Wycieczki

W naszej szkole organizowane są różne wycieczki i rajdy. W tym dziale będziemy zamieszczać zapowiedzi wycieczek oraz relacje z  najciekawszych wyjazdów:

 • Forum Młodych Talentów

W dniu 28 maja w siedzibie Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Nowym Sączu odbyło się Forum Młodych Talentów programu Małopolskie Talenty.

Celem forum było umożliwienie kontaktu z inspirującymi osobami, które osiągnęły sukces w młodym wieku, wymiana doświadczeń pomiędzy uczniami, nauczycielami oraz promowanie osiągnięć uczniów zdolnych i ich nauczycieli.

Ważnym punktem spotkania było ogłoszenie wyników konkursu na projekt edukacyjny zrealizowany w Centrach Wsparcia Uczniów Zdolnych. 3 zespoły z CWUZ w naszej szkole odebrały nagrody za zwycięskie projekty, a 2 zespoły zaprezentowały swój projekt przed widownią. Uczniowie otrzymali dyplomy oraz  nagrody rzeczowe: tablety, dyski zewnętrzne, pendrive’ y.

tn_prezentacja_uczniw_matematyka_powiat_gorlicki_etap_III

 • Warsztaty glebowe na Uniwersytecie Jagiellońskim

Dnia 13 marca szkolna ekipa Erasmusa odwiedziła kampus Uniwersytetu Jagiellońskiego celem uczestnictwa w zajęciach laboratoryjnych dotyczących gleb.

O godzinie 10 poznaliśmy plan zajęć oraz zostaliśmy podzieleni na dwie grupy, w których te warsztaty miały się odbywać. Na dziedzińcu poznaliśmy budowę i działanie zegara słonecznego oraz uniwersytecki ogródek meteorologiczny. Odwiedziliśmy także Wydział Geologii, gdzie mieliśmy okazję podziwiać różnorodne wystawy oraz usłyszeć parę ciekawostek na temat historii naszej planety.

Następnie wzięliśmy udział w zajęciach glebowych, które były głównym celem naszej wycieczki. Odbywały się one w laboratoriach w Instytucie Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ. Podczas nich dowiedzieliśmy się, między innymi, jak zbudowana jest gleba, w jaki sposób jest ona badana oraz jak wygląda praca gleboznawcy. Przy pomocy kwasu solnego badaliśmy zawartość węglanów w różnych rodzajach gleby oraz określaliśmy jej barwę. Mogliśmy również obserwować wcześniej przygotowane preparaty glebowe pod specjalistycznymi mikroskopami.

Były to już kolejne warsztaty w naszym projekcie „Co kryje gleba?”, który realizujemy od września 2018 r. Do Gorlic wróciliśmy około godziny 18, pełni nowych wrażeń i w doskonałym humorze.

Napisał Wiktor Hajduk, klasa 1b.

 • Women of Impact 2019

5 marca uczennice klas politechnicznych pod opieką mgr inż Rafała Wrony oraz mgr Sławomira Dedy wzięły udział w wydarzeniu Women of Impact 2019 zorganizowanym w siedzibie firmy Cisco w Krakowie. W tym dniu firma postanowiła zachęcić dziewczęta do rozwijania swojej kariery zawodowej w kierunku STEM – Science, Technology, Engineering and Maths- czyli przedmiotów ścisłych. Dziewczęta wzięły udział w warsztatach i konferencji online z szefostwem firmy oraz zwiedziły krakowski oddział tej międzynarodowej firmy. Kto wie, może kiedyś będą w niej pracować? :-)

 • Spotkanie Erasmusa w Sentjur, Słowenia

Niedziela 21 października

W niedzielę około godziny 20:30 byliśmy już w Sentjur. Gdy przyjechaliśmy autokarem pod szkołę rodziny, u których mamy spędzić najbliższy tydzień już na nas czekały. Po zabraniu bagaży ruszyliśmy z rodzinami do domów. Zmęczeni podróżą trwającą ponad 17 godzin, lecz zadowoleni, zapoznaliśmy się z naszymi gospodarzami.

Poniedziałek, 22 października

Poniedziałek rozpoczął się o godzinie 8:15 przedstawieniem planu działań na najbliższe dni. Uczniowie szkół partnerskich podzielili się informacjami na temat swoich krajów i regionów w doskonale przygotowanych prezentacjach. Po krótkiej przerwie poszliśmy zwiedzać szkołę. Najmłodsi uczniowie przywitali nas śpiewając i grając na instrumentach. Dowiedzieliśmy się, że najstarsza część szkoły ma ponad 100 lat. Następnie delegacje wszystkich państw (jeden uczeń i jeden nauczyciel z każdego kraju) wybierały główne logo projektu. Niestety, polskie logo zajęło drugie miejsce, a pierwsze zdobyło logo uczniów ze Słowenii. Nadszedł czas na zapoznanie i integrację z uczniami z Hiszpanii, Włoch, Holandii i Słowenii a następnie czekał nas piękny spektakl teatralny przedstawiony przez uczniów słoweńskich przy akompaniamencie wspaniałego chóru. Obejrzeliśmy też znakomicie zrobioną w 3D prezentację na temat gleby i projektu. Po lunchu wróciliśmy do domów, by o godzinie 17:00 wystartować na dyskotekę w szkole. Dzięki dyskotece jeszcze bardziej zintegrowaliśmy się z uczestnikami projektu.

Wtorek 23 października

Dzisiejszy dzień zaczął się wcześniej niż poprzedni. Wyruszyliśmy z Sentjur o godzinie 7:20. Po niecałych dwóch godzinach dotarliśmy do Lublany , gdzie wysłuchaliśmy wykładu na temat gleb przygotowanego przez dr.Boruta Vrscaja. Dowiedzieliśmy się ciekawych informacji na temat gleb, poznaliśmy ich różne rodzaje oraz funkcje. Wiemy jak zaradzić niszczeniu, zaśmiecaniu oraz dewastacji gleb. Poznaliśmy techniki wykorzystywania gleby w agrokulturze i przemyśle. Po zakończeniu znakomicie prowadzonego wykładu zjedliśmy lunch i według planu ruszyliśmy w dalszy ,,podbój‘’ Słowenii. Zwiedziliśmy stolicę Słowenii-Lublanę. Dzięki pani przewodnik dowiedzieliśmy się paru ciekawostek na temat tego pięknego, skrywającego wiele tajemnic miasta. Wybraliśmy się też na zwiedzanie średniowiecznego zamku królującego nad miastem i tradycyjnie zakupiliśmy pamiątki. W drodze powrotnej do Sentjur zatrzymaliśmy się w miejscowości Trojane, która słynie z ogromnych i przepysznych pączków. Po powrocie każdy miał czas na spędzenie czasu z rodzinami oraz regenerację przed kolejnym dniem.

Środa 24 października

Kolejny dzień rozpoczęliśmy prezentacjami z zajęć terenowych . Następnie zapoznaliśmy naszych partnerów z programem NASA Saaly Ride EarthKam. Po krótkiej przerwie uczestniczyliśmy w warsztatach glebowych, min badaliśmy PH gleby różnymi sposobami oraz badaliśmy parametry chemiczne gleby. Ponownie zjedliśmy lunch w restauracji i ruszyliśmy w drogę do pięknie usytuowanej ekologicznej farmy niedaleko Starego Mlinu. Piękna pogoda pozwoliła na krótki spacer po pobliskim lesie, w którym odkryliśmy stary młyn. Wyglądał niczym domek z bajki. Dookoła nas rozpościerały się widoki na pobliskie góry, w oddali dostrzec mogliśmy Alpy. Zrobiliśmy tu wiele zdjęć.

Czwartek 25 października

O godzinie 8:00 wyruszyliśmy z Sentjur do Valenje. Znajduje się tam kopalnia lignitu – jednej z odmian węgla brunatnego. Po zjechaniu szybem na głębokość 160 metrów mogliśmy zapoznać się z historią górnictwa podziemnego od czasów najstarszych do współczesnych. Największą atrakcją była symulacja zawału w kopalni. Po zwiedzeniu części muzealnej kopalni oraz galerii obrazów ruszyliśmy do Logarskiej Doliny w Alpach Kamnicko – Sawińskich. Dno tej doliny, uważanej za jedną z najpiękniejszych polodowcowych dolin alpejskich, otoczone jest przez imponujące szczyty dwutysięczników. Dolina każdego roku odwiedzana jest ona przez setki turystów. Znajduje się tu wiele atrakcji przyrodniczych, m in. 90 metrowy wodospad Rinka, przy którym zrobiliśmy mnóstwo zdjęć, polodowcowe skały czy Jaskinia Klemenča. W 1987 roku Dolina Logarska objęta została chronionym parkiem krajobrazowym. W drodze powrotnej do Sentjur zatrzymaliśmy się niedaleko miasta, aby obejrzeć wcześniej wykopaną odkrywkę glebową. Zmęczeni lecz usatysfakcjonowani widokami i wrażeniami wróciliśmy do rodzin.

Piątek 26 października

Nasz ostatni dzień projektu rozpoczęliśmy od wykonania plakatów przedstawiających nasze wrażenia z poszczególnych dni spędzonych w Słowenii. Wzięliśmy też udział w quizie znajomości krajów partnerskich. Następnie odbyła się ceremonia wręczenia certyfikatów. Po lunchu ruszyliśmy na zwiedzanie z naszymi rodzinami goszczącymi.

Sobota 27 października

Dziś wyjechaliśmy z malowniczej Słowenii. Po pożegnaniu z naszymi rodzinami oraz nauczycielami wyruszyliśmy do Lublany, aby przez Wiedeń dotrzeć o 2 w nocy do Gorlic. Zmęczeni lecz spełnieni i zauroczeni wyjazdem. Dzięki spotkaniu poznaliśmy świetnych ludzi, zapoznaliśmy się z rówieśnikami innych narodowości oraz zwiedziliśmy piękne zakątki Słowenii.

 •  Kromerianie znów odwiedzają Bawarię

W dniach 9- 15 października b.r. grupa młodzieży z naszej szkoły odwiedziła Bawarię i jej stolicę Monachium. Był to już drugi wyjazd młodzieży z naszej szkoły w tej rejony zorganizowany przez panią mgr Monikę Sopalę.

W trakcie pobytu uczestnicy zwiedzili miasto Monachium- rynek główny Marienplatz, Nowy Ratusz- perła neogotyku, Alte Pinakotek- muzeum słynące ze zbiorów obrazów, stadion Allianz Arena- Bayern Muenich, Uniwersytet Ludwika oraz fabrykę samochodów BMW, która u większości uczestników wywołała żywe bicie serca ;-) . Poza stolicą Bawarii uczniowie zwiedzili też zamek Neuschwanstein znajdujący się w miejscowości Schwangau w Alpach.

Uczniowie wraz z opiekunkami paniami Moniką Sopalą i Anną Halibożek spędzili niezapomniane chwile.

 • Szkolny Rajd Niepodległości

W dniu 15 października 2018r. odbył się dla uczniów naszej szkoły Szkolny Rajd Niepodległości. Rajd upamiętnił 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczestnicy zwiedzili miejsca związane z walkami Polaków z pułków galicyjskich i Legionów Polskich w czasie I wojny światowej (cmentarze wojenne Łużna – Pustki, Pleśna- Łowczówek) oraz działalnością niepodległościową Ignacego Paderewskiego (Dworek w Kąśnej Dolnej).

W trakcie rajdu przeprowadzono konkurs wiedzy historycznej „Selekcja”. Zatriumfowali przedstawiciele klas pierwszych- I miejsce zajął Damian Dec z klasy 1c, II miejsce Wiktor Hajduk z klasy 1b, III miejsce Adrian Szymanek z klasy 1c. Gratulujemy! :-)

Rajd zorganizowany przez mgr Jerzego Tomasika i mgr Roberta Górę.

 • Udział w Salonie Maturzystów Perspektywy 2018

W dniu 21 września klasy maturalne wybrały się do Krakowa aby wziąć udział w Salonie Maturzystów Perspektywy 2018 zorganizowanym na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Uczniowie wysłuchali wykładów przybliżających egzaminy maturalne z większości przedmiotów oraz zapoznali się z ofertą uniwersytetów i szkół wyższych z Polski i z zagranicy. Udział w Salonie pozwolił naszym uczniom na zorientowanie się w ofercie różnych uczelni i podjęcie ważnych decyzji dotyczących swojej przyszłości.

Zdjęcia ze strony organizatora.

Rok szkolny 2017/18

 • 1d i 1f na wycieczce do Wiednia

W dniach 18-20 kwietnia uczniowie klas 1 d i 1 f pod opieką pań Iwony Boratyńskiej i Marioli Łukasiak wzięli udział w wycieczce programowej do Wiednia. Uczestnicy zwiedzili najważniejsze zabytki stolicy Austrii- pałac Schonbrunn, Hoffburg wraz ze skarbcem i kryptami, katedrę św. Szczepana, Stare Miasto i Kahlenberg- miejsce dowodzenia Jana III Sobieskiego. W drodze powrotnej uczestnicy wycieczki zwiedzili Bratysławę.

 • Zajęcia terenowe z  geografii

19 kwietnia klasa 2b pod opieką pani Alicji Honek, korzystając z pełni wiosny, wybrała się na zajęcia terenowe na Górę Cmentarną w Gorlicach. Ćwiczyli tam swoje umiejętności posługiwania się mapą i kompasem, a także poznawali budowę geologiczna okolicy i zależności pomiędzy ukształtowanie terenu, a działalnością człowieka.

 • Wycieczka naukowa klasy 2 f.

We środę 11.04.2018r. klasa psychologiczno- społeczna 2f (biol-chem-mat/geo-ang) wraz  z opiekunami mgr Bogusławem Matałą i mgr Moniką Sopalą wybrała się na wycieczkę naukową do Krakowa. Uczniowie odwiedzili ZOO, wzięli udział w organizowanym przez Wyższą Szkołę Promocji Zdrowia w Krakowie wykładzie oraz kursie pierwszej pomocy. Na koniec zwiedzili oni wystawę BODY WORLDS, gdzie odwiedzający mają możliwość podziwiać wewnętrzne piękno ludzkiego ciała, zajrzeć do najskrytszych zakamarków organizmu.

Zachęcamy do obejrzenia prezentacji o ogrodzie zoologicznym przygotowanej przez młodzież- zoo-prezentacja

 • 1 d na „Zemście” w teatrze im. J. Słowackiego

W dniu 28. marca 2018 klasa 1d wybrała się na wycieczkę do Krakowa na spektakl pt. „Zemsta” w teatrze Juliusza Słowackiego oraz na zwiedzanie wystawy poświęconej sztuce Stanisława Wyspiańskiego w Muzeum Narodowym.

29570981_1604005846335051_2798053487608998651_n

 • 2 d w Krakowie

Klasa IId na Dniu Otwartym Uniwersytetu Pedagogicznego Krakowie oraz na spotkaniu z „Damą z gronostajem” Leonardo da Vinci w Muzeum Narodowym :-)

29313684_1591212387614397_5556912538211319808_n

 • 2 d na wycieczce w Krakowie

24 listopada (piątek) klasa 2d uczestniczyła w wycieczce do Krakowa. Celem wycieczki była wizyta w w Muzeum Jana Matejki, zwiedzenie krakowskich kościołów i przede wszystkim obejrzenie przedstawienia „Zemsta” na podstawie komedii Aleksandra Fredry, w którego procesie tworzenia w roli asystenta reżysera brał udział nasz absolwent Michał Telega. Przed przedstawieniem uczniowie spotkali się z Michałem, który opowiedział o swojej pracy jako asystent reżysera i o założeniach przedstawienia, które uczniowie mieli obejrzeć tego wieczoru.

 • Niezapomniany GISday!

W tym roku Dzień Geograficznych Systemów Informacyjnych obchodzono na świecie 15 listopada. Uczniowie z klas 2b, 2c i 2d pod opieką nauczycieli pana Sławomira Dedy oraz Rafała Wrony wzięli udział w Krakowskim GISday’u zorganizowanym przez środowisko akademickie Krakowa na Uniwersytecie Rolniczym. Przedstawiciele naszej szkoły wraz z opiekunami mieli okazje wysłuchać ciekawych wykładów oraz wziąć udział w warsztatach,  konkursach i spotkaniach, które poszerzyły ich wiedzę z zakresu geografii, informatyki oraz nowych technologii wprowadzanych w Polsce i na świecie.

Na miejsce dojechaliśmy ok. godziny 10 i po spotkaniu z przewodniczką panią Gabrielą Maniak (absolwentka klasy mat-geo-inf naszej szkoły) zajęliśmy się uzupełnianiem specjalnych karteczek, które służyły jako losy w loterii, a następnie otrzymaliśmy karty, na których zbieraliśmy punkty za dobre rozwiązanie poszczególnych konkursów, gier i Geo-Qiuzów przygotowanych przez krakowskie uczelnie, a były to: ,,Czas w las” (Sekcja Geomatyki Koła Naukowego Leśników – UR), ,,Parki Narodowe Małopolski” (Sekcja Edukacji Leśnej – UR), ,,Fotointerpretacja i stereoskopia w systemach GIS” (KNG Dahlta – AGH), ,,Czas płynie jak rzeka” (Koło Naukowe ,,Szuwarek” – PK), ,,Czas zatrzymany” (KNGK Geoinformatyka – AGH), ,,Czas i przestrzeń” (Studenckie Koło Geografów – UP), ,,Mapy historyczne” (Koło Geografów – UJ), ,,Geo-podróż w czasie” (Koło Naukowe Geodetów – UR) oraz Pinpoint Game ,,Poszukaj i połącz”. W trakcie rozwiązywania quizów można było także zobaczyć wystawę zdjęć ,,200 lat kartografii leśnej” oraz porozmawiać ze studentami różnych krakowskich uczelni, wśród których nie brakuje absolwentów Kromera pomagających jak pani Gabriela Maniak z AGH czy pani Klaudia Dybaś z PK zorganizować coroczne wyjazdy na GISday. Po zakończeniu quizów oddaliśmy swoje karty, aby można było podliczyć punkty, a osoby z najwyższymi wynikami otrzymały nagrody rzeczowe. Z naszej szkoły wyróżnieni zostali: Aneta Cieśla z klasy 2c oraz Jakub Machowski z klasy 2b, a Jan Wszołek z 2b został wylosowany w loterii. W czasie trwania GISday zorganizowano konkurs fotograficzny na najlepsze zdjęcie zrobione podczas tego wydarzenia. Nasza grupa zwyciężyła w tym konkursie wysyłając zdjęcie napisu GIS stworzonego z naszych ciał. Udaliśmy się także do Muzeum Gleb na sesję edukacyjną, podczas której mogliśmy zobaczyć gleby z różnych stron świata od tych znajdujących się w strefie okołobiegunowej po te ze strefy śródziemnomorskiej. Uczestniczyliśmy także w warsztatach na temat migracji zwierząt, przede wszystkim ptaków, gdzie mogliśmy sami wyznaczyć trasę, jaką przemierzają zwierzęta. Jednym z punktów Krakowskiego GISday’u było także zrobienie wspólnego zdjęcia przez uczestników wydarzenia na parkingu przed Wydziałem Leśnym Uniwersytetu Rolniczego za pomocą urządzenia UAV, czyli popularnego dronu. Następnie czekała nas chwila przerwy, podczas której mieliśmy czas na ciepły posiłek, herbatę czy po prostu odpoczynek i regenerację przed kolejnymi punktami tego dnia. Po przerwie udaliśmy się do Auli Centrum Kongresowego na wykład dr hab. inż. Jacka Kudrysa pt. Czas i globalne systemy nawigacji satelitarnej. Nasi uczniowie mieli okazje uczestniczyć w bardzo kreatywnych zajęciach, a Krakowski GISday na pewno wielu z nich dał możliwość sprecyzowania swoich planów na przyszłość. Kromerianie wiele się nauczyli i doświadczyli naprawdę przydatnych rzeczy, bo poprzez aktywny udział w zajęciach i zabawę uczy się najlepiej ;) Magdalena Halerz i Paulina Jodłoś kl.2c

 • Bierzemy udział w projekcie Małopolska Pamięta

W dniach 26- 27 października klasa społeczno- prawna 1 d wzięła udział w projekcie MAŁOPOLSKA PAMIĘTA organizowanym przez Oświęcimskie Forum Praw Człowieka. Dołączyliśmy do grona 15 szkół z województwa małopolskiego  zakwalifikowanych do udziału w projekcie. Podczas dwudniowego pobytu w Oświęcimiu ( 26- 27 października b.r.) uczniowie pod opieką pań Iwony Boratyńskiej i Ewy Klimek odwiedzili Muzeum Auschwitz oraz wzięli udział w cyklu warsztatów i wykładów.

