżynierskich, ekonomicznych, przyrodniczych (np. bankowość, finanse, turystykę, geologia i geodezja).

Połączenie wiedzy geograficznej z narzędziami informatycznymi np. Geograficzne Systemy Informacji – poszerzy Twoje kwalifikacje i ułatwią znalezienie pracy. Rozszerzony zakres geografii realizujemy m. in. poprzez coroczne lekcje terenowe w Beskidzie Niskim i na Pogórzu Karpackim, zajęcia w Magurskim, Pienińskim, Tatrzańskim, Ojcowskim czy Bieszczadzkim Parku Narodowym, współpracę i warsztaty w Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym w Niepołomicach, zajęcia w Instytucie PAN w Szymbarku, udział w olimpiadach i konkursach przedmiotowych, konferencjach i warsztatach naukowych.

Dodatkowe godziny języka angielskiego pozwolą Ci na doskonałe przygotowanie do matury rozszerzonej oraz naukę elementów specjalistycznego języka angielskiego.Uczniowie odnoszą sukcesy w konkursach na etapie powiatowym i regionalnym ( Olimpiada Języka Angielskiego, English High Flier, konkurs Know America, Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego FOX, konkurs lingwistyczny Duet).

W grupie drugiej, liczba godzin z biologii pozwoli Ci przygotować się do egzaminu maturalnego z tego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Na lekcjach uczniowie wraz nauczycielami realizują interesujące projekty, przeprowadzają doświadczenia, rozwijają swoje zainteresowania. Uczestniczą także w warsztatach naukowych i wykładach, m. in. na wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, w Muzeum Anatomii Collegium Medicum, Muzeum Przyrodniczym ISEZ PAN w Krakowie.

Rozszerzenie z chemii da Ci solidne podstawy, aby zdawać ten przedmiot na maturze. Na zajęciach chemii zostaniesz przygotowany do samodzielnego rozumowania i rozwiązywania zadań. Wiedza teoretyczna uzupełniana jest pokazami doświadczeń chemicznych.

Rozszerzenie z matematyki pozwoli Ci to zdawać maturę z matematyki na poziomie rozszerzonym i poszerzy zakres możliwości wyboru studiów o kierunki ekonomiczne i politechniczne.

W klasach maturalnych nauczyciele prowadzą konsultacje z przedmiotów wiodących  dla zainteresowanych osób.

Corocznie w Kromerze organizujemy Dzień Języków Obcych, na którym przedstawiając w zabawny sposób scenki, piosenki i organizując konkursy przypominamy dlaczego intensywna nauka języka obcego zapewni Ci sukces w przyszłości. Z okazji Europejskiego Dnia Języków nakręciliśmy też film jak uczniowie i nauczyciele Kromera mówią w różnych językachOBEJRZYJ FILM .

Od września 2015 do sierpnia 2017  realizowaliśmy projekt edukacyjny Erasmus+ pod tytułem „Niebo w zasięgu”, dotyczący zagadnień przyrodniczych, ekologicznych i dziedzictwa kulturowego Europy. Tematem wiodącym było położenie Ziemi w Układzie Słonecznym i Wszechświecie. Językiem roboczym projektu był język angielski. Współpracowaliśmy ze szkołami w Słowenii, Rumunii, Turcji i Hiszpanii. TU można obejrzeć stronę projektu w języku polskim.Uczniowie klasy europejskiej brali aktywny udział w projekcie. Za ten projekt nasza szkoła zdobyła nagrodę główną w ogólnopolskim Konkursie Astronomicznym Uranii  „Nasza Szkolna Przygoda z Astronomią 2016/17”. Nagrodę stanowi teleskop słoneczny, który dodatkowo wzbogacił wyposażenie naszej szkoły do zajęć astronomicznych.

Obejrzyj film, jak w dzień letniego przesilenia przeprowadzaliśmy obserwacje astronomiczne na podwórku szkoły :-)

Klasa europejska wzięła udział w „Lekcji na 12 gwiazdek”- spotkaniu prowadzonym przez ekspertów Wyższej Szkoły Zarządzania i Informatyki w Rzeszowie. Tematem  spotkania była „Unia i świat: Unia Europejska i kryzys migracyjny”.

Obejrzyj FILM nakręcony przez Gorlice.tv

Uczniowie klasy europejskiej corocznie uczestniczą w misjach programu NASA Sally Ride EarthKAM, podczas których wykonują zdjęcia naszej planety za pomocą urządzeń Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Wyjazdy i warsztaty z ostatniego roku:

  • Matematyczny czwartek na Uniwersytecie Jagiellońskim;
  • GIS Day 2017;
  • Warsztaty geograficzne na Uniwersytecie Jagiellońskim;
  • Zajęcia terenowe w Pieninach;
  • Warsztaty astronomiczne w Stuposianach;
  • Lekcja na 12 gwiazdek.

Możliwość komentowania jest wyłączona.