Oto wrażenia naszych uczniów: CO ZAPAMIĘTAMY, CZEGO SIĘ NAUCZYLIŚMY? „Dzięki warsztatom o propagandzie zrozumiałam, jak zły był świat. Ale też jak szybko można rozpowszechnić zło i okrucieństwo. Nauczyłam się jak bardziej ostrożną, by nie dać się zmanipulować propagandzie”. „Najbardziej utkwiły mi w pamięci słowa w pierwszym Bloku, który zwiedzaliśmy: „Kto nie zna historii będzie musiał ją przeżyć jeszcze raz”. Jestem w klasie humanistycznej i słowa te mają dla mnie duże znaczenie”. „Słowo ma niebywałą moc. Łatwo można manipulować ludźmi, jeśli wiemy, jak to robić. W czasach II wojny światowej istniała cienka granica pomiędzy człowieczeństwem a byciem zwierzęciem”. „W pamięci najbardziej utkwił mi obraz Auschwitz, jak wiele niewinnych ludzi tutaj zginęło, i to w tak okropnych warunkach i męczarniach. (…) My poprzez zwiedzanie takich miejsc, poprzez warsztaty, mogliśmy właśnie zobaczyć na własne oczy i przeżyć chociaż po części tę historię, historię która wydarzyła się w naszej Ojczyźnie”. „Zapamiętam, że człowiek umiejętnie manipulując innym może nakłonić ich do tak strasznych czynów. To nigdy nie powinno się wydarzyć. (…) I nie tylko młodzi z Polski powinni wiedzieć do czego może doprowadzić nietolerancja, dyskryminacja czy nienawiść”.

 • Klasa 2 b na wycieczce

W dniach 4-5 października klasa 2b pod opieką wychowawcy pani Teresy  Cebo oraz pani Haliny Małeckiej i pani Teresy Cetnarowskiej udała się na wycieczkę do Krasiczyna, Przemyśla i Bolestraszyc.

Wyjechaliśmy z Gorlic wczesnym rankiem, czekała nas trzygodzinna podróż do pierwszego punktu wycieczki. Zanim się obejrzeliśmy staliśmy przed prawdziwą perłą renesansowej architektury- zamkiem w Krasiczynie. Budynek otoczony jest pięknym parkiem, któremu jesienna aura dodawała uroku. Po wejściu na dziedziniec mogliśmy podziwiać niezwykle bogate zdobienia murów, naszą uwagę szczególnie przykuły sgraffitowe dekoracje. Następnie rozpoczęliśmy zwiedzanie z przewodnikiem, który z ogromną pasją i w sposób bardzo ciekawy przybliżył nam tragiczną historię zamku.

Podczas II wojny światowej obiekt ten został doszczętnie splądrowany przez żołnierzy sowieckich, a jak się dowiedzieliśmy, mieli co grabić. To, co nie miało wysokiej wartości materialnej zostało spalone na dziedzińcu. W oryginale zachowało się tylko jedno pomieszczenie- gabinet myśliwski, który na kilka godzin przed przybyciem armii czerwonej został zamurowany przez ówczesnego kamerdynera. Z bólem serca pożegnaliśmy się z panem przewodnikiem i ruszyliśmy w dalszą podróż. Zwiedzanie Przemyśla rozpoczęliśmy od obiadu. Najedzeni i szczęśliwi udaliśmy się na zwiedzanie starówki miasta. Zobaczyliśmy m.in. pomnik upamiętniający Józefa Szwejka głównego bohatera powieści pt. „Przygody dobrego wojaka Szwejka”. Następnie, skierowaliśmy się do muzeum dzwonów i fajek, mieszczącego się w zabytkowej wieży zegarowej. Pomimo zatrważającej ilości schodów udało nam się wdrapać na sam szczyt, by podziwiać panoramę Przemyśla. Stamtąd wyruszyliśmy do Soboru św. Jana Chrzciciela, dawnego jezuickiego kościoła rzymskokatolickiego. Kolejnym punktem zwiedzania była kamienica mieszczańska, która obecnie jest siedzibą Muzeum Historii Miasta Przemyśla. Mogliśmy zobaczyć w niej m.in. zrekonstruowany zakład fotograficzny z XIX w. Nasze zwiedzanie miasta zakończyliśmy na dworcu PKP, który swoim zabytkowym wyglądem zdecydowanie odbiega od innych, tego typu budowli. Pozostało nam tylko udać się do hotelu, by odpocząć i zregenerować siły przed kolejnym dniem naszej wyprawy! 11 Następnego dnia, tuż po śniadaniu wyruszyliśmy do Arboretum w Bolestraszycach. Wśród rodzimych gatunków mogliśmy podziwiać nieco bardziej egzotyczne rośliny takie jak Gunera Olbrzymia, której liście mogą osiągać nawet 3 metry średnicy! W trakcie spaceru, powróciliśmy do czasów dzieciństwa, urządzając bitwę na kasztany! Rozstrzygnięcie, która drużyna wygrała utrudniał fakt, że właściwie nie wiadomo kto był w jakiej drużynie. Ostatnim punktem naszej wycieczki było ognisko, w trakcie którego zaczęło padać. Pośpiesznie wróciliśmy się do autobusu i wyruszyliśmy w podróż powrotną. Nie obyło się bez śpiewania, które o dziwo, bardzo spodobało się naszym paniom opiekunkom i pani przewodnik.

Pomimo zmęczenia i obolałych stóp zgodnie stwierdziliśmy, że wycieczka była bardzo udana i nie możemy doczekać się kolejnej!

Opracowała: Patrycja Wójtowicz – uczennica klasy II B Zdjęcia: Klaudia Rymek- uczennica klasy II B

 • 2 a na Spotkaniach Matematyków

W dniu 28 września 2017 klasa politechniczna 2a wzięła udział  w Spotkaniach Matematyków na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wykład pod tytułem ”Wycieczka w świat wypukłości: wpisywanie trójkąta w ciało wypukłe” wygłosił dr Tomasz Kobos. Wykład okazał się bardzo ciekawy i z pewnością jeszcze wybierzemy się na kolejne Spotkania Matematyków w Krakowie.

 • Monachium, wrzesień 2017

W dniach 11- 16 września międzyklasowa grupa młodzieży pod opieką mgr Moniki Sopali i mgr Sławomira Dedy przebywali w Bawarii zwiedzając Monachium i jego okolice. W trakcie pobytu uczestnicy dość dokładnie zwiedzili miasto Monachium- rynek główny zwany Marienplatz, Nowy Ratusz- perła neogotyku, Alte Pinakotek- muzeum słynące ze zbiorów obrazów, stadion Allianz Arena- Bayern Muenich (szczególnie miejsca związane z Robertem Lewandowskim ;-) )Uniwersytet Ludwika, gdzie profesor Sebastian Rebay opowiedział o antynazistowskim ruchu oporu Biała Róża i rodzeństwie Scholl (polecamy film „Sophie Scholl”) oraz wzięli udział w otwarciu tradycyjnego Oktoberfest.

Poza stolicą Bawarii uczniowie wraz z opiekunami zwiedzili obóz koncentracyjny w Dachau oraz zwiedzili też zamek Neuschwanstein znajdujący się w miejscowości Schwangau w Alpach. Zamek ten posłużył Waltowi Disneyowi jako inspiracja do logo jego wytwórni filmowej. Był to niezapomniany czas dla wszystkich uczestników wycieczki, zwłaszcza że dzięki zaangażowaniu pani Moniki Sopali, udało się pozyskać środki na wyjazd młodzieży i zorganizować wyjazd w naprawdę budżetowy sposób.

 • II warsztaty astronomiczne w Stuposianach

s5

W dniach 2 – 3 czerwca 2017 r. uczniowie naszej szkoły w ramach projektu Reach the Sky brali udział w kolejnych (drugich) warsztatach astronomicznych prowadzonych przez mgr Sławomira Dedę i mgr Roberta Górę w Stuposianach (Bieszczady).

W podróż na miejsce obserwacji wyjechaliśmy w piątek. Po drodze zatrzymaliśmy się na Przełęczy Wyżniańskiej, gdzie podziwialiśmy krajobraz Połoniny Wetlińskiej oraz Caryńskiej, a nauczyciele z nami obecni opowiedzieli nam o budowie geologicznej obszaru. Poznaliśmy również zasadę działania zegara słonecznego oraz wyznaczyliśmy czas słoneczny i urzędowy (z uwzględnieniem poprawek). Zaraz po przybyciu na miejsce docelowe wystawiliśmy jeden z teleskopów aby obserwować Słońce i określić aktywność słoneczną na podstawie liczby Wolfa. Po zakwaterowaniu w pokojach zebraliśmy się w sali na zajęcia. Rozpoczęliśmy od kart pracy związanych ze Słońcem, następnie zapoznaliśmy się z podstawowymi pojęciami astronomicznymi oraz geograficznymi (Układy współrzędnych sferycznych i podstawy orientacji na sferze niebieskiej). Po krótkiej przerwie odbył się konkurs astronomiczny z nagrodami dotyczący położenia gwiazdozbiorów na sferze niebieskiej (1 miejsce – Anna Rafa, 2 miejsce – Aleksandra Wójtowicz, 3 miejsce – Aleksandra Byczek). Na koniec tej części zajęć poznaliśmy budowę sprzętu obserwacyjnego (m.in. reflektory w systemie Newtona na montażu paralaktycznym i horyzontalnym Dobsona). Następnie rozpoczęły się bezpośrednie obserwacje nocnego nieba oraz fotografowanie obiektów na sferze niebieskiej: Księżyc, Jowisz i 4 księżyce Galileuszowe, konstelacje nieba letniego (Lutnia, Łabędź, Orzeł) oraz innych (Wielka Niedźwiedzica, Pegaz, Wolarz, Skorpion, Kasjopeja) oraz jaśniejsze gwiazdy (Gwiazda Polarna, Wega). Na koniec zostały wyświetlone filmy w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Astro”. Drugi dzień warsztatów rozpoczęliśmy od obserwacji Słońca i interpretacji aktywności słonecznej na podstawie liczby Wolfa (wyniki porównaliśmy z wynikami z dnia poprzedniego). Następnie przy użyciu zegara słonecznego określiliśmy czas słoneczny i urzędowy. Na tym zakończyliśmy II warsztaty astronomiczne w Stuposianach. Pogoda do obserwacji była sprzyjająca, wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni z zajęć i już czekają na kolejne warsztaty w Bieszczadach. Napisała  Anna Rafa

 • Matematyka Bez Granic- uroczysta gala na UJ

W dniu 9 czerwca klasa 1 a odwiedziła wydział Matematyki i Informatyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie miało miejsce rozdanie nagród w konkursie Matematyka Bez Granic, w którym klasa ta zajęła 2 miejsce w województwie małopolskim. Po powitaniu ze strony organizatorów uczniowie wraz z opiekunami wysłuchali wykładu dr Krzysztofa Ciesielskiego „A zdarzyło się to w Krakowie 100 lat temu, na Plantach…” Kolejno nastąpiło uroczyste rozdanie nagród gdzie uczniom towarzyszyli przedstawiciele władz powiatu Pan wicestarosta Jerzy Nalepka i Pan Burmistrz Miasta Gorlice Rafał Kukla wraz z dyrektorem szkoły Panem Janem Drożdżem i nauczycielką matematyki panią Barbarą Zawilińską. Następnie młodzież podzielono na dwie grupy, które wzięły udział w warsztatach p.t. „Proste eksperymenty na ludziach” i „Matematyka w ubezpieczeniach i nie tylko” prowadzone przez studentów wydziału. Dzień ten pozwolił uczniom przekonać się jak wiele zastosowań ma matematyka w życiu codziennym i dlaczego warto zgłębiać ta dziedzinę wiedzy.

 • XIX Ogólnopolskie Szkolne Warsztaty Astronomiczne w Górach Izerskich

W dniach od 25 do 28 kwietnia 2017 roku trzy uczennice naszej szkoły wraz z opiekunem mgr Robertem Górą uczestniczyły w XIX Szkolnych Warsztatach Astronomicznych w miejscowości Jakuszyce-Orle organizowanych pod patronatem Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Zakładu Fizyki Słońca Centrum Badań Kosmicznych PAN. W tym roku nasze Liceum zostało zaproszone do współorganizacji w celu prezentacji działań i osiągnięć realizowanych w ramach projektu Erasmus + oraz do poprowadzenia części zajęć – zarówno wykładów, jak i warsztatów.

Po siedmiogodzinnej bezawaryjnej podróży około 500 m przed celem nasz środek transportu nie podołał i zakopał się w śniegu. Na miejsce dotarliśmy około godziny 14.00, wprost na posiłek. Warsztaty rozpoczęły się od wykładu dr Joanny Molenda-Żakowicz pt. „Dzień asteroid zbliża się”. Po kolacji wysłuchaliśmy kolejnego wykładu „Podstawy wizualnych obserwacji nieba” dr Sylwestra Kołomańskiego. Ostatni wykład tego dnia dotyczył programu Erasmus+” Reach the Sky” realizowanego w naszej szkole, wygłosił go mgr Robert Góra. Drugi dzień zajęć rozpoczęliśmy od prezentacji dr Tomasza Mrozka dotyczącej solarygrafii. Następnie braliśmy udział w warsztatach na ten sam temat. Około godziny 15.00 zaczęła się druga część zajęć na których zajmowaliśmy się programem Gnuplot. Zajęcia te prowadziła dr Ewa Niemczura. Po kolacji zaczęła się część wykładowa. Pierwszy wykład, wygłoszony przez dr Sylwestra Kołomańskiego, nosił tytuł „Paradoks ciemnego nieba”. Następnie obejrzeliśmy film dokumentalny „Ciemna strona światła” w języku angielskim. Potem część osób zajęła się teleskopami – odbyły się zajęcia dotyczące budowy teleskopu prowadzone przez dr Grzegorza Żakowicza. Druga część osób wzięła udział w wykładzie „Sfera niebieska” i wykonywała zadania warsztatowe związane z programem Stellarium. Wykład i zajęcia te prowadził mgr Robert Góra. Mimo niekorzystnej aury wystawiliśmy teleskopy na zewnątrz i próbowaliśmy dostrzec Jowisza. Dzień zakończyliśmy filmem „Kontakt”. Trzeci dzień warsztatów zaczął się wystąpieniem dr Mileny Ratajczak, która przybliżyła nam temat Misji Rosetta czyli  lądowania na komecie. Po tym wykładzie braliśmy udział w zajęciach prowadzonych przez dr Dominika Gronkiewicza, który uczył nas podstaw programowania w języku Python. Po posiłku nastąpił ciąg dalszy zajęć. Dr Piotr Kierzkowski opowiadał nam o podstawach fotografii i uczył jak efektywnie wykorzystać nasze aparaty. Wieczorem miała miejsce gra terenowa przygotowana przez dr Milenę Ratajczak. W ramach gry zostaliśmy podzieleni na grupy i wykonywaliśmy zadania, w których wykorzystaliśmy wiedzę zdobytą na wykładach i zajęciach praktycznych. Ostatni wykład przedstawił nam dr Waldemar Grabowski, który przygotował prezentację pt. „O EKG Kosmosu i serca”. Na koniec wszyscy integrowali się przy ognisku i wspólnym pieczeniu kiełbasek. Ostatni dzień obejmował podsumowanie wszystkich zajęć i zadań, rozdanie pamiątek i nagród  oraz pożegnanie uczestników. Ze schroniska ˝Orle˝ wyjechaliśmy około godziny 12.00. Po długiej, blisko jedenastogodzinnej podróżny wróciliśmy do Gorlic. Mimo niesprzyjającej pogody i sporadycznej ilości nocnych obserwacji nieba  wszyscy uczestnicy byli zadowoleni z warsztatów i już czekają na kolejną, jubileuszową, edycję SWA.

Anna Rafa, Aleksandra Byczek i Aleksandra Przybyłowicz.

 

 • V Spotkanie Erasmusa przed nami

Już w niedzielę 2 kwietnia zespół Erasmusa z naszej szkoły wyrusza na V Spotkanie projektu „Niebo w zasięgu / Reach the Sky”, które będzie trwało cały następny tydzień w partnerskiej szkole Liceul Teoretic „Gheorghe Lazar”,  w miejscowości Pecica w Rumunii. Uczniowie i nauczyciele będą dzielić się swoimi wrażeniami i przygodami na szkolnym profilu FaceBook- zaglądajcie tam by być na bieżąco :-)

 • Świętujemy Dzień Liczby Pi

W dniu 14 marca klasa 2 f świętowała dzień liczby π na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. O godzinie 9:42 rozpoczął się wykład doktora Tomasza Rożka – znanego z telewizyjnych programów popularnonaukowych Sonda 2 – na temat „Skale wszechświata”. Pan doktor opowiadał o wymiarach gwiazd, planet i galaktyk, ale też o rozmiarach atomów i cząstek elementarnych je tworzących. Następnie uczniowie udali się na Wydział Chemii UŚ, by tam zgłębiać tajniki ich ulubionej nauki. Odwiedzili zakład krystalografii, gdzie mieli okazję podziwiać modele struktur krystalograficznych i dyfraktogramy oraz mogli posłuchać o technikach hodowli monokryształów. W zakładzie chromatografii słuchali o nowoczesnych technikach rozdzielania substancji. Mieli również okazję porównać chromatogramy, które wykonywali na lekcjach chemii z profesjonalnymi wykonywanymi przez studentów i pracowników naukowych. W zakładzie spektroskopii NMR dowiedzieli się o metodach badań struktur cząsteczek oraz oglądali doświadczenia z ciekłym azotem. W zakładzie chemii analitycznej i nieorganicznej oglądali serię ciekawych doświadczeń chemicznych a także mogli porozmawiać ze studentami UŚ o systemie nauki na ich uczelni. Na zakończenie wzięli udział w pokazie doświadczeń „Chemiczne (nie)bezpieczne”. Wyjazd był udany, zajęcia bardzo ciekawe a wykład pasjonujący. Opiekę sprawowała Jolanta Szymczyk.

 • Oko w oko ze sztuką

Przygotowanie do matury z historii sztuki to nie tylko przeglądanie albumów, zapamiętywanie tytułów dzieł i nazwisk artystów, wypełnianie arkuszy. To również bezpośredni kontakt z dziełem. Na wędrówkę po krakowskich muzeach prezentujących dorobek sztuki polskiej i obcej wybrali się trzej uczniowie klasy z 3b z panią Joanną Sanek. Łatwiej zapamiętać obrazy i rzeźby kiedy widzimy je w oryginale, możemy dostrzec szczegóły czy nawet dotknąć faktury. Największe wrażenie zrobił na nas rozmach prac Jana Matejki oraz wspaniałe dzieła sztuki barokowej zgromadzone na wystawie „Skarby Baroku”. tn_WP_20170312_004

 • I a na widowisku Potęga Informatyki 

Dnia 8 marca b.r. uczniowie klasy 1 a naszego liceum uczestniczyli w wykładach „Potęga Informatyki 6″ organizowanych przez Wyższą Szkołę Biznesu – National-Louis University w Nowym Sączu. Opiekunami grupy były pani Joanna Łopata oraz pani Małgorzata Kret. Po wejściu do budynku głównego szkoły każdy uczestnik został zarejestrowany i otrzymał fluorescencyjną bransoletkę. Cała aula ( w zeszłym roku widowisko przez 3 dni odwiedziło 1600 osób!) zapełniona była młodzieżą. Impreza rozpoczęła się o godz. 9:30 i była podzielona na trzy części. Każdy występ rozpoczynała upiorna melodia pozytywki, wybuchy dymu i różnokolorowe światła. Takie spektakularne wejścia wzbudzały ogromny entuzjazm wśród publiczności. Każdy z nas z podziwem obserwował tworzenie YouTube’a w 15 minut, programowanie własnego telefonu i prezentację o samochodach przyszłości. Wszystkie części zakończone były akcentem muzycznym w wykonaniu zespołu drumAdam. Podczas ostatniego etapu wykładów odbył się konkurs mający na celu wyłonienie z publiczności informatycznego geniusza (podium zajęła „płeć piękna”). Pomiędzy wykładami w holu szkoły odbywały się zajęcia taneczne, pokazy kuchni molekularnej oraz prezentacje dronów. Przerwy można było spędzić w strefie chillout-owej. Głównym punktem Potęgi była prezentacja robota humanoidalnego prosto z Japonii, który zrobił prawdziwą furorę wśród zebranych. Pozdrowił on także uczniów i nauczycieli naszej szkoły :-) Z pewnością każdy z uczniów wyniósł cenne informacje i doświadczenia z tegorocznej edycji „Potęgi Informatyki”. W kolejny dzień, na Potęgę Informatyki przybyła druga grupa z naszej szkoły. Na pewno nie zabraknie nas tam za rok! Napisały Julia Konieczny i Marcelina Gubała.

 •  IV Spotkanie Erasmus+ na Teneryfie

W dniach 12- 19 lutego miała miejsce IV Spotkanie Erasmus+ na Teneryfie. Pierwotnie spotkanie miało odbyć się w szkole partnerskiej Mustafa Gürbüz Necat Bayel Anadolu Lisesi, w tureckim mieście Gaziantep ale niestety z powodu niestabilnej sytuacji politycznej w tym regionie musieliśmy zmienić miejsce spotkania. Dlatego po raz drugi 6 uczniów i 4 nauczycieli naszej szkoły zawitało na słoneczną Teneryfę. Dziękujemy naszym gospodarzom, szkole IES Magallanes za ponowne, serdeczne przyjęcie nas w swoje gościnne progi :-) Zapoznaj się z  RELACJĄ Z POBYTU napisaną przez Zuzię Ignar, Julkę Kostkiewicz, Marysię Przybyłowicz i panią Marzenę Wójtowicz. collage 10collage 11collage 8

 • „Matematyczny Czwartek” na Uniwersytecie Jagiellońskim

UJ1 W Instytucie Matematyki Uniwersytetu Jagiellońskiego kilka razy w roku w pierwszy lub drugi czwartek miesiąca odbywają się tzw. „Matematyczne Czwartki na UJ”. Matematyczne Czwartki są cyklem spotkań popularnonaukowych o matematyce, adresowanych do młodzieży szkół średnich. W ich trakcie organizowany jest wykład dla uczniów, krótki quiz oraz zwiedzanie budynku Wydziału Matematyki i Informatyki UJ. Nie po raz pierwszy http://kromer-gorlice.pl/matematyczny-czwartek-na-uniwersytecie-jagielonskim/ uczestnikami takiego czwartkowego spotkania byli uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kromera w Gorlicach.  Tym razem do Krakowa, w dniu 02 marca 2017 roku udała się bowiem klasa IB wraz ze swoją nauczycielką matematyki Panią Teresą Cebo oraz chętni uczniowie klasy IIIA ze swoją nauczycielką matematyki Panią Joanną Popielec. UJ3  UJ2 W trakcie tego czwartkowego spotkania dr hab. Michał Wojtylak z Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, poprowadził dla młodych słuchaczy wykład pt. „O modelach matematycznych i nie tylko.” W trakcie swojego wystąpienia, naukowiec zastanawiał się na ile zadania z fizyki oddają rzeczywistość i w których obszarach mogą najczęściej pojawiać się tzw. błędy zaokrągleń. Na zakończenie prowadzący przedstawił młodym słuchaczom dziedziny (bardzo często nieoczywiste), w których matematyka w ostatnim czasie znalazła zastosowanie. Nauka ta – wbrew bowiem temu co się niektórym wydaje – nie jest tylko tzw. sztuką dla sztuki, lecz znajduje zastosowanie w zasadzie w każdej dziedzinie naszego życia. Po wykładzie został przeprowadzony został krótki quiz sprawdzający pomysłowość, spostrzegawczość, ogólną wiedzę na temat historii Krakowa i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wziął w nim udział uczeń naszej szkoły Piotr Borowski z kl. IB zajmując II miejsce. UJ4  UJ5 Tytułem podsumowania należy stwierdzić, iż warto było „poświęcić” ten jeden dzień, by uczestniczyć w zajęciach organizowanych przez Uniwersytet Jagielloński i zgłębić tajniki tak wspaniałej nauki  jaką jest matematyka, nie bez powodu nazywana „królową nauk”. Jak bowiem powiedział znakomity polski matematyk (praktyk tej właśnie dziedziny) naukowiec Hugo Dyonizy Steinhaus „Żadna nauka nie wzmacnia tak wiary w potęgę umysłu ludzkiego, jak matematyka”.  Zachęcamy zatem wszystkie pozostałe klasy naszej szkoły do uczestnictwa w zajęciach organizowanych przez Uniwersytet Jagielloński w ramach „Matematycznych Czwartków na UJ”. Opracowała: mgr Teresa Cebo

 • Warsztaty astronomiczne w Stuposianach

Uczniowie naszej szkoły w ramach projektu Reach the Sky w dniach 16 – 17 grudnia 2016 r. wzięli udział w warsztatach astronomicznych prowadzonych przez mgr Sławomira Dedę i mgr Roberta Górę w Stuposianach (Bieszczady). W piątek, około godziny 17:00 w drodze do Stuposian zatrzymaliśmy się na Przełęczy Wyżniańskiej, gdzie obserwowaliśmy Wenus i Marsa oraz Połoninę Caryńską. Po dotarciu na miejsce docelowe i zakwaterowaniu się w swoich pokojach udaliśmy się na dużą salę, gdzie otrzymaliśmy instrukcje obsługi i montażu sprzętu obserwacyjnego (lornetki, refraktory, reflektory w systemie Newtona na montażu paralaktycznym i horyzontalnym Dobsona, urządzenia obserwacyjne SkyScout i SQML). Następnie zostały wygłoszone wykłady dotyczący technik obserwacyjnych i orientacji na sferze niebieskiej. Później rozpoczęły się bezpośrednie obserwacje i fotografowanie obiektów na sferze niebieskiej: Księżyca, konstelacje (Oriona, Byka, Bliźniąt, Woźnicy, Kasjopei), jasnych gwiazd (Syriusza, Aldebarana, Betelgezy, Rigela, Polluksa, Kastora i Kapelli oraz obiektów głębokiego kosmosu (Plejady, Galaktyka M31 w Andromedzie i M42 w Orionie) i wyznaczanie punktów kardynalnych oraz szerokości geograficznej miejsca obserwacji na podstawie asteryzmu Wielkiego Wozu i Gwiazdy Polarnej. Po powrocie z obserwacji odbył się quiz astronomiczny podsumowujący zajęcia pierwszego dnia z cennymi nagrodami (1 miejsce – Wiktor Rafa, 2 miejsce – Jakub Wszołek, 3 miejsce – Sara Słyś), a w drugiej kolejności nastąpiła projekcja i analiza naukowa zjawisk fizycznych zawartych w obrazie Christophera Nolana „Interstellar” w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Astro”. Drugi dzień warsztatów rozpoczęliśmy obserwacją Słońca przy użyciu filtru Baadera i interpretacją aktywności słonecznej na podstawie liczby Wolfa. Następnie poznaliśmy zasadę działania zegara słonecznego oraz określiliśmy czas słoneczny i urzędowy (z uwzględnieniem poprawek), oraz położenie Ziemi i widome ruchy Słońca po ekliptyce w tygodniu poprzedzającym przesilenie zimowe. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się, by obserwować krajobraz bieszczadzki z punktu widokowego w Lutowiskach. Wszystkim uczestnikom bardzo się podobało. Mimo mrozu wszyscy wracali z uśmiechami na twarzach.

 Tekst i zdjęcia autorstwa Kuby Wszołka

 • Krakowski Gis Day 2016 „Wirtualna rzeczywistość”

Wyjazd naukowy klasy 2b (europejskiej) do Krakowa na GIS Day, czyli światowy dzień Geograficznych Systemów Informacyjnych. Relacja Dominika Belniaka: Po dotarciu do Krakowa około godziny 10 w dniu 16 listopada 2016, klasa ruszyła do budynku Politechniki Krakowskiej, niestety okazało się, iż pomyliliśmy budynki, ale dzięki niesamowitym umiejętnościom Pana Dedy dotarliśmy do celu. Tam czekało nas wiele atrakcji. Po kilku wykładach na temat wykorzystania GIS zarówno w życiu codziennym, jak i bardziej biznesowym, udaliśmy się na wyższe piętra, gdzie czekały na nas liczne stoiska naukowe i konkursy. Dostępne były dwie oddzielne sale, w których studenci Politechniki i innych krakowskich uczelni przedstawiali zastosowania GIS. Każde stoisko ukazywało inne możliwości nowych technologii, od najprostszych, takich jak zdjęcia Ziemi z kosmosu, do tych bardziej skomplikowanych, jak rozmieszczenie karetek na terenie Małopolski. Każde stoisko oferowało kilka zadań, za wykonanie których dostawało się maksymalnie 3 punkty w postaci znaczka naklejanego na kartkę, którą dostawaliśmy na wejściu. Stoisk była masa, maksymalnie do zebrania było 27 punktów, aby zdobyć niektóre trzeba było się postarać i wytężyć swe szare komórki, przy innych wystarczył łut szczęścia. Definitywnie najbardziej obleganym stoiskiem było to z okularami wirtualnej rzeczywistości. Przeżycie nowego doświadczenia przyciągało niemal wszystkie osoby, które się obok niego przewinęły. To stoisko prezentowali przedstawiciele polskiej firmy Epic VR zajmującej się produkcją filmów w technologii 360 stopni. Po trzygodzinnym maratonie biegania za punktami, gdy wszyscy padali ze zmęczenia, postanowiliśmy ponownie udać się na wykłady, gdzie mogliśmy wygodnie usiąść i odpocząć. Przedstawiono nam tam m.in. projekt Smart City, czyli nowoczesne miasto, Arktykę z lotu drona i inne ciekawe prezentacje. Na zakończenie GIS Day nastąpiło rozdanie nagród, w którym chlubnie przodowały osoby z naszej klasy i zgarnęły zdecydowaną większość bonusów. Serdecznie podziękowaliśmy organizatorom całego przedsięwzięcia i zadowoleni ruszyliśmy w drogę powrotną do Gorlic.

 • Rozwijamy zainteresowanie biologią na Uniwersytecie Jagiellońskim i Muzeum Przyrodniczym PAN

W dniu 22 października 2016 r. uczniowie klasy IE pod opieką pani Teresy Cetnarowskiej i pani Marioli Łukasiak uczestniczyli w wykładach na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ pod tytułem „Układ odporności – centrum naszego zdrowia” wygłoszonego przez  dr Joannę Marczyńską z Zakładu Immunologii oraz „Życie jest formą istnienia białka” wygłoszonego przez dr Piota Bonarka z Zakładu Biochemii Fizycznej. „W powietrzu czyha wirus grypy, a w nieświeżej żywności bakterie Salmonelli. Jakby tego było mało, nadmierne opalanie zmienia komórki naszej skóry, które mogą przekształcić się w komórki nowotworowe. Pomimo tych zagrożeń, możemy liczyć na tarczę ochronną w postaci układu odporności, który czuwa w naszych ciałach dzień i noc.” Przedmiotem wykładu była opowieść o tym w jaki sposób komórkowi strażnicy układu odporności rozpoznają i eliminują wroga. Dowiedzieliśmy się także jak te komórki uczą się i rozwijają pamięć o przebytym zagrożeniu i w jaki sposób ułatwia im to walkę z mikroorganizmami. Dr Piotr Bonarek wprowadził nas w złożony a zarazem szalenie różnorodny świat białek. Opowiedział o ich własnościach, pokazał jak niezwykłe mogą przybierać kształty. Wyjaśnił jak i po co się je bada oraz do czego można je wykorzystać. W tym samym dniu 22 uczniów z klasy IE uczestniczyli też w warsztatach „Podstawy mikroskopii fluorescencyjnej i kontrastowo-fazowej” w Zakładzie Biologii Komórki Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ. W czasie zajęć uczniowie zobaczyli jak wygląda nowocześnie wyposażone laboratorium, zapoznali się z zasadami działania mikroskopu fluorescencyjnego oraz kontrastowo-fazowego, oglądali preparaty przygotowane przez doktorantów, następnie samodzielnie wykonali kilka preparatów z różnorodnych materiałów biologicznych. Przeprowadzili również test żywotności komórek z użyciem błękitu trypanu. Zajęcia były bardzo ciekawe. Niektórzy uczniowie opuszczali laboratoria z numerami telefonów i adresami do kontaktu z pracownikami naukowymi, którzy w przyszłości chętnie będą odpowiadać na nurtujące młodzież pytania. Dziękujemy za serdeczne przyjęcie nas na uczelni i rozwijanie naszych zainteresowań. Biologia to nie tylko arkusze maturalne!

Z kolei 4 listopada 2016 uczniowie klasy IIIF pod opieką pani Teresy Cetnarowskiej i pani Marioli Łukasiak uczestniczyli w warsztatach w Muzeum Przyrodniczym PAN w Krakowie. Zajęcia z udziałem żywych zwierząt – kameleonem, gekonem, karaczanem madagaskarskim i innymi oraz eksponaty zgromadzone w salach muzealnych pozwoliły nam usystematyzować nasze wiadomości z zoologii i ewolucji organizmów.

 • III  Spotkanie Erasmusa na Teneryfie 

W dniach 24-28 października wzięliśmy udział w III  Spotkaniu Erasmusa w szkole partnerskiej IES Magallanes w miejscowości Granadilla de Abona na hiszpańskiej Teneryfie. Wyjazd związany był z realizowanym  w naszej szkole już 2 rok projektem „Niebo w Zasięgu” w europejskim programie Erasmus+. Ostatni tydzień października spędziliśmy  na intensywnej pracy, zapoznając się ze szkołą partnerską, systemem edukacji w Hiszpanii, historią i topografią wyspy oraz prowadząc obserwacje astronomiczne. Szczegółową relację z pobytu napisaną przez panie Alicję Honek i Marzenę Wójtowicz można przeczytać TU kolaz 1 kolaz 6 kolaz 9

 • Kromer na Rajdzie im. K. Pułaskiego

18 października grupa uczniów wraz z opiekunami panami Robertem Górą i Jerzym Tomasikiem wzięła udział w XII Powiatowym Rajdzie im. K. Pułaskiego idąc z Małastowa na Trzy Kopce. Była to najdłuższa i najtrudniejsza trasa ze wszystkich wybranych przez szkoły w powiecie – należą się więc wielkie podziękowania dla wszystkich uczestników, którzy bez względu na warunki pogodowe i błoto na trasie przeszli ją z uśmiechem na twarzy. Na zakończenie rajdu każdy dostał gorący posiłek oraz wysłuchał prelekcji na temat Konfederacji Barskiej. Natomiast wybrani przedstawiciele grup uczestniczących w rajdzie wzięli udział w konkursie wiedzy o Kazimierzu Pułaskim. Miło nam poinformować, że 2 miejsce w tym konkursie zajął uczeń naszej szkoły Łukasz Zimowski, a 5 była Zuzanna Śliwa – gratulujemy sukcesu i ogromnej wiedzy :-)

 • Muzealnie i kulturalnie

Trzy wystawy, arcydzieła sztuki światowej, europejskiej oraz kanon malarstwa polskiego mieli okazję zobaczyć uczniowie klasy 2c  na wycieczce w dniu 4 października. Korzystając z prezentowanych w Krakowie wystaw czasowych „Van Gogh Alive” i „Sabat Mater Misericordiae” zetknęliśmy się ze sztuką klasyczną w wydaniu dzieł średniowiecznych renesansowych i barokowych, których tematyka dotyczyła osoby Matki Bożej  oraz z multimedialnym przedstawieniem twórczości słynnego holenderskiego artysty Vincenta Van Gogha. Co podobało się bardziej? Która forma ekspozycji lepiej przemawia do widza? To już indywidualna kwestia. Na zakończenie dnia odbyła w Galerii Sztuki Polskiej XVIII i XIX wieku w Sukiennicach lekcja muzealna dotycząca analizy dzieła sztuki. W wypełnionym programie wycieczki nie zabrakło czasu na spacer i zacieśnianie więzi koleżeńskich, jedynie MacDonald musi poczekać do następnego razu ;-)

van gogh

 • Nasza szkoła na Małopolskiej Nocy Naukowców
W piątek 30.09.16 grupa uczniów wraz z opiekunami wzięła udział w wyjeździe na Małopolską Noc Naukowców do Krakowa i Niepołomic. Wydarzenie odbywa się rokrocznie od 2007 roku, ciesząc się niesłabnącą popularnością. Podczas Małopolskiej Nocy Naukowców uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w: – Pokazie wahadła Foucaulta w Krakowie w Kościele św. Piotra i Pawła w Krakowie prowadzonym przez dr Adama Michalca; – „W laboratorium nie tylko astronomicznym” w Niepołomicach w ramach którego mieli okazję uczestniczyć w: a) warsztatach multimedialnych w Pracowni komputerowej MOA pt. „Wszyscy mamy aparaty fotograficzne, ale czy umiemy z nich korzystać?” prowadzonych przez mgr Tymona Kretschmera b) warsztatach fizycznych i chemicznych prowadzonych przez dr hab. Witolda Piskorza z UJ w Krakowie, studentów UJ, mgr Tomasza Palińskiego i dr Gabrielę Osiecką c) seansie w planetarium pt. „A jednak się kręci” prowadzonym przez mgr Janusza Nicewicza d) Herbaciarni naukowej e) oraz pokazach nieba prowadzonych przez studentów UJ. Wyjazd na Małopolską Noc Naukowców był częścią realizowanego w naszej szkole już drugi rok projektu europejskiego Erasmus+ pod tytułem „Niebo w zasięgu”. Już od września uczniowie Kromera biorą udział w obserwacjach astronomicznych na terenie szkoły i powiatu gorlickiego oraz przygotowaniach do wizyty partnerskiej na hiszpańskiej Teneryfie, która będzie miała miejsce pod koniec października.

Rok szkolny 2015/16

 • Warsztaty prawoznawcze w Zakładzie Karnym

W dniu 24 maja 2016 uczniowie z klas humanistycznych naszego liceum, realizujący z p. Jerzym Tomasikiem dodatkowy przedmiot Elementy Prawa, uczestniczyli w ciekawej wycieczce naukowej. Zajęcia z penitencjarystyki przeprowadzone zostały w Zakładzie Karnym Rzeszów Załęże. W ramach współpracy z Uniwersytetem Rzeszowskim zwiedzili również Instytut Historii UR.  Opiekę nad uczniami w trakcie wycieczki sprawowali pan Jerzy Tomasik i pan Rafał Wrona.

 • Wycieczka do Trójmiasta

W dniach 27.04-02.05.2016 klasa 1f uczestniczyła w wycieczce naukowej do Trójmiasta, którą zorganizowała wychowawczyni-pani Ewa Orchel. Uczestnicy zwiedzili wiele pięknych miejsc w nadmorskich miastach. Pierwszego dnia wybraliśmy się do oceanarium, gdzie zaobserwowaliśmy różne stworzenia żyjące w morzach i oceanach. Następnie podziwialiśmy Bałtyk na molo w Sopocie, a po wielogodzinnym spacerze także w Gdańsku. Kolejnego dnia grupa zwiedzała wzniesiony przez Krzyżaków zamek w Malborku. Słuchająć zamkowego  przewodnika uczniowie poznali cechy budowli i związaną z nim historię. Na zakończenie dnia wybrali się na czarującą sztukę „Grease” do teatru muzycznego w Gdyni. Trzeciego dnia klasa wybrała się do Galerii Sztuki w Sopocie, a następnie podziwiała zapierające dech w piersiach ruchome wydmy w Łebie. Na koniec wycieczki uczestnicy zwiedzali Gdańsk, zobaczyli wiele ciekawych budowli i zapoznali się z historią tego niezwykłego miasta. Jednym z ostatnich punktów bogatego planu było pożegnanie się z morzem, a następnie powrót do domu. Napisała Nikola Wacek.

 • Warsztaty naukowe w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego

W dniu 13. I. 2016. uczniowie klasy 3f pod opieką pani Teresy Cetnarowskiej i pani Anny Halibożek uczestniczyli w zajęciach przygotowanych i prowadzonych przez panią docent Anitę Szczepanek. Celem zajęć było usystematyzowanie i poszerzenie wiadomości o budowie i funkcjonowaniu organizmu człowieka. Warsztaty zakończyły realizację projektu edukacyjnego „Tajemnice ciała ludzkiego”.

 •  ”Spotkanie z ciekawą chemią” na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego

W dniu 22. XII. 2016 uczniowie klasy 2f pod opieką pani Anny Knapik i pani Marty Frączek uczestniczyli w wycieczce naukowej, której celem był udział w pokazie chemicznym pt. „Spotkanie z ciekawą chemią”. Pokaz rozpoczął się krótkim referatem na temat historii chemii oraz jej znaczeniu w naszym życiu. Następnie zostały przedstawione oraz omówione ciekawe doświadczenia chemiczne m.in. otrzymywanie srebra, spalanie waty i bawełny strzelniczej (Armata z probówki), utlenianie węgla (Ryczący niedźwiedź) i inne reakcje redox, zegar jodowy (reakcja Briggsa-Rauschera) i inne. Wyjazd miał na celu rozwijanie zainteresowań uczniów, poszerzanie wiedzy oraz zdobywanie nowych umiejętności.

 • Spotkania w samo południe z biochemią, biofizyką i biotechnologią

W dniu 21. XI. 2015 uczniowie klasy 2e i 2f uczestniczyli w wykładach  pod tytułem „Biopaliwo przyszłości, czyli jak produkować wodór używając mikroorganizmów” (prowadzonych przez dr Dariusza Dzigę, Zakład Fizjologii i Biologii Rozwoju Roślin). Jak świat może sobie radzić z rosnącym zapotrzebowaniem na energię? Czy każde biopaliwo jest przyjazne dla środowiska i człowieka? Czy uda się nam naśladować/modyfikować mikroorganizmy, aby produkować wodór na dużą skalę? – oto pytania, na które można było uzyskać odpowiedź słuchając wykładu. Drugim wysłuchanym przez uczniów wykładem był ” Szczepionki przeciwnowotworowe” (dr Irena Horwacik, Pracownia Genetyki Molekularnej i Wirusologii). Choroby nowotworowe to jeden z największych problemów zdrowotnych we współczesnym świecie. W trakcie wykładu dowiedzieliśmy się jaką rolę w ich rozwoju pełnią mutacje oraz procesy naprawy DNA, czym charakteryzują się komórki rakowe i jak oddziałują z układem odpornościowym, jak przygotowuje się i jak działają szczepionki przeciwnowotworowe.

 • Warsztaty medyczne w Krakowskiej Wyższej Szkole Promocji Zdrowia

W dniu 24. XI. 2015 uczniowie klasy 2e i 2f pod opieką nauczycielek biologii – pani Teresy Cetnarowskiej i pani Marioli Łukasiak uczestniczyli w Warsztatach Echo-cardia zorganizowanych w Krakowskiej Wyższej Szkole Promocji Zdrowia. Sesja naukowa poświęcona była nowym standardom BLS i AED, a podczas zajęć praktycznych uczniowie nauczyli się sprawnie wykonywać automatyczną defibrylację i podstawowe zabiegi reanimacyjne.

 • Warsztaty w MOA w Niepołomicach

W dniach 15 – 16 grudnia 2015 r. grupa uczniów I LO w Gorlicach w ramach projektu „Reach the Sky” pod opieką nauczycieli wzięła udział w warsztatach i obserwacjach astronomicznych w MOA w Niepołomicach (tzw. „Piknik pod gwiazdami”). Po przyjeździe do Niepołomic wszyscy mieli okazję zwiedzić miasteczko. Zajęcia warsztatowe z astronomii rozpoczęły się od wykładu Pana Janusza Nicewicza na temat historii Wszechświata. Cały wieczór aż do późnych godzin nocnych poświęcony był zajęciom praktycznym, poczynając od układania puzzli księżycowych, poprzez wyszukiwanie i nazywanie ważniejszych obiektów na naszym Srebrnym Globie, do nauki obsługi profesjonalnych i amatorskich teleskopów będących na wyposażeniu MOA. Ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne nie było okazji do przeprowadzenia obserwacji astronomicznych. W zamian uczniowie uczestniczyli w konkursie wiedzy o Wszechświecie tzw. „Selekcja” – zwycięzcą został Maciej Stępień z kl. II a. Korzystając z łączności z teleskopem TAD w Hiszpanii na stronie projektu Gloria wykonane zostały też zdjęcia obiektów astronomicznych. Około godziny 24 wszyscy wzięli udział w seansie w niepołomickim planetarium. Nie zabrakło też czasu na kolację tostową przygotowaną przez Paulinę Setlak, podczas której można było podyskutować z organizatorami pikniku na wiele ciekawych tematów związanych z astronomią. Kolejny dzień to także wytężona praca- najpierw wykład w planetarium poświęcony Słońcu oraz historii obserwacji astronomicznych. Na koniec pikniku wszyscy mogli zamówić i wykonać samodzielnie zdjęcia wybranych obiektów kosmicznych przy pomocy MicroObservatory Robotic Telescope Network Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics oraz zapoznać się z ciekawymi aplikacjami i projektami astronomicznymi przydatnymi podczas obserwacji. Zajęcia odbywały się w miłej i sympatycznej atmosferze – nikt z uczestników na pewno nie żałował tych dwóch dni intensywnej pracy.

 • Spotkanie międzynarodowe Erasmus+ w Słowenii

Pierwsze międzynarodowe spotkanie szkół partnerskich uczestniczących w Programie  Erasmus+  zorganizowane zostało przez Gimnazjum im. F.Malgaja w Šenjur w Słowenii. Gospodarze przygotowali bardzo atrakcyjny program zajęć w ramach projektu „Niebo w zasięgu”. W ostatnim tygodniu listopada do małej miejscowości w regionie Slawinia przyjechali uczniowie i nauczyciele ze szkół w Turcji, Rumunii, Hiszpanii i Polski.  I Liceum Ogólnokształcące im. Marcina Kromera reprezentowali nauczyciele: Marzena Wójtowicz – koordynator projektu, Alicja Honek i Robert Góra oraz uczniowie klas pierwszych: Klaudia Spyrka, Natalia Gierut, Martyna Kucharczyk, Weronika Pyzik i Grzegorz Góra. Zapraszamy do zapoznania się z relacją ze spotkania oraz galerią zdjęć w Dzienniku Projektu ‘Reach the Sky’. indeks

 • Warsztaty naukowe na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ

W dniu 21. XI. 2015 20tu uczniów naszej szkoły z klasy 2e i 2f pod opieką nauczycielek biologii – pani Teresy Cetnarowskiej i pani Marioli Łukasiak, wzięło udział w warsztatach zorganizowanych przez Zakład Biologii Komórki i Pracownię Krystalografii Rentgenowskiej Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ. Uczniowie zostali zapoznani z nowoczesnym sprzętem wykorzystywanym w pracy z liniami komórkowymi, dowiedzieli się w jaki sposób określa się wpływ różnych związków (w tym leków) na żywotność komórek i mieli możliwość zaobserwować zmiany zachodzące w komórkach używając mikroskopu fluorescencyjnego. Dowiedzieli się również jak produkować i oczyszczać białka. Ciekawym punktem zajęć była krystalizacja białek – metoda, która pozwala na poznanie struktury przestrzennej tych złożonych biomolekuł.

 • Z wizytą w Urzędzie Marszałkowskim w Krakowie

27.11.2015 r. klasa I c wraz z grupą osób z klasy IIc oraz Id uczęszczających na zajęcia „Elementy prawa” odbyła wycieczkę edukacyjną do Krakowa. Na zaproszenie Marszałka Województwa Małopolskiego uczniowie wzięli udział w prelekcji dotyczącej działalności samorządów terytorialnych w Polsce. Pogadanka została zorganizowana w budynku Urzędu Marszałkowskiego przy ulicy Racławickiej w Krakowie. Po prelekcji przygotowano dla nas regionalny poczęstunek – oscypkom i obwarzankom nie było końca :) Pozostały czas młodzież spędziła w Muzeum Narodowym, zwiedzając jego stałe i czasowe wystawy. Napisała Maria Dubec.

 • 1 a odwiedza Kraków

Dnia 12 listopada 2015  odbyła się wycieczka klasy Ia  do Krakowa. Uczniowie zwiedzili Muzeum Schindlera oraz  obejrzeli spektakl pt. „Prawda o zdradzie” w teatrze Bagatela.  Wizyta w Fabryce Emalii Oskara Schindlera była poruszającą i niezapomnianą lekcją historii, o której każdy Polak powinien pamiętać. Sztuka, którą mieli okazje widzieć nasi koledzy i koleżanki dostarczyła im dawkę znakomitego humoru. Ale to nie wszystko, gdyż przejazd do Krakowa i z powrotem był kolejną z atrakcji. W busie przez prawie cały przejazd można było usłyszeć największe polskie hity muzyczne i morskie szanty śpiewane przez elegancko ubrane męskie grono „mat-fiz-inf-ów”, z podkładami granymi na gitarze przez Adriana  Kumorkiewicza.  Uczniowie klasy Ia jak i wychowawczyni, pani Barbara Zawilińska  na pewno na długo zapamiętają tą wycieczkę. Napisał Wiktor Rafa.

 • Z wizytą w kopalni Guido

Dnia 5 listopada2015, klasa 2B (mat-geo-ang) udała się na jednodniową wycieczkę na Śląsk. Pierwszym punktem była zbiórka w Gorlicach o 7 rano. Następnie autokar wyruszył w kierunku polskiej stolicy Górnośląskiego Przemysłu Górniczego czyli Katowic. Klasa miała przyjemność zwiedzić osiedle górnicze Nikiszowiec. W tej dzielnicy można było podziwiać zabudowę pochodzącą z początku XX wieku a wybudowaną dla górników z kopalni „Giesche” . Uczniowie Kromera spotkali miejscowego pana górnika, który opowiedział o historii tego osiedla. Dzięki niemu mogli się dowiedzieć, że mieszkańcy kibicują piłkarskiemu zespołowi Ruch Chorzów, co można uznać za trochę niespotykane zjawisko z tego względu, że Nikiszowiec znajduje się w Katowicach a nie w Chorzowie. Następnym punktem wycieczki było odkrywanie w sobie duszy górnika czyli wejście do kopalni Guido. Klasa zjechała 320 m pod ziemie do systemu kopalni drążonych w XIX i XX wieku. Podczas podróży pod ziemią zobaczyliśmy życie i prace górników w kopalni. Nasz przewodnik pokazał nam wszystkie uroki kopalni: maszyny, sprzęt górniczy, złoża węgla kamiennego. Dużą atrakcją była także kolejka którą uczniowie mieli przyjemność poruszać się. Wyśmienitą pamiątkę z kopalni Guido, którą można było zakupić w kawiarni, a przynajmniej smaczną były cukierki ,,Kopalnioki”. Ostatnim punktem górniczej wycieczki był przyjazd do galerii handlowej Silesia, która jest położona na terenie dawnej kopalni. Niektóre budynki kopalni zostały odrestaurowane, a ich funkcja została zmieniona. Przy nowo wybudowanej galerii handlowej jest zabytkowa wieża szybu kopalnianego „Jerzy”, która jest symbolem połączenia przeszłości z przyszłością. Po cały dniu oddychania katowickim powietrzem udaliśmy się w podróż powrotną, mogąc polecić każdej osobie zobaczenia tych niesamowitych miejsc. Napisali Przemysław Piecuch i Sebastian Kaczmarczyk.

 • Obserwacje astronomiczne w Radocynie

We wtorek 3 listopada br., około godziny 16, kilkunastoosobowa grupa wybrała się na wycieczkę z Kromera  do Radocyny. Celem tej podróży była obserwacja nieba i poszerzenie wiedzy astronomicznej. Pogoda tego dnia dopisywała, ponieważ niebo było czyste, a temperatura nie przekraczała -2 stopni Celsjusza. Uczniowie wraz z nauczycielami pomogli rozstawić dwa duże teleskopy. Pierwszą rzeczą jaką zauważyliśmy na niebie była Droga Mleczna -  galaktyka była pięknie oświetlona i bardzo dobrze widoczna. Naszą uwagę przykuły spadające Taurydy (inaczej zwane meteorytami), które co jakiś czas pojawiały się w atmosferze ziemskiej. Za pomocą teleskopów obserwowaliśmy wybrane obiekty na niebie m.in. Aldebrana czyli najjaśniejszą gwiazdę gwiazdozbioru Byka i Galaktykę Andromedy (potocznie zwaną Galaktyka M31). Mieliśmy również możliwość zobaczyć Plejady. Były one bez problemu widoczne gołym okiem,  jednak przy użyciu lornetki lub teleskopu były lepiej widoczne i robiły niezwykłe wrażenie. Przy pomocy tuby tekturowej liczyliśmy gwiazdy. Przeprowadziliśmy także elektroniczne badania ciemnego nieba przy pomocy urządzenia SQM-L. Około godziny 21, złożyliśmy teleskopy i udaliśmy się szczęśliwie do domu. Adriana Rolak-Koszyk, kl. I d

 • Czy można zobaczyć DNA?

w dniu 29. X. 2015 klasa biologiczno- chemiczna 2f wzięła udział w warsztatach „Czy można zobaczyć DNA” organizowanych przez JAKU.  Każdy uczestnik samodzielnie mógł wyizolować DNA z komórek nabłonkowych znajdujących się w ślinie.

 • Zajęcia terenowe w Małych Pieninach

6 października b.r. uczniowie klas pierwszych wraz z panią Joanną Nalepka-Sanek oraz panią Alicją Honek, udali się na rajd pieszy po Małych Pieninach. pieniny2Wędrówkę po szlaku rozpoczęli w Szczawnicy, skąd dzielnie pięli się w górę. Pierwszym szczytem była Palenica, na którą wjechali wyciągiem krzesełkowym. Idąc dalej dotarli do nieco wyższego szczytu, jakim jest Szafranówka. Trasa, którą pokonywali była pełna stromych podejść i zejść. Po kilkugodzinnej wędrówce dotarli do Jaworek, przechodząc przez Wąwóz Homole. Uczniom bardzo podobał się rajd, mimo iż początkowo gęsta mgła przysłaniała widok na piękne, górskie szczyty. Zapytani o wrażenia z wycieczki, odparli z entuzjazmem, że chętnie wybiorą się na rajd ponownie. Napisała Justyna Rakoczy.

Rok szkolny 2014/15

 • Per aspera ad astra…

W dniach 6 -  8 czerwca 2015 roku dokonano oficjalnego otwarcia obserwatorium astronomicznego w Rzepienniku Biskupim i nadano mu imię Królowej Jadwigi – czczonej polskiej świętej. Pod otwartym rzepiennickim niebem spotkali się przedstawiciele środowisk religijnych(ks. Michał Heller) i astronomicznych (pan Mirosław Hermaszewski), dla pogłębienia refleksji o niebie, jako przestrzeni przyjaźnie otwartej dla człowieka.  W uroczystościach tych brali udział także zaproszeni przedstawiciele naszej szkoły- pani Alicja Honek, panowie  Robert Góra i Sławomir Deda. Budowa obserwatorium trwała od 1998 roku. Odbywała się na prywatnej posesji i za prywatne środki Magdaleny i Bogdana Wszołków. Od 2015 roku, ogłoszonego Międzynarodowym Rokiem Światła, można w obserwatorium zwiedzać astronomiczną ścieżkę dydaktyczną. Dwanaście plansz, opracowanych przez astronomów ze Stowarzyszenia Astronomia Nova, przy finansowym wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w sposób przystępny przybliża najistotniejsze zagadnienia astronomii współczesnej. Ścieżkę zorganizowano z myślą o grupach szkolnych, turystycznych oraz o osobach indywidualnych. Zwiedza się ją na ogół samodzielnie, bez pomocy przewodników. Ze względu na duże nagromadzenie treści, warto studiować plansze „na raty”, odwiedzając ścieżkę wielokrotnie. Dociekliwsi mogą sobie poszerzyć wiedzę w kontakcie z astronomem lub korzystając z astronomicznych stron internetowych. Obserwatorium ma honorowy i merytoryczny patronat Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego (www.oa.uj.edu.pl) oraz Stowarzyszenia Astronomia Nova (www.astronomianova.org).

 • 2c zwiedza Warszawę

W dniach 2 i 3 czerwca 2015 klasa 2c wybrała się na wycieczkę do Warszawy. 2 dni na zobaczenie zabytków naszej stolicy to niewiele, ale udało się nam zobaczyć całkiem sporo. Klasa 2c jest klasą o profilu matematyczno- geograficznym, więc pierwszym muzeum jakie zwiedziliśmy było Muzeum Ziemi PAN, gdzie obejrzeliśmy ciekawe eksponaty związane z budową geologiczną Polski oraz okolic Warszawy, skamieliny zwierząt, które kiedyś zamieszkiwały nasz kraj oraz wystawę bursztynu. Następnie zwiedziliśmy Stare Miasto śladami Powstania Warszawskiego z panią przewodnik, która pokazała nam miejsca walk powstańców, miejsca pamięci i oraz opowiedziała wiele anegdot dotyczących starówki i samej Warszawy. Popołudnie upłynęło nam w Pałacu Kultury, gdzie w stylowej Kinotece obejrzeliśmy film, a następnie podziwialiśmy panoramę stolicy z Tarasu Widokowego. Piękna pogoda i bezchmurne niebo pozwoliło nam podziwiać rozległe widoki. Następnego dnia podzieliliśmy się. Jedna grupa pod opieką p. Małgorzaty Kret pojechała do muzeum Powstania Warszawskiego a druga pod opieką p. Joanny Łopaty zwiedziła otwarte jesienią 2014 Muzeum Żydów Polskich POLIN. W ten sposób grupie uczniów, którzy nie byli jeszcze w Muzeum Powstania udało się zwiedzić to miejsce. Obydwa muzea udostępniają zwiedzającym wystawę multimedialną, więc można dowiedzieć się o historii Powstania oraz Żydów polskich w sposób interesujący dla młodych ludzi. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzenie jednego z najnowszych i najbardziej interesujących obiektów stolicy- Stadionu Narodowego :-) wywiera on olbrzymie wrażenie- jego wielkość i nowoczesność. Dość powiedzieć że wszyscy mieszkańcy Gorlic- od niemowląt po osoby starsze- zapełniły by go zaledwie do połowy! Podczas zwiedzania mieliśmy też możliwość przejść trasą piłkarza- obejrzeć pomieszczenia, w których przebywają piłkarze przed i po meczach  oraz treningach. Dzięki ciekawym miejscom i słonecznej pogodzie naszą wycieczkę możemy zaliczyć do bardzo udanych :-) .

 • 2 b w Zakopanem

W czwartek, 28 maja, klasa II B – jak przystało na profil geograficzny – miała przyjemność udać się na wycieczkę w Tatry. Dzień przyjazdu minął spokojnie i słonecznie, zaraz po pozostawieniu bagaży w ośrodku znajdującym się w Zakopanem, udaliśmy się na Gubałówkę, co nie było zbyt męczące, gdyż polegało na wyjeździe na szczyt kolejką. Temu sposobowi komunikacji nie można odmówić swoistego uroku i szansy na podziwianie olśniewających, górskich krajobrazów. Nieodłączną częścią wizyty w Zakopanem jest również Tatrzański Park Narodowy oraz Muzeum Przyrodnicze Tatrzańskiego Parku Narodowego . Nie można jednak zapomnieć o Krupówkach, na których „zwiedzaniu” też spędziliśmy pewien czas. Drugi dzień był już bardziej aktywny. Razem z przewodnikiem zwróciliśmy się w kierunku Doliny Kościeliskiej. Tam niewątpliwie największą atrakcją była Jaskinia Mylna, która od zwiedzających wymaga sporego zaangażowania, co wynika z małych, wąskich korytarzy, którymi trzeba się niemal czołgać, a jedynym źródłem światła są latarki na naszych głowach. W labiryntach Mylnej dość łatwo się zgubić – z pewnością dlatego tak właśnie została nazwana. Bardzo interesujące przeżycie! Jest to jedna z ciekawszych jaskiń tatrzańskich, położona 1098m n.p.m. Szlak który do niej prowadzi nie należy do bardzo trudnych, jednak jest do pokonania strome podejście zabezpieczone łańcuchami , co nie zmienia faktu, że widoki zapierające dech w piersiach widoki warte są pewnego wysiłku. W piątek wieczorem byliśmy już w domu. Do końca pogoda współgrała z naszymi planami. Na pewno każdy będzie pozytywnie wspominał te dwa dni. Wszystkim możemy polecić zwiedzenie tych miejsc! Napisała Karolina Adamczyk.

mylna

 • Wycieczka naukowa do Muzeum Przyrodniczego ISEZ PAN w Krakowie

18 grudnia 2014 r. klasa IE pod opieką pani Marioli Łukasiak i pani Grażyny Plato uczestniczyła  w wycieczce naukowej do Muzeum Przyrodniczego Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii  Nauk  w Krakowie. Uczniowie zapoznali się z ekspozycją stałą muzeum, w której największe zainteresowanie wzbudził nosorożec włochaty Coelodonta antiquitatis ze Staruni, jedyny na świecie tak doskonale zachowany (wraz ze skóra i tkankami miękkimi) okaz tego gatunku liczący około 30 tysięcy lat. Wystawy czasowe przybliżyły młodzieży bogactwo świata ryb, płazów i gadów. Uczestnicy wycieczki brali również udział w zajęciach warsztatowych „ Porównanie budowy płazów i gadów” podczas których mieli możliwość bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami. mgr Mariola Łukasiak

 • Zajęcia w Muzeum Katedry Anatomii Collegium Medicum UJ

Uczniowie klasy IIIG pod opieką pani Teresy Cetnarowskiej i pani Anny Halibożek w dniu 9 grudnia 2014 r. uczestniczyli w zajęciach, które odbyły się w Muzeum Katedry Anatomii Collegium Medicum UJ. Dowiedzieli się jak można odróżnić czaszkę kobiety od czaszki mężczyzny, obejrzeli kości budujące szkielet człowieka, preparaty anatomiczne ośrodkowego układu nerwowego, narządów klatki piersiowej, jamy brzusznej i miednicy, modele embriologiczne. Pani doktor opowiedziała jak wyglądają zajęcia na pierwszym roku studiów medycznych. Łatwo nie będzie, ale warto próbować!

muzeum katedry i anatomii uj

 • Sesja historyczna w Zespole Szkól w Ropicy Polskiej

W dniu 5 grudnia uczniowie klas 3-cich Wojciech Dąbrowski, Adam Poręba i Dominik Szura wraz z opiekunką panią mgr  Iwoną Boratyńską wzięli udział w sesji historycznej w ramach projektu „Eingemauert – Zamurowani” we współpracy z fundacją R. Schumanna. Projekt dotyczy historii Niemiec przed upadkiem Muru Berlińskiego, jako że w tym roku przypada 25 rocznica zburzenia muru.  Uczniowie Zespołu Szkół przygotowali krótki montaż audiowizualny na temat trudnej sytuacji Niemców żyjących w różnych strefach okupacyjnych po II Wojnie Światowej i wytrwałego dążenia do zjednoczenia państwa. Na spotkanie zaproszono panią Elisę Buettner z Instytutu Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, która jako Niemka z pochodzenia, z własnego doświadczenia opowiadała o sytuacji w kraju przed i po upadku muru.Uczniowie mieli możliwość zadawania pytań dotyczących tematu projektu i uczestniczenia w dyskusji.

 • Wizyta w Herbaciarni Naukowej „Aromaty Wiedzy”

W dniu 4 grudnia 18 uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami, panią Ewą Obstalecką-Aplas i Moniką Sopalą uczestniczyło w wycieczce naukowej do Krakowa. W programie wycieczki było zwiedzanie Muzeum Historycznego Miasta Krakowa- Fabryki Emalii Oskara Schindlera. Z zaciekawieniem słuchaliśmy panią przewodnik, która z pasją i w przejmujący sposób opowiadała o Krakowie i losach jego polskich oraz żydowskich mieszkańców w czasie II wojny światowej. Zdjęcia, rekwizyty i niepowtarzalna atmosfera tamtych czasów wywarła na nas ogromne wrażenie. Wszyscy pamiętamy przejmujący film „Lista Schindlera” w reżyserii Stevena Spielberga. Staliśmy na schodach gdzie kręcono sceny filmu. Łza kręciła się w oku… Niezapomniana lekcja historii. Kolejnym punktem naszej wycieczki była Herbaciarnia Naukowa „Aromaty Wiedzy” O godzinie 16 uczestniczyliśmy w wykładzie Ewy Lipskiej „Świat piękny poezją”, który odbywał się w Instytucie Polskiej Akademii Umiejętności na ulicy Sławkowskiej. Ewa Lipska jest jedną z najważniejszych współczesnych polskich poetek nagradzanych w Polsce i za granicą. Jej teksty w swoich piosenkach wykorzystali między innymi Skaldowie, Marek Grechuta i Grzegorz Turnau. W II części wykładu młodzież mogła zadawać pytania pani Ewie Lipskiej (nasi uczniowie zadawali bardzo dojrzałe pytania – pozdrowienia dla Gabrysi M.) Na uwagę zasługuje serdeczna i bezpośrednia atmosfera, którą potrafiła stworzyć poetka. mgr M.Sopala

 • „Oglądając Wszechświat cyfrowym okiem”

3.12.2014 klasa II d pod opieką Roberta Góry i Sławomira Dedy wzięła udział w zajęciach akademickich dla uczniów i uczennic z I LO im. M. Kromera w Gorlicach organizowanych przez Instytut Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ w Krakowie w ramach projektu PINaP innowacyjne nauczanie przyrody w szkołach ponadgimnazjalnych. Temat zajęć:” Oglądając Wszechświat cyfrowym okiem”. Zajęcia były prowadzone przez dr Małgorzatę Pietrzak oraz dr Dominikę Wrońską Walach i adiunktów IGiGP UJ . W ramach ćwiczeń  uczniowie mieli okazję: 1.Planowo obserwować otaczające środowisko geograficzne, dokumentując to w postaci filmu lub zdjęć 2.Dowiedzieć się o związkach pomiędzy poszczególnymi elementami obserwowanego krajobrazu 3.Wykonać analizę próbki gleby (oznaczanie pH gleb metodą kolorymetryczną przy zastosowaniu papierka wskaźnikowego, określenie granulometrii metodą sitową) 4.Wykorzystania technologii informacyjno – komunikacyjnych w modelowaniu i symulacji zjawisk przyrodniczych oraz wyszukiwania  informacje na stronach internetowych agencji prowadzących obserwację Ziemi i badania przestrzeni kosmicznej 5. Analizowania starych map Krakowa 20141203_145058 Po powitaniu uczestników i rozdaniu niezbędnychmateriałów do pracy uczniowie przystąpili do pierwszych ćwiczeń, a następnie przenieśli się do  punktu  obserwacyjnego na tarasie widokowym IGiGP, gdzie próbowali rozpoznać obiekty widoczne z dachu Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ. Dalsza część zajęć odbywała się w pracowni komputerowej oraz w laboratorium gleboznawczym i geomorfologicznym. W ramach trwających 5 godzin zajęć uczniowie mieli zagwarantowany gorący posiłek w uczelnianej restauracji. 20141203_125017 Dzięki bezpośredniemu kontaktowi z pracownikami naukowymi uczniowie wykształcili  umiejętność zadawania pytań i dyskutowania problemów na styku różnych dyscyplin naukowych. Obserwacja terenowa połączona z analizą prób w laboratorium, oglądaniem symulacji procesów i zjawisk przyrodniczych oraz  przeglądaniem baz danych uświadomiła im złożoność badań naukowych (łączenia teorii z praktyką) i wartość wnioskowania w oparciu o różnorodne źródła informacji (dotyczy to zarówno wyników badań terenowych, laboratoryjnych, eksperymentalnych, teoretycznych). mgr Robert Góra

 • Spotkania z biochemią, biofizyką i biotechnologią na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ 

Uczniowie klas biologiczno – chemicznych poszerzają wiadomości uczestnicząc w wykładach, w trakcie których pracownicy naukowi WBBiB Uniwersytetu Jagiellońskiego prezentują w przystępny sposób ciekawe i najnowsze zagadnienia z dziedziny współczesnej biochemii, biofizyki oraz biotechnologii. Tym razem były to dwie prelekcje: Kwas węglowy a zadyszka –  dr hab. Dariusz Latowski, Zakład Fizjologii i Biochemii Roślin Wirusy onkolityczne-  dr hab. Krzysztof Pyrć, Zakład Mikrobiologii W zajęciach, które odbyły się w sobotę, 29 listopada wzięli udział uczniowie klasy IIIF pod opieką nauczycielki biologii – pani Teresy Cetnarowskiej i wychowaczyni – Pani Marzeny Pachany. Pierwszy wykład był uzupełnieniem wiadomości realizowanych aktualnie na lekcjach biologii. Pan dr hab. Dariusz Latowski w przystępny sposób wyjaśnił przyczyny duszności – pojęcia: hipoksemia i hiperkapnia przestały nas przerażać, poznaliśmy szczegółowy mechanizm transportu gazów oddechowych we krwi, dowiedzieliśmy się dlaczego ośrodek oddechowy w naszym mózgu reaguje na podwyższone stężenie dwutlenku węgla i co wspólnego ma kwas węglowy z zadyszką. Drugi wykład pozwolił nam szerzej spojrzeć na możliwości wirusów. Pan dr hab. Krzysztof Pyrć mówił o wiroterapii onkolitycznej i tłumaczył jak można przekierować wirusy chorobotwórcze na niszczenie komórek nowotworowych. Badania kliniczne trwają. Być może otwiera się nowa szansa dla cierpiących na raka. Niektórzy uczniowie pewnie będą w przyszłości lekarzami. Czy terapia onkolityczna będzie już wtedy stosowana z powodzeniem? Czy potrafią chorym dać więcej nadziei? Na razie mają nadzieję, że lekcje biologii i udział w zajęciach przygotowanych przez pracowników naukowych UJ pozwolą z powodzeniem pokonać na maturze czasowniki operacyjne: opisz, wyjaśnij, uzasadnij! :-) Zapraszamy na stronę  Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ 

 •  Warsztaty geograficzne na Uniwersytecie Jagiellońskim.

W środę 19 listopada 2014 roku klasa I b wzięła udział w zajęciach geograficznych w Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Pobyt w Collegium  Maius rozpoczęliśmy od zwiedzania wystawy „Rozwój myśli geograficznej w Polsce”, na której zaprezentowano historyczne druki, mapy i instrumenty naukowe z zakresu astronomii i kartografii. Następnie – w jednej z dawnych sal wykładowych, uczestniczyliśmy w lekcji prowadzonej przez doktoranta UJ „Rzeźba terenu i jej odczytywanie na mapie topograficznej.” Ćwiczenia dotyczyły prawidłowego interpretowania mapy oraz rozpoznawania procesów kształtujących powierzchnię Ziemi.

Po warsztatach geograficznych zwiedziliśmy Muzeum UJ, gdzie nasze szczególne zainteresowanie wzbudziły najstarsze przyrządy astronomiczne oraz złoty Globus Jagielloński z XVI wieku.

Na zakończenie zajęć w Collegium Maius mieliśmy okazję do sprawdzenia się w rozwiązywaniu łamigłówek umysłowych korzystając z zasobów wystawy interaktywnej „Wszystko …jest liczbą”. Ekspozycja, której celem jest popularyzowanie matematyki, składa się z 35 modeli, na których można wykonać 65 doświadczeń dotyczących zagadnień: „W świecie geometrii” oraz „Liczby są wszędzie”. Ostatnim punktem programu wycieczki był Kopiec Kościuszki, który udało nam się zdobyć pomimo mało sprzyjających warunków pogodowych.

Warto zajrzeć na  http://www.wjl.maius.uj.edu.pl/

 • Krakowski GIS Day 2014

W ramach Światowego Dnia GIS w środę 19 listopada klasa II c (mat-geo-ang) pod opieką mgr Sławomira Dedy i mgr Ewy Obstaleckiej- Aplas wzięła udział w dorocznym spotkaniu użytkowników Systemów Informacji Geograficznej, czyli GIS Day 2014, które w tym roku zgromadziło ogromną rzeszę uczestników w gościnnych murach krakowskiego Uniwersytetu Pedagogicznego. GIS Day powstał z inicjatywy National Geographic Society i firmy ESRI i organizowany jest na świecie od końca lat 80 ubiegłego wieku. W tym roku w Polsce odbył się w 16 ośrodkach. W organizacji krakowskiego GIS Day włączyły się krakowskie uczelnie oraz firmy z branży pozyskiwania i przetwarzania informacji przestrzennej. Spotkanie miało służyć popularyzacji wiedzy na temat Systemów Informacji Geograficznej oraz podnoszenia świadomości, w jaki sposób stosowanie tej technologii wpływa na nasze codzienne życie. Nasi uczniowie uczestniczyli w wykładach, prezentacjach, konkursach oraz warsztatach prowadzonych w pracowni GIS Uniwersytetu Pedagogicznego dotyczących wykorzystania Systemów Informacji Geograficznej. Zapoznali się m.in. z oprogramowaniem GIS, modelowaniem 3D, metodami skanowania laserowego do pozyskiwania danych przestrzennych, także z działaniem sprzętu geodezyjnego. GIS Day był dniem pełnym wrażeń, a zdobyta wiedza z pewnością będzie przydatna nie tylko w planowaniu dalszego wykształcenia, ale także w codziennym życiu.

 • Warsztaty prawoznawcze- 13 listopada, Tarnów

Dnia 13 listopada 2014 r. (czwartek) klasa IId pod opieką wychowawcy, pani Teresy Niemiec, pani Ewy Klimek oraz jednego z rodziców, wybrała się do Tarnowa. W ramach wycieczki uczniowie zwiedzili tamtejszy Zakład Karny. Młodzież miała okazję zobaczyć zakład karny typu zamkniętego, przeznaczonego dla mężczyzn odbywających karę po raz pierwszy, z oddziałami typu: zamkniętego dla skazanych młodocianych, zamkniętego dla recydywistów penitencjarnych, półotwartego dla skazanych młodocianych, półotwartego dla odbywających karę po raz pierwszy, otwartego dla odbywających karę po raz pierwszy oraz z oddziału dla tymczasowo aresztowanych. W jednostce znajduje się również oddział dla osadzonych, którzy stwarzają poważne zagrożenie społeczne lub stwarzają poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa zakładu. Wydzielono im odrębny oddział zapewniający ich wzmożoną ochronę. Niestety na ten teren zakładu młodzież nie mogła wejść. Drugim punktem naszej wycieczki był udział w rozprawie sądowej w Sądzie Okręgowym w Tarnowie, znajdującym się obok Zakładu Karnego. Po zakończonej rozprawie pani sędzia  z chęcią przybliżyła nam tajniki swojej pracy oraz odpowiedziała na wszystkie nurtujące nas pytania. Myślę, że wyjazd ten, choć całkiem inny od typowych wycieczek  szkolnych, sporo wniósł do myślenia dla młodych ludzi. Uważam, że był on swego rodzaju przestrogą dla nas, co może grozić za złe sprawowanie. Zanim  młody człowiek zrobi cokolwiek, warto by zastanowił się nad konsekwencjami swego zachowania.  :-) Napisała: Ewelina Hudzik ZK w Tarnowie

 • Matematyczny czwartek na Uniwersytecie Jagiellońskim

Dnia 6 listopada 2014 r. w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Jagiellońskiego odbył się  wykład z cyklu „matematyczne czwartki na UJ”- jeden serii wykładów dla uczniów szkół średnich. Tym razem udział w nim wzięli uczniowie klas IIb i IIIc  z naszego liceum, którzy udali się do Krakowa wraz ze swoją nauczycielką matematyki Panią Teresą Cebo, oraz Paniami: Ewą Obstalecką i Marzeną Wójtowicz. UJ2 Wykład pod tytułem  ,,Powrót Poincarégo”  poprowadził  dr Dominik Kwietniak z katedry Równań Różniczkowych, specjalista w dziedzinie dynamiki topologicznej i teorii ergodycznej, a także entropii i chaosu w układach dynamicznych. Wykładowca przeniósł swoją opowieścią słuchaczy do roku 1889, kiedy to francuski matematyk, a zarazem fizyk, astronom i filozof Henri Poincaré wygrał konkurs matematyczny zorganizowany z okazji urodzin króla Szwecji i Norwegii Oskara II. Praca nadesłana przez Poincarégo przeszła do historii i zapewniła mu miejsce w jednym szeregu z Euklidesem i Newtonem. Jakkolwiek wydarzenie to w świecie matematyki jest dobrze znane, to już mniej powszechne są zakulisowe perypetie związane z tym konkursem. W czasie wykładu prowadzący opowiedział więc nie tylko o zawartości zwycięskiej pracy, ale także o zakulisowych zajściach związanych z tym konkursem. Słuchacze, jak to sami określili mogli poznać matematykę „inną niż w szkole”, przedstawioną na wielu ciekawych, związanych ze wszechświatem, przykładach. Pytania, na które udzielono podczas wykładu odpowiedzi (np. dlaczego kostka cukru rozpuszczona w szklance herbaty musi kiedyś pojawić się w tej szklance ponownie) pozwoliły uczniom poznać matematykę od zupełnie nowej strony. Po wykładzie przeprowadzony został  krótki quiz sprawdzający spostrzegawczość, pomysłowość i ogólną wiedzę na temat historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wzięła w nim udział uczennica naszej Szkoły Magdalena Ziemba zajmując II miejsce. W ramach wyjazdu, uczniowie mieli także okazję zwiedzić nowy budynek Wydziału Matematyki i Informatyki UJ i przy tej okazji posłuchać o dostępnych na tym Wydziale kierunkach studiów. UJ1 Matematyk to zarówno w Polsce jak i za granicami naszego kraju jeden z bardziej przyszłościowych zawodów. Tegoroczne rankingi amerykańskiego dziennika Wall Street Journal i portalu Career Cast, porównujące zawody z największymi perspektywami rozwojowymi statuują zawód matematyka w pierwszej czwórce: tuż obok informatyka, lekarza i prawnika. Nie ma wątpliwości, iż zawody związane z szeroko pojętą matematyką należą do najlepszych także w naszym kraju. Polskim odpowiednikiem amerykańskich badań jest raport magazynu Forbes, według którego najlepszym zawodem 2014 r jest programista. Tuż za nim figuruje aktuariusz, a więc profesjonalista z dziedziny obliczania ryzyka oraz wartości bieżącej projektów finansowych. Jak więc widzimy również polscy pracodawcy zaczęli doceniać kreatywność, niesztampowe myślenie i pomysłowość, a więc cechy, którymi obdarzony jest każdy dobry matematyk. UJ4 Być może, ten krótki czwartkowy wyjazd stanie się dla kogoś inspiracją do podjęcia studiów właśnie na Wydziale Matematyki UJ. Opracowała mgr Teresa Cebo         Linki: http://www.matinf.uj.edu.pl/ http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/nauka/1583163,1,matematyka-pilnie-zatrudnie.read http://www.careercast.com/jobs-rated/best-jobs-2014 http://kariera.forbes.pl/najlepsza-praca-w-2014-roku-10-najlepszych-zawodow-2014,artykuly,169016,1,1.html http://kariera.forbes.pl/najlepsza-praca-w-2014-roku-10-najlepszych-zawodow-2014,artykuly,169016,1,1,2.html  

 • Warsztaty naukowe: „Czy można zobaczyć DNA?”

DNA – związek, który jest materiałem genetycznym. To tutaj zakodowana jest informacja o naszych cechach. To on przekazywany jest do potomnych komórek. To dzięki niemu można tworzyć genetycznie modyfikowane organizmy. Czy można go zobaczyć? Okazuje się, że tak! W październiku uczniowie klasy IIF pod opieką nauczycielki biologii – pani Teresą Cetnarowską i nauczycielki matematyki – pani Joanną Popielec wzięli udział w warsztatach zorganizowanych przez krakowską firmę edukacyjną JAKU. Podczas zajęć prowadzonych przez dr Magdalenę Jarzębowską uczniowie utrwalili pojęcia: gen, genotyp, fenotyp, etapy ekspresji informacji genetycznej. Pomagali izolować DNA z materiału roślinnego – brokuła, a następnie każdy samodzielnie izolował DNA z własnych komórek. Każdy z uczestników warsztatów zabrał na pamiątkę próbkę własnego DNA zamkniętego szczelnie w małej probówce. Niestety, zapomnieliśmy wykonać pamiątkowe zdjęcia :-( ale wyjazd zaliczmy do bardzo udanych :-) .

 • Wyjazd do Krakowskiego Ogrodu Zoologicznego

W październiku 2014 roku młodzież klasy IIG pod opieką pani Marioli Łukasiak i  pani Moniki Sopali  uczestniczyła w zajęciach warsztatowych w krakowskim ogrodzie zoologicznym. Zadaniem uczniów było  samodzielne wykonanie   fotografii oraz zebranie informacji na  temat wybranych przedstawicieli  zwierząt, w celu przygotowania prezentacji  na temat „Różnorodności świata ptaków i ssaków”. Poniżej przykładowy slajd :-) surykatki

 • Odwiedzamy Uniwersytet Rzeszowski

W dniu 23 października 2014 roku odbył się wyjazd do Rzeszowa, w którym wzięła udział głównie klasa IIe pod opieką panów Jerzego Tomasika i Rafała Wrony. W ramach wycieczki uczniowie zwiedzili kampus Uniwersytetu Rzeszowskiego i kilka jego wydziałów, między innymi: Matematyczno-Przyrodniczy i Socjologiczno-Historyczny. Początkową atrakcją wyjazdu był porywający wykład pana dr hab. Andrzeja Olejko na temat Gorlic w czasach I wojny światowej. Następnie poznaliśmy sekrety uniwersyteckiej biblioteki, a oprowadzający nas po swojej uczelni studenci odkryli przed nami jej najskrytsze tajemnice. Bogatsi o nową wiedzę i doświadczenia z Uniwersytetu Rzeszowskiego, rozważamy przyszłe kontynuowanie nauki w jego salach, a także czekamy na kolejne tego typu wycieczki :-) Gabriela Smalarz i Angelika Guzik, kl. IIe

 • Zajęcia terenowe w Pieninach

We wtorek 7 października 2014 roku klasa II b (mat- geo- inf)  uczestniczyła w zajęciach terenowych z geografii w Pieninach. Celem wyjazdu było przejście trasą turystyczną  z Palenicy przez Szafranówkę, Wąwóz Homole  do Jaworek. Po przyjeździe do Szczawnicy wyjechaliśmy kolejką krzesełkową na Palenicę. Słoneczna i ciepła pogoda sprzyjała górskiej wędrówce przez Małe Pieniny – mieliśmy okazję podziwiać panoramę Karpat od Tatr, przez Gorce po Beskid Sądecki. Na dłuższy postój zatrzymaliśmy się pod Durbaszką, gdzie odbyły się ćwiczenia w grupach z wykorzystaniem mapy fizycznej Pienin. Pomimo pewnych trudności w pokonywaniu wyjątkowo błotnistego szlaku udało nam się szczęśliwie zakończyć zajęcia w Jaworkach i powrócić wieczorem do Gorlic.

 • Rajd im. Kazimierza Pułaskiego Szlakami Beskidu Niskiego
1 –  2 października 15-osobowa reprezentacja I LO pod opieką R. Góry i J. Tomasika wzięła udział w Rajdzie szlakami Beskidu Niskiego im K. Pułaskiego dla uczniów szkół powiatu gorlickiego. Trasa wiodła z Wysowej przez Górę Jawor, Ostry Wierch, Białą Skałę, Czertyżne do Banicy k. Izb Wszystkim uczestnikom towarzyszył dobry humor, mimo, że pogoda była trochę kapryśna – najpierw słońce a potem ulewny deszcz. Pomimo przemoczenia zarówno plecaków jak i śpiworów nikt nie zamierzał rezygnować z rajdu – dzięki pomocy dyr. szkoły podstawowej w Banicy, który włączył w szkole ogrzewanie udało się przez noc wysuszyć zmoczone ubrania, a gorąca herbata postawiła wszystkich na nogi. Na zakończenie rajdu odbyły się tradycyjne konkursy w których tym razem nie udało się nam uzyskać znaczących sukcesów – dało znać o sobie zmęczenie  brak materiałów do konkursu, które po ulewnym deszczu nie nadawały się do użytku. Wszystkim wytrwałym na koniec rajdu w nagrodę zapewniono gorący posiłek- gulasz, kiełbasę z grilla i ciepłą herbatkę. Rok Szkolny 2013/14
 • Szkolna wyprawa na południe Europy 30 maja- 10 czerwca 2014

Jak co roku grupa uczniów z naszej szkoły wzięła udział w ciekawej wyprawie organizowanej  wspólnie z liceum z Bobowej do Serbii, Czarnogóry, Albanii i Bośni- Hercegowiny. Podczas wycieczki zwiedziliśmy w Serbii stolicę tego kraju Belgrad, gdzie szczególnie spodobało nam się wzgórze forteczne Kalemegdan i Cerkiew św. Sawy. Potem spędziliśmy kilka dni na terenie Czarnogóry. Przez ten czas udało się nam zwiedzić najważniejsze atrakcje turystyczne tego niewielkiego ale bardzo pięknego kraju. Zobaczyliśmy Kanion rzeki Tara zwany często”Czarnogórskim Kolorado” i słynny wiszący most. Monastyr Moraca usytuowany w malowniczej scenerii doliny rzeki Moraca, przejechaliśmy zachodnim brzegiem Jeziora Szkoderskiego. Obejrzeliśmy też miejscowość Sveti Stefan, gdzie obejrzeliśmy z tarasu widokowego „wyspę-hotel”, który pojawił się w jednej z najnowszych ekranizacji przygód agenta 007, Jamesa Bonda. Duże wrażenie wywarło na nas warowne miasto Kotor nad przepiękną zatoka zwaną „Ustami Kotoru”. Miejscowość Perast okazała się prześliczną rybacką osadą nad Zatoka Kotorską. Odbyliśmy krótki rejs na Wyspę Matki Bożej od Skał. W Starym Barze spacerowaliśmy po historycznej części portu, gdzie obejrzeliśmy bramę miejską, kościół św. Katarzyny, ruiny katedry św. Jerzego i imponujący akwedukt turecki. Monastyr Ostrog to wkomponowany w skałę zespól klasztorny. Przejechaliśmy malowniczą trasą wzdłuż doliny sztucznego jeziora Pivskiego. W Budvie spacerowaliśmy po starówce najbardziej znanego kurortu nadmorskiego, a wieczorem wybraliśmy się obejrzeć starówkę Ulcinj. Kolejnym krajem na naszej drodze była Albania, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć w Tiranie Plac Skanderbega, Meczet Ethem Bey, Dzielnicę Bloku i w Kruji Zamek Skanderbega oraz bazar wschodni. W drodze powrotnej do domu wstąpiliśmy do Medjugorie ( Sanktuarium i Góra Kriżowac) i do Mostaru gdzie podziwialiśmy most słynnego architekta Sinnana, oraz starówkę. Następnie zwiedzaliśmy Sarajewo: Katedrę Najświętszego Serca Jezusowego, Bibliotekę Vecnica, Meczet Gazi Hursey Bey, Bazar, Most Gawriło Principa. Te dziesięć dni intensywnego zwiedzania dostarczyło nam niezapomnianych wrażeń pokazało nam piękno Czarnogóry, Serbii, Albanii i Bośni i Hercegowiny, krajów nie tak znanych jak niedaleka od nich Chorwacja, ale wcale nie ustępujących jej urodą ani atrakcjami turystycznymi.

 • Kromer w Budapeszcie
 W dniach od 14-16.05.2014 roku uczniowie klas pierwszych wybrali się na wycieczkę do Budapesztu, malowniczej stolicy Węgier, ojczyzny aromatycznej papryki (Węgrzy posiadają ponad 1000 odmian tej rośliny!) słodkiego marcepanu, wina oraz term.
Pierwszego dnia wycieczki mieliśmy zaplanowany pobyt w kompleksie basenów termalnych z Parkiem Wodnym oraz Ogród Zoologiczny. Naturalnie gorąca woda wypływa tu z ziemi w tak wielu miejscach, że gdziekolwiek staniemy na pewno znajdziemy w pobliżu ciepłe kąpielisko. Tamtejsze wody termalne wykorzystywali już Rzymianie.  Archeolodzy odkryli na Węgrzech 21 miejsc, w których władcy starożytnego świata zażywali ciepłych kąpieli. Jedno z nich znajdowało się nawet w pobliżu Budapesztu. Nazwa tego miejsca – Aquincum – pochodzi od łacińskiego słowa aqua oznaczającego wodę.  Widzieliśmy również Plac Bohaterów. Najważniejszym obiektem na placu jest Pomnik Tysiąclecia. Na środku wznosi 36-metrowa kolumna archanioła Gabriela, który według legendy miał okazać się pierwszemu królowi Stefanowi i nakazał przyjęcie korony. Na termach każdy znalazł coś dla siebie: zjeżdżalnie, które podnosiły poziom adrenaliny, baseny z biczami i masażami wodnymi, jacuzzi oraz wiele innych atrakcji. Ogród Zoologiczny był bardzo ciekawy, mnóstwo zwierząt od dobrze nam znanych kaczek czy nietoperzy po krokodyle, żyrafy i lemury które były na wyciągnięcie dłoni.
Drugiego dnia pogoda pokrzyżowała nam plany ponieważ dopadł nas deszcz. Jednak po mimo tego mogliśmy obejrzeć Bazylikę św. Stefana z relikwią „Świętej Prawicy św. Stefana”. Rozpoznawalną cechą tej bazyliki są zdobienia wykonane z czerwonego marmuru. Cała bazylika jest monumentalna i bogato zdobiona. Wybraliśmy się także do Tropicarium. Mieliśmy okazję obejrzeć bardzo wiele gatunków ryb. Jednak najwięcej sensacji wzbudził tunel przez ogromne akwarium w którym pływały rekiny i inne duże zwierzęta. Później udaliśmy się do hali targowej, gdzie mogliśmy spróbować regionalnych smakołyków i zapoznać się z tamtejszą kulturą. Następnie autokarem zwiedziliśmy fragment miasta. Spacer po wyspie św. Heleny – najważniejszym miejscu rekreacji w stolicy okazał się też bardzo ciekawym punktem naszej wycieczki. Wieczorem cała grupa udała się nad przystań aby podziwiać Budapeszt tym razem z pokładu statku. Mieliśmy szczęście- na sam rejs niebo się rozpogodziło. Stolica rozbłysła tysiącem świateł. Największe wrażenie zrobił na nas Parlament oglądany z perspektywy rzeki Dunaj. Po rejsie jeszcze szybki wypad na Górę Gellerta żeby sfotografować panoramę miasta.
Trzeciego dnia zwiedzaliśmy Wzgórze Zamkowe gdzie zobaczyliśmy: Kościół Macieja, Plac Trójcy Świętej, Basztę Rybacką, Pałac Królewski. W drodze powrotnej zajechaliśmy do malowniczego miasteczka Szentendre aby zwiedzić Muzeum Marcepanu. Wszyscy będziemy wspominać bardzo miło tą wycieczkę, ponieważ dostarczyła nam wielu pozytywnych wrażeń oraz mnóstwa wspomnień :-)
Napisała: Klaudia Wójtowicz, kl. I f.

 

 • Elementy prawa dla przyszłych prawników

25 lutego br. w Sądzie Rejonowym w Gorlicach miała miejsce pierwsza część warsztatów, w których uczestniczyła grupa uczniów z klas humanistycznych (Klasa Ie, IIe). W ich trakcie  młodzież zwiedziła wydział ksiąg wieczystych oraz archiwum, a następnie w sali rozpraw prokurator Robert Potrzeszcz przedstawił specyfikę pracy prokuratury oraz roli oskarżyciela w procesie karnym. Kolejna część spotkań odbyła się w czwartek, 10 kwietnia br. na Komendzie Policji w Gorlicach. Młodzież zwiedzała posterunek, na początku pani aspirant (która okazała się absolwentką naszego liceum ) zapoznała uczniów z funkcjami osób pracujących na policji i hierarchią  ,jakie są uprawnienia policjanta, na czym polega praca w policji oraz o znaczeniu wykształcenia kandydatów na policjantów. Największe wrażenie zrobiło lustro fenickie. Ciekawe czy wiecie co to takiego? W sali konferencyjnej odbył się wykład aspiranta pana Grzegorza Szczepanka dotyczący przestępczości, narkotyków, dopalaczy, statystyk policyjnych w Gorlicach oraz nowości technicznych z których korzysta policja. We wtorek 27 maja br. w Sądzie Rejonowym w Gorlicach odbyły się kolejne zajęcia warsztatowe. Tym razem przyszli prawnicy wcielili się w rolę stron procesowych w procesie karnym. W  planach przewidziana jest wizyta w zakładzie penitencjarnym w Nowym Sączu i Rzeszowie. Zajęcia warsztatowe są uzupełnieniem realizowanego w naszej szkole przez  pana Jerzego Tomasika programu „Elementy prawa dla przyszłych prawników”. W ramach tego programu zainteresowani uczniowie mają również możliwość przygotowania się do olimpiad prawniczych. Tu dodać należy, że  w tym roku Sebastian Bugno z klasy IIId został finalistą etapu centralnego Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie.

 • Girls in ICT

Podczas dnia Girls in ICT ( 9 maja 2014) krakowskie biuro odwiedziło 25 uczennic z 6 szkół ( w tym naszej :-) )oraz towarzyszący im nauczyciele. Dziewczyny brały udział w 2 sesjach TelePresence, 1 sesji lokalnej oraz warsztatach poświęconych zagadnieniu routingu. O godzinie 10 rozpoczęto sesję TelePresence z biurem Warszawskim, w którym gościło 50 dziewcząt. Gośćmi były Pani Charity Boyette, Management Officer w Konsulacie Stanów Zjednoczonych w Krakowie oraz Pani Marzena Janicka z VMWare, które opowiedziały o wyborze ścieżki kariery przez kobiety. Kolejna sesja była prezentacją lokalną, podczas której Ilona Gawęda z Google oraz Aleksandra Kaczmarek i Magdalena Kundyba, które pracują w Cisco w dziale Technical Services, opowiadały czym zajmują się na co dzień w pracy i jak różne możliwości rozwoju istnieją w firmach IT dla kobiet. Po lunchu ponownie połączono się z biurem w Warszawie, oraz dodatkowo z biurami w Pradze, Monachium, Zurychu oraz Amsterdamie, gdzie pracujące tam Polki opowiedziały, dlaczego zdecydowały się na międzynarodową karierę w Cisco i jak pracuje się za granicą. Na końcu  goście uczestniczyli w warsztatach prowadzonych w II grupach przez Ewę Zuba, Magdalenę Kandybę, Hannę Kudybę oraz Magłorzatę Kozubską. Dziewczęta poznały zasady routingu i adresacji IP budując wirtualnie sieć.

 • Piknik Pod Gwiazdami

W dniach 28 – 30 kwietnia uczniowie z klas geograficznych pod opieką R. Góry, T. Niemiec,  S. Dedy i R. Wrony wzięli udział w corocznych warsztatach astronomicznych w MOA w Niepołomicach tzw. „Piknik pod gwiazdami”. Pierwszym etapem naszego wyjazdu naukowego był jednak Ogród Doświadczeń w Krakowie. Wszyscy uczestnicy, pod opieką przewodnika, wzięli udział w zajęciach doświadczalnych, na których mogli zapoznać się z działaniem wielu przyrządów fizycznych, wykonać proste eksperymenty, poznać  i przypomnieć sobie wiele praw fizyki itp. Największym powodzeniem cieszył się tzw.  żyroskop na którym co odważniejsi mogli poczuć się prawie jak astronauci podczas przeciążeń.  Na zakończenie wszyscy już bez przewodnika mogli samodzielnie udać się do najciekawszych miejsc  w Ogrodzie Doświadczeń, aby jeszcze raz poeksperymentować. Po przyjeździe  do Niepołomic wszyscy mieli okazję zwiedzić miasteczko i zamek królewski. Wieczorem zajęcia warsztatowe z astronomii rozpoczęły się na Kopcu Grunwaldzkim – wszyscy mieli okazję oglądać piękny zachód Słońca. Cały wieczór aż do późnych godzin nocnych poświęcony był obserwacjom na profesjonalnym sprzęcie astronomicznym  pod czujnym okiem Pana Grzegorza Sęka i Janusza Nicewicza – każdy miał okazję oglądać Księżyc, Jowisza, Marsa  i wiele innych obiektów na sferze niebieskiej. W obserwacjach nie przeszkodziły pojawiające się co jakiś czas chmury przesłaniające widok obiektów na niebie. Korzystając łączności z teleskopem TAD w Hiszpanii na stronie projektu Gloria wykonane i obrobione  zostały też zdjęcia Słońca. Efekty naszej pracy zostały uwiecznione na setkach zdjęć wykonanych przez najbardziej wytrwałych uczestników warsztatów swoimi aparatami i kamerą ccd podłączoną do teleskopu. W przerwie między obserwacjami  wszyscy wzięli udział w seansie  w niepołomickim planetarium. Nie zabrakło też czasu na tradycyjnego grilla podczas którego można było podyskutować z organizatorami pikniku na wiele ciekawych tematów związanych z astronomią. Kolejny dzień to także wytężona praca – najpierw wykład w planetarium poświęcony historii obserwacji astronomicznych, potem obserwacje plam na Słońcu. Wszystkie zajęcia odbywały się w miłej i sympatycznej atmosferze – nikt z uczestników na pewno nie żałował tych kilku dni intensywnej pracy.

 • Warsztaty dziennikarskie

W dniu 8 kwietnia 18 uczniów klas humanistycznych naszej szkoły pojechało na Warsztaty Dziennikarskie, które odbyły się w Fundacji Panteon Narodowy . Opiekunkami były Pani Monika Sopala i  Pani Ewa Obstalecka – Aplas. Zajęcia te odbyły się w budynku Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie. Relacja uczestników: Pogoda nam sprzyjała, Kraków przywitał nas słońcem i wyjątkowo wysoką temperaturą. Przed warsztatami udaliśmy się do Muzeum Sztuki i Kultury Japońskiej Manggha.  Skorzystaliśmy z bezpłatnej(tylko we wtorki) możliwości obejrzenia wystaw. Podziwialiśmy  2 ekspozycje: „Parawan japoński” oraz  „ To nie są lalki dla dzieci”. Najwięcej emocji wzbudziły  wśród nas współczesne lalki kolekcjonerskie, które  powstały na styku tradycji japońskiej i europejskiej. Z jednej strony uosabiają typowy dla Japonii estetyczny kult lalki jako wyjątkowego obiektu i dzieła sztuki, z drugiej zaś – inspiracja w zakresie stylistyki i ich charakterystycznej kulkowej konstrukcji zaczerpnięta została z różnych nurtów kultury europejskiej. Trudno było oderwać od nich wzrok. Następnie udaliśmy się już na Warsztaty Dziennikarskie. Zajęcia prowadziło 3 trenerów. Pierwsza  część dotyczyła komunikacji, różnic kulturowych w komunikowaniu się i bariery w komunikacji międzykulturowej. Następnie dowiedzieliśmy się, jak tworzyć dobre i interesujące teksty prasowe. Mieliśmy okazję pracować w grupie tworząc krótką informację prasową. Ostatnie zajęcia dotyczyły dziennikarstwa internetowego. Naprawdę warto było pojechać, dowiedzieć  się czegoś więcej o sztuce dziennikarskiej i miło razem spędzić czas. Teraz pozostaje nam tylko czekać i mieć nadzieję na dalszy ciąg współpracy z Panteonem Narodowym. unnamed_

 • Wyjście na lodowisko

Dotychczasową zimową tradycją naszej szkoły były wyjazdy klas na kuligi, jednak w tym roku brak śniegu uniemożliwił zorganizowanie ich. Dlatego 30 stycznia 2014 klasa I c wybrała się na łyżwy na miejskie lodowisko. W ten sposób chociaż trochę udało się skorzystać z zimy!

 • Wystawa Human Body

W listopadzie 2013 kilka klas naszej szkoły zdecydowało się obejrzeć głośną wystawę Human Body w Krakowie. Eksponaty pokazane na wystawie odkryły wnętrze człowieka podając  informacje na temat ciała i organów ludzkich. Eksponaty opisane były w języku angielskim. Obejrzeć Human Body wybrali się przede wszystkim uczniowie klas biologiczno- chemicznych ale także inni uczniowie byli pod silnym wrażeniem obejrzanej wystawy.

 • Październikowe rajdy

10 października 2013 klasy I c i I b wybrały się na krótkie wycieczki integrujące. Klasa I c przeszła z Bielanki do Gorlic. Po pierwszym stromym podejściu reszta trasy prowadziła przyjemnymi ścieżkami przez jesienne, kolorowe lasy. Grupa zatrzymała się na ognisko w gospodarstwie agroturystycznym 3 Kopce, skąd roztacza się piękny widok na Gorlice. Natomiast klasa I b pokonała trasę z Małastowa do Uścia Gorlickiego. Pierwsza część trasy to bardzo ostre podejście na Magurę Małastowską urozmaicone tablicami informacyjnymi ścieżki dydaktycznej opracowanej przez Leśnictwo Uście Gorlickie. Po krótkim odpoczynku w schronisku grupa pokonała pozostałą część trasy do Uścia. Piękna jesienna pogoda sprawiła że wycieczki bardzo się udały.

 • Kromer na Rajdzie im. K. Pułaskiego

W dniach 2-3 października 2013 r. grupa 27 uczniów wraz z opiekunami: mgr Jerzym Tomasikiem i mgr Robertem Górą wzięła udział w IX Powiatowym Rajdzie im. K. Pułaskiego dla szkół ponadgimnazjalnych. Na zakończenie rajdu odbyły się konkursy, w których młodzież z naszego liceum uzyskała następujące wyniki:

 1. W konkursie wiedzy turystycznej o regionie drugie miejsce zajęła uczennica klasy IE- Katarzyna Flądro
 2. W konkursie wiedzy o K. Pułaskim i Konferencji Barskiej pierwsze miejsce zajęła uczennica klasy IE -Gabriela Masztafiak, a drugie miejsce uczennica klasy IB- Karolina Adamczyk.
 • Odwiedziny w Sądzie Rejonowym

6 czerwca 2013 roku klasa Ie (humanistyczna) brała udział w zajęciach prawoznawczych w Sądzie Rejonowym w Gorlicach. W ramach zajęć klasa poznała specyfikę pracy sądu oraz brała udział w rozprawie sądowej. W przyszłym roku szkolnym klasy humanistyczne w ramach dodatkowych zajęć p.t. „elementy prawa” będą uczestniczyły w podobnych zajęciach.

 • Wycieczka szkolna klasy If  do Zamościa, Przemyśla, Krasiczyna i kilku innych ciekawych miejsc (25 – 26 kwietnia 2013r.)

Czwartek, 7.00 rano. Dla normalnego człowieka koszmar. Lecz w tamten konkretny czwartek nic nie mogło popsuć nam humorów. Zazwyczaj w tym czasie siedzimy grzecznie w ławkach pracowni chemicznej, ale ten dzień był zupełnie inny – wyruszaliśmy na przygodę! A przynajmniej tak czuliśmy się wsiadając do niedużego, lecz sympatycznego busika wraz  z naszą przemiłą panią wychowawczynią i równie miłym panem historykiem. Parę faktów, informacje praktyczne i w drogę – przed nami jedynie cztery godzinki w trasie… Wszelkie niewygody podróży zrekompensował nam widok rynku w Zamościu. Wyszliśmy na jego otwartą przestrzeń i dosłownie nie wiedzieliśmy na czym zatrzymać wzrok – kamieniczki, kolory, ratusz, muzeum – chyba wszystko to wspominamy jako feerie barw i emocji. Spotkanie z panią przewodnik, spacer po urokliwych uliczkach, robienie zdjęć, strzały z armaty,  a nawet degustacja tradycyjnych miejscowych cebularzy na długo zapadną nam w pamięć. Zmęczeni, lecz szczęśliwi dotarliśmy do zoo; krótki czas na relaks i dalej w drogę (bo nie po to się jeździ na wycieczki by się relaksować!). Zwierzyniec i nocleg. Wytchnienie na wycieczkach nie jest jednak możliwe – mimo najszczerszych chęci nie dane nam było na długo przyłożyć głów do poduszek. Po kilku zabawnych incydentach po prostu zeszliśmy na śniadanie. Od samego rana poznawaliśmy uroki Roztoczańskiego Parku Narodowego. Jezioro i łabędzie tworzyły iście sielankowy obrazek dla naszych zmęczonych oczu. Następnie nadszedł czas na coś dla młodych biologów – Arboretum w Bolestraszycach. Piękno ogrodu dendrologicznego pokonało nasze zmęczenie i biegaliśmy po nim jak koniki polskie – symbol Roztoczańskiego PN.  Dużo pięknych zdjęć i nowe wiadomości praktyczne pozostały nam po tej wizycie. Wydawało nam się, że zmęczenie nie pozwoli nam kontynuować zwiedzania, ale posiłek i pyszne lody w Przemyślu zregenerował nasze siły w sam raz przed wizytą w muzeum fajek i dzwonów. Z wieży, w której się mieści zobaczyliśmy piękną panoramę Przemyśla i okolic i ‘złapaliśmy wiatr w żagle’ na dalsze zwiedzanie. I w końcu Krasiczyn – istna perełka. Nie spodziewaliśmy się aż takich wrażeń po wizycie w tym miejscu. I mimo, iż każdy miał ochotę spocząć na ławce w przyzamkowym parku i patrzeć na jezioro dobre humory nie opuszczały ani nas, ani naszych wychowawców. W drodze powrotnej jak zwykle dobry nastrój nas nie opuszczał, jednak było nam już trochę żal, że musimy rozstać się i zakończyć tą niesamowitą wycieczkę. Mamy nadzieję na podobne wrażenia w przyszłym roku ;)

napisała Ola Szuwalska, kl I f

 • Od prastarego Przemyśla do renesansowego Krasiczyna

W dniu 17 kwietnia 2013 r. odbyła się wycieczka naukowa do Przemyśla – jednego z najstarszych miast Polski . Została ona zorganizowana przez pana Jerzego Tomasika. Opiekunem była także pani Joanna Węgłowska. W wyjeździe wzięli udział uczniowie z kl. Ie oraz  uczennice z klasy If i Ig. Celem wycieczki było poznanie kultury, zabytków i historii Przemyśla. W mieście tym spędziliśmy kilka godzin, oglądając zabytkową zabudowę rynku oraz inne obiekty. Całe miasto mogliśmy podziwiać z Wieży Zegarowej ( w której mieści się także Muzeum Dzwonów i Fajek) oraz  z punktu widokowego na Tatarskim Kopcu. Spacerując uliczkami zauważyliśmy bardzo dużą ilość budowli sakralnych zbudowanych w różnych stylach architektonicznych. W Muzeum Ziemi Przemyskiej,  pani przewodnik przybliżyła nam  m.in. sztukę religijną narodów polskiego i ukraińskiego, malarstwo ziemi przemyskiej oraz historię jednej z największych twierdz I wojny światowej- Twierdzy Przemyśl. Na  Zamku Kazimierzowskim, zobaczyliśmy charakterystyczne baszty z renesansowymi attykami. Na dziedzińcu oglądaliśmy pozostałości  najstarszych budowli  Przemyśla, czyli pochodzącą z XI wieku rotundę oraz palatium, odkryte podczas prac wykopaliskowych kilkadziesiąt lat temu. W trakcie zwiedzania miasta dodatkowe informacje i ciekawostki m.in. o zabytkach, historii oraz walkach o Przemyśl podczas I i II wojny światowej przekazywał nam pan Jerzy Tomasik. Ostatnim punktem wycieczki był Zamek w Krasiczynie, gdzie ujrzeliśmy cztery charakterystyczne renesansowe  baszty oraz piękny dziedziniec z krużgankami , kurtynowymi ścianami i loggią. Mieliśmy okazję zobaczyć dekoracyjną technikę malarstwa ściennego wykonaną przy pomocy tynku, zwaną sgraffito. Dowiedzieliśmy się, że krasicińskie  sgraffito  ma powierzchnia 7000 metrów kwadratowych. Przekraczając most na przyzamkowym stawie naszym oczom ukazał się piękny park z kilkusetletnimi dębami ( sadzonymi przez Sapiehów po urodzeniu syna) oraz lipami ( sadzonymi po urodzeniu córki). Późnym popołudniem udaliśmy się w drogę powrotną. Spotkanie z pięknym, zabytkowym Przemyślem zostanie długo w naszej pamięci.

                                                                                                   Tekst: Wojciech Dąbrowski, kl. Ie

 • Piknik pod gwiazdami

W dniach 15 – 16 kwietnia 2013 uczniowie z kl. II h pod opieką mgr Roberta Góry i mgr Sławomira Dedy wzięła udział w warsztatach astronomicznych w MOA w Niepołomicach tzw. „Piknik pod gwiazdami”.  Po przyjeździe  wszyscy mieli okazję zwiedzić Niepołomice. W poniedziałkowy wieczór zajęcia warsztatowe rozpoczęły się na Kopcu Grunwaldzkim – wszyscy mieli okazję oglądać piękny zachód Słońca. Cały wieczór aż do późnych godzin nocnych poświęcony był obserwacjom na profesjonalnym sprzęcie astronomicznym  pod czujnym okiem pana Janusza Nicewicza – każdy miał okazję oglądać Księżyc, Jowisza, Saturna i wiele innych obiektów na sferze niebieskiej. Efekty naszej pracy zostały uwiecznione na setkach zdjęć wykonanych przez najbardziej wytrwałych uczestników warsztatów kamerą ccd podłączoną do teleskopu. W przerwie między obserwacjami  wszyscy wzięli udział w seansie „Wiosenne niebo” w niepołomickim planetarium. Kolejny dzień to także wytężona praca – najpierw wykład poświęcony historii obserwacji astronomicznych, potem obserwacje plam na Słońcu. Kolejny etapem naszego wyjazdu naukowego był Instytut Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie. Wszyscy uczestnicy podzieleni na grupy wzięli udział w zajęciach laboratoryjnych, na których mogli zapoznać się z działaniem mikroskopu sił atomowych, produkcją diamentów, metodami badań spektroskopii stosowanej, zjawiskiem nadprzewodnictwa i własnościami ciekłego azotu. Na zakończenie wszyscy wysłuchali wykładu na temat „Radon i promieniowanie wokół nas”.  Zajęcia odbywały się w miłej i sympatycznej atmosferze – nikt z uczestników na pewno nie żałował tych dwóch dni intensywnej pracy.

 • Wycieczka do Pragi

W dniach 24-28 marca 2013, odbyła się wycieczka do Pragi. Została ona zorganizowana przez panią Ewę Orchel- wychowawcę klasy IIh, a drugim opiekunem była pani Magdalena Górska. W wycieczce wzięła udział grupa uczniów z kl. IIh, i kilkoro innych z drugich klas. Celem wyjazdu było poznanie kultury oraz wielu zabytków Pragi. Grupa mieszkała w hostelu „Emma”, który był dobrze zlokalizowany- dostęp do tramwaju, metra, w dużej mierze ułatwiał poruszanie się po mieście. Jednak nie stroniliśmy od pieszych wycieczek. Przez 3 dni w poznaniu Pragi pomagała uczestnikom pani przewodnik, która w ciekawy sposób przybliżyła nam bogatą historię tego miasta. Oprócz suchych faktów przedstawiała również ciekawostki, a także radziła, które miejsca należy jeszcze odwiedzić. Młodzież dowiedziała się dzięki niej, gdzie można spróbować tradycyjnych czeskich potraw czy kupić pamiątki. Zwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc, między innymi dawną siedzibę królów czeskich- zamek na Hradczanach, Stare Miasto, z którego szczególnie zapamiętamy słynny Most Karola oraz Nowe Miasto. Postanowiliśmy też sprawdzić czy Praga nocą jest tak piękna jak wszyscy mówią :-) Jedyną przeszkodą mogła być pogoda. Nasza wycieczka przypadła na kolejny atak zimy, ale silny, lodowaty wiatr nie ostudził jednak naszego zapału ;-)

Napisała: Jola Rządca, zdjęcia: Kasia Kość

 • Wielki sukces naszej uczennicy Aleksandry Rzepki!

W dniach 21 – 23 marca 2013 r. w Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu odbył się Finał Ogólnopolski Konkursu z Zakresu Astronomii i Astronautyki. W elitarnym gronie 28 tegorocznych finalistów XXXIX OMSA znalazła się uczennica naszej szkoły Aleksandra Rzepka z klasy II c – laureatka etapu okręgowego. Podczas seminarium przedstawiła swoją finałową pracę zatytułowaną „Czarna dziura – historia prawdziwa”. Jak sama stwierdziła nie czuła tremy, a reakcja publiczności wskazuje na to, że wystąpienie zostało dobrze przyjęte przez jurorów i słuchaczy. Na uwagę zasługuje fakt, że Ola była w tym gronie jedyną uczestniczką z klasy humanistycznej, a mimo tego walczyła na równi z innymi uczestnikami klas, przede wszystkim matematyczno – fizycznych, renomowanych szkół z całej Polski. Poziom tegorocznego konkursu był bardzo wysoki i wyrównany – jak zaznaczyli jurorzy o końcowych wynikach decydowały drobne detale. Tym samym znalezienie się tuż za grupą laureatów z miejsc 1 – 5 jest wielkim sukcesem Oli. Swoboda wypowiedzi i wręcz poetycki sposób prezentowania swojej pracy przez Aleksandrę wywarł ogromne wrażenie na uczestnikach. Docenili to wszyscy słuchacze, przyznając jej drugą nagrodę publiczności – prestiżowe wyróżnienie w tego typu rywalizacji, przyznane przez konkurentów, jurorów i opiekunów obecnych na Seminarium. Prezes PTMA dr Henryk Brancewicz, a zarazem przewodniczący jury, stwierdził, że Aleksandra Rzepka przełamując wszelkie bariery i stereotypy o naukach matematyczno – przyrodniczych, urzekła wszystkich wnosząc tam nowy, humanistyczny pierwiastek i nie wyobraża sobie aby w przyszłym roku mogło jej zabraknąć w jubileuszowym ogólnopolskim finale OMSA. Szczególne słowa podziękowania należą się firmie „Promiss – Ewa Wachowicz” z Krakowa, która na prośbę prof. Roberta Góry, wobec braku wsparcia finansowego ze strony szkoły i lokalnych władz oświatowych w całości sfinansowała podróż i pobyt Aleksandry Rzepki w OMSA w Grudziądzu. Pani Ewa Wachowicz jest absolwentką naszej szkoły, a bez jej pomocy wyjazd i sukces uczennicy byłby niemożliwy. Obejrzyj galerię z wyjazdu:  

Relacja Aleksandry Rzepki z finału  Ogólnopolskiego Konkursu z Zakresu Astronomii i Astronautyki. Ogólnopolskie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczne-  osobie, która nie jest wielbicielem nauk ścisłych wydawać  się może, że to kolejne nudne wykłady z zakresu fizyki i astronomii. Na szczęście te przypuszczenia nie potwierdziły się. Grudziądz skradł 3 dni mojego życia. Był to jednak czas niezwykły i zapadający w pamięć. Wysłuchałam 27 niesamowitych autorskich referatów przybliżających zagadki Wszechświata. Poznałam ludzi z różnych krańców Polski. Razem udowodniliśmy, że pomimo rywalizacji można tworzyć zgraną paczkę przyjaciół, która co wieczór z uśmiechem na twarzy zasiada przy stole i gra w „Mafię”, czy też wysyła „Kosz-monałte” windą na 10 piętro.  Atmosfera tego konkursu jest nieporównywalna z żadnym na jakim miałam okazję być do tej pory. Dla tych 3 dni warto poświęcić swój czas, napisać pracę i próbować swoich sił na kolejnych etapach konkursu. Nie było by mnie tam gdyby nie moje przyjaciółki Anna Augustyn i Aneta Ptak, których wkład w prezentowany przeze mnie referat  był równie duży. Dziękuje także prof. Robertowi Górze, który w trakcie powstawania pracy służył radą i pomocą.  Z tego miejsca chciałam również podziękować firmie „Promiss – Ewa Wachowicz”, która sfinansowała w całości mój wyjazd. 

Na koniec apeluje do wszystkich. Nie bójcie się nowych wyzwań. To one was ukształtują i nauczą jak radzić sobie w przeróżnych sytuacjach. Inwestując w siebie inwestujecie w przyszłość, więc nie traćcie czasu na pytania „Czy mi się uda, czy sobie poradzę?” tylko działajcie, bo naprawdę warto!

 •  Udział w Rajdzie im. K. Pułaskiego

W dniach 2 i 3 października grupa 30 uczniów pod opieką mgr Roberta Góry, mgr Jerzego Tomasika i mgr Janusza Wojdyły wzięła udział w VIII Rajdzie im. Kazimierza Pułaskiego Szlakami Beskidu Niskiego. Na zakończenie rajdu w konkursie wiedzy historycznej o Konfederacji Barskiej i Pułaskim uczniowie Maciej Kędziorz kl IIIg i Sylwester Gryzik z kl IIIa zajęli ex aequo pierwsze miejsce, deklasując uczestników innych szkół. Gratulujemy!

 •  Nasze dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze

13 czerwca 2012 roku 34-osobowa grupa uczniów klas pierwszych i drugich wzięła udział w kolejnychzajęciach terenowych mających na celu przybliżenie zwyczajów miejscowej ludności w odniesieniu do warunków przyrodniczych regionu gorlickiego. Tym razem trasa naszego wyjazdu prowadziła do miejscowości Łosie, gdzie odbyły się bardzo ciekawe zajęcia w Zagrodzie Maziarskiej. Pod fachowym kierunkiem próbowaliśmy wytworzyć dziegieć, dowiedzieliśmy się jak mieszkańcy okolicy wykorzystywali ropę naftową i drewno do produkcji mazi i innych wyrobów, poznaliśmy trasy handlowe łemkowskich maziarzy. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie zapory wodnej w Klimkówce, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć jak produkowana jest energia elektryczna w przyjazny dla środowiska naturalnego sposób. Dziedzictwo kulturowe regionu gorlickiego to również duża liczba cmentarzy z I wojny światowej. W naszej wędrówce zatrzymaliśmy się na Przełęczy Małastowskiej, gdzie zapoznaliśmy się z wydarzeniami historycznymi z przeszłości i obiektami tworzonymi przez wybitnego architekta słowackiego Dusana Jurkovica. Droga powrotna do Gorlic prowadziła Szlakiem Architektury Drewnianej – zwiedziliśmy wpisany na listę UNESCO kościółek w Sękowej oraz cerkiew w Owczarach. Poznając dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze regionu zwracamy uwagę na możliwości jego aktualnego wykorzystania i zachowania dla przyszłych pokoleń.

 • V Spotkanie Comeniusa

W dniach 18-24 marca 2012 reprezentanci naszego zespołu  Comeniusa  wzięli udział w V Spotkaniu Comeniusa w Cassino, Włochy. Gospodarze spotkania, szkoła techniczna Istituto di Istruzione Superiore “Augusto Righi” przygotowali bardzo bogaty program pobytu. W trakcie wizyty zapoznaliśmy się z budynkiem szkoły, zakresem nauczania przedmiotów ogólnych i technicznych oraz systemem edukacji we Włoszech. Ważnym punktem programu , związanym z problematyką praw człowieka była konferencja z udziałem przedstawicieli włoskiego Czerwonego Krzyża oraz organizacji  “The Garden of the Blue Roses” zajmującej się wolontariatem. W ramach poznawania dziedzictwa kulturowego regionu wzięliśmy udział w kilku wycieczkach- zwiedziliśmy Rzym, obiekty archeologiczne w Pompejach, barokowy pałac w Cassercie  oraz Muzeum Historii w Cassino, w którym uczniowie oraz nauczyciele mogli poznać przebieg operacji wojennych w roku 1944. Dla naszej grupy największym przeżyciem była wizyta na cmentarzu gdzie pochowani są bohaterowie Bitwy o Monte Cassino. V Spotkanie Comeniusa w Cassino pozwoliło nam spotkać się z partnerami projektu oraz rozpocząć nowe i podtrzymać nawiązane przyjaźnie.

 • IV Spotkanie Comeniusa w Turcji

Kolejne spotkanie szkół wspólnie realizujących projekt „3Rs Heritage…” odbyło się w dniach 24-28 października b.r. w Kahramanmaras w południowej Turcji. Region, w którym znajduje się szkoła Süha Erler Lisesi jest bardzo odległy od Polski i podróż zajęła nam ponad 24 godziny. Kahramanmaras powitało wszystkich ciepłą i słoneczną pogodą, a tureccy nauczyciele i uczniowie wraz z rodzinami zaskoczyli nas wyjątkową gościnnością. Podczas pięciu dni wizyty zapoznaliśmy się z systemem edukacji Turcji – obserwowaliśmy zajęcia w różnych typach szkół, zwiedziliśmy miasta Kahramanmaras i Gaziantep, uczestniczyliśmy w konferencji na temat praw człowieka oraz podejmowaliśmy działania na rzecz środowiska przyrodniczego. IV Spotkanie Comeniusa pozwoliło na nawiązanie nowych kontaktów pomiędzy uczniami z Turcji, Włoch, Grecji, Portugalii i Polski. Turcja jest krajem kontrastów – bardzo prężnie rozwijającej się gospodarki i równocześnie zachowującym tradycje w życiu codziennym. Mamy nadzieję ,że nawiązane przyjaźnie będą trwałe i jeszcze kiedyś wrócimy w gościnne rejony południowej Anatolii.

 • „Poznaję dziedzictwo kulturowe regionu” – zajęcia terenowe

Jednym z celów realizowanego przez naszą szkołę projektu jest poznawanie dziedzictwa kulturowego regionu i podejmowanie działań na rzecz jego zachowania. Dnia 13 października 2011 odbyły się zajęcia terenowe, w których uczestniczyli uczniowie szczególnie zaangażowani w prace przy projekcie oraz panie mgr Joanna Nalepka-Sanek  i mgr Małgorzata Kret. Zajęcia przebiegały w trzech miejscowościach: Bobowej, Kąśnej Dolnej i Jastrzębi. W synagodze w Bobowej uczestnicy wysłuchali wykładu p. Barbary Kowalskiej nt. miejscowej społeczności żydowskiej, jej historii, tradycji i kultury. W Kąśnej Dolnej zwiedzili dwór Ignacego Jana Paderewskiego, poznali bliżej tę postać i historię jego związków z regionem. We wsi Jastrzębia uczniowie zwiedzili zbiory miejscowego muzeum regionalnego o nazwie „Grociarnia”. Jego bogate i unikatowe zbiory dają wyobrażenie o bogactwie tradycyjnej kultury materialnej mieszkańców wsi Pogórza. Zwieńczeniem warsztatów było własnoręczne pieczenie chleba tradycyjną metodą, tzn. własnoręczne wyrabianie ciasta w dzieży, formowanie bochenków, rozpalanie i przygotowanie pieca opalanego drewnem, wypiek i degustacja chleba. Mistrzem ceremonii była p. Danuta Kostrzyńska, właścicielka gospodarstwa agroturystycznego i posiadaczka licznych certyfikatów i nagród dla własnych wypieków regionalnych. Zajęcia ożywiły w świadomości uczestników rodzinne przekazy o umiejętnościach, narzędziach i rzemiosłach niezbędnych w tradycyjnej kulturze wiejskiej i uzmysłowiły jak zróżnicowane jest dziedzictwo kulturowe regionu pogórzańskiego.

 • Wycieczka do  Turcji czerwiec 2011

W dniach 2- 12 czerwca 2011 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wycieczce po Turcji, która została zorganizowana przez Zespół Szkół Ogólnokształcących w Bobowej. Po przekroczeniu granicy z Turcją pierwszy krótki postój odbył się w Edirne, starożytnym Adrianopolu, gdzie zwiedziliśmy słynny Meczet Selimie, projektu architekta Sinana. W kolejnym dniu oglądaliśmy ruiny starożytnego miasta Troi, a następnie przejechaliśmy do Bergamy – antycznego Pergamonu, słynącego ze swej biblioteki. Zwiedzaliśmy Akropol, Czerwoną Twierdzę oraz Asklepion – starożytne centrum medyczne. W następnym dniu zwiedzaliśmy starożytne miasta jońskie: Milet i Priene, oraz Świątynię Apolla w Didim,  Po pełnym atrakcji dniu znaleźliśmy też chwilę czasu na plażowanie. Niezapomnianym będzie dla nas rejs po malowniczych zatoczkach Morza Egejskiego, gdzie podziwialiśmy malownicze widoki i w zatoczkach mogliśmy się kąpać. Kolejnym punktem programu był Efez i zwiedzanie doskonale zachowanych ruin rzymskiego miasta, zwiedzanie Bazyliki Św. Jana, wizyta w sanktuarium Matki Bożej. Następnie wyruszyliśmy do Pamukkale  gdzie zwiedzaliśmy niezwykłe śnieżnobiałe tarasy wapienne oraz jeden z największych zachowanych Nekropolis. Złożyliśmy też wizytę w starożytnym Hierapolis gdzie można było zażyć kąpieli w świętym basenie Rzymian – basenie Kleopatry. Wstąpiliśmy do Konyi – miasta słynącego z zakonu tańczących derwiszy, zwiedzaliśmy mauzoleum Merlany. Kolejnym niezapomnianym miejscem było zwiedzanie baśniowej Kapadocji obejmujące : Goreje – muzeum „Pod Gołym Niebem”, Kościół św. Barbary, Kościół Jabłka, Kościół Tokali, Ciemny Kościół, Avos – słynne z produkcji alabastru i garncarstwa, Dirinkuyu  (podziemne miasto), wąwóz Ihlara oraz miasto Urgup. Przejeżdżaliśmy przez Ankarę  obejrzeliśmy piękną panoramę tego miasta, a w Istambule – podziwialiśmy panoramę miasta ze wzgórza (przejazd mostem nad Bosforem Azja – Europa) W kolejnym dniu zwiedzaliśmy Istambuł- Hagia Sophia, Hipodrom, Yerebatan Saray, Błękitny Meczet i oraz Wielki Bazar o niezapomnianej atmosferze. Pełni wrażeń wróciliśmy do Polski i do naszej szkoły. Wiemy już, że obecnie Turcja się bardzo rozwija i rozbudowuje i ma wiele pięknych miejsc, które naprawdę warto zobaczyć.

 • III Spotkanie Comeniusa – Povoa de Lanhoso /Portugalia, 2 – 8 maja 2011

Na początku maja (2 – 8.05.2011) tego roku uczestnicy projektu „3 Rs Heritage: Rights, Respect and Responsibilities” goszczeni byli przez Escola Profissional do Alto Ave w Povoa de Lanhoso. Już po raz trzeci spotkali się uczniowie i nauczyciele szkół z Grecji, Polski, Włoch, Turcji i oczywiście Portugalii., aby realizować zaplanowane cele i podejmować wspólne działania. Podczas pobytu w Portugalii zapoznaliśmy się ze środowiskiem przyrodniczym i warunkami życia ludności w Regionie Północnym. Zwiedziliśmy okolice miejscowości, w której znajduje się szkoła – Povoa de Lanhoso, Stare Miasto w Bradze oraz najważniejsze zabytki Porto. Mieliśmy również przyjemność po raz pierwszy podziwiać wybrzeże Oceanu Atlantyckiego. Poprzez uczestniczenie w zajęciach terenowych zapoznaliśmy się z historią i dziedzictwem kulturowym regionu Porto i jego znaczeniem w życiu mieszkańców Portugalii. Obserwowaliśmy działania miejscowej ludności na rzecz zachowania środowiska naturalnego – edukacja ekologiczna zaczyna się już w przedszkolu. Przebywając w Povoa de Lanhoso uczestniczyliśmy w codziennym życiu szkoły, jak również włączaliśmy się we wspólne dla Programu Comenius prace. Escola Profissional do Alto Ave jest szkołą o zawodowym profilu kształcenia I mieliśmy okazję brać udział w prezentowaniu nabytych przez uczniów umiejętności. Najważniejsze punkty programu III Spotkania Comeniusa dotyczyły tematu projektu. Wysłuchaliśmywykładu P.Emilii Aranje z Uniwersytetu Minho w Bradze pt. „Przemoc i Wykorzystywanie Dzieci”. Ponadto uczestniczyliśmy w warsztatach „Matka Natura Potrzebuje Cię” i „Bądź Wolontariuszem”, podczas których włączyliśmy się w akcję sadzenia drzew i krzewów. Szczególne zainteresowanie wzbudziło w nas przedstawienie teatralne „The Human Rights”. Uczniowie szkoły EPAVE zaprezentowali główne prawa zawarte w Konwencji o Prawach Dziecka, występując na scenie z wykorzystaniem tańca i muzyki. Podczas Spotkania Comeniusa ugruntowaliśmy stare przyjaźnie oraz nawiązaliśmy nowe. Wróciliśmy ze niezapomnianymi wrażeniami oraz pomysłami na dalsze wspólne działania w ramach projektu oraz kolejnych latach.

 • II Spotkanie Comeniusa- 21- 26 marca 2011 Filyro, Grecja

II Spotkanie Comeniusa Partnerskiego Projektu Szkół „The 3R Heritage: Rights, Respect and Responsibilities” realizowanego w ramach Programu Comenius “Uczenie się przez całe życie” odbyło się w Filyro w Grecji w dniach 21 – 26 marca 2011 roku. Uczniowie i nauczyciele I LO im. M.Kromera w Gorlicach oraz szkół z Turcji, Portugalii i Włoch goszczeni byli tym razem przez Gimnasio Hortiati. Głównym celem spotkania była realizacja zaplanowanych działań związanych z problematyką praw człowieka oraz zapoznanie młodzieży z możliwościami prowadzenia działalności gospodarczej zgodnej z zasadami poszanowania środowiska przyrodniczego. Najważniejszym punktem programu była konferencja w Gimnazjum Hortiati, podczas której poruszane były zagadnienia związane z prawami dziecka, przybliżona została historia praw człowieka, działania Amnesty International. Uczniowie greccy przedstawili prezentację „Green Jobs”, która wskazywała główne kierunki kształcenia i zawody związane ze środowiskiem przyrodniczym. Podczas spotkania uczestnicy mogli zapoznać się z dziedzictwem kulturowym miasta Saloniki oraz regionu Macedonia. Program obejmował zwiedzanie Starego Miasta, Muzeum Archeologicznego i Bizantyjskiego oraz domu Kemala Ataturka w Salonikach. Szczególnie interesujący przebieg miała całodniowa wycieczka do Verginy – pierwszej stolicy Macedonii a następnie królewskiej nekropolii. Nigdy nie splądrowane przez rabusiów podziemne grobowce komorowe Filipa II i trzy inne odkryte w 1977 roku, można oglądać dokładnie w takim stanie, w jakim ujrzeli je archeolodzy. Ogromne wrażenie zrobił na nas Masyw Olimpu - najwyższej góry Grecji (2917 m n.p.m.), który podziwiać mogliśmy z miejscowości Litohoro. Podczas wycieczki mieliśmy również okazję spędzić krótki czas nad Morzem Egejskim w Platamon. W Filyro spędziliśmy prawie tydzień i mogliśmy zapoznać się z pracą szkoły greckiej, zaprzyjaźnić z uczniami i nauczycielami, wziąć udział w spotkaniu ze społecznością lokalną przy tańcach i muzyce oraz spróbować tradycyjnych dań kuchni greckiej. Zgodnie z ideą Programu Comenius uczniowie mieszkali w domach swoich greckich koleżanek i kolegów. Większość uczestników II Spotkania Comeniusa odwiedziła Grecję po raz pierwszy i wszyscy na długo pozostaniemy pod wrażeniem gościnności naszych gospodarzy.