Serdecznie dziękujemy za udział w IV Spotkaniu Pokoleń, które odbyło się 7 listopada. Dziękujemy za przybycie, wspaniałą zabawę i wspomnienia… Relację, galerię zdjęć i film ze spotkania zamieścimy w najbliższym czasie.

Zapraszamy na IV Spotkanie Pokoleń, które odbędzie się 7 listopada 2015.

    Zarząd Gorlickiego Stowarzyszenia Przyjaciół I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kromera w Gorlicach oraz Dyrekcja I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kromera w Gorlicach serdecznie zapraszają Wszystkich Absolwentów na kolejne IV„SPOTKANIE POKOLEŃ”, które 15781736046_e782a4e8f8_zodbędzie się w dniu 7 listopada 2015r. (sobota) w sali gimnastycznej I Liceum Ogólnokształcącego w Gorlicach, ul. Kromera 1.

Organizatorzy zapewniają atrakcyjny program artystyczny w wykonaniu młodzieży i absolwentów, domowe ciasto, owoce, kawę, herbatę i zimne napoje bezalkoholowe oraz muzykę, przy której można będzie powspominać czasy spędzone w szkolnej ławie i potańczyć do białego rana.
W tym roku zamiast cateringu proponujemy w ramach kwoty wpisowej jedną gorącą potrawę dla wszystkich (gulasz Strogonow) serwowaną ok. godz. 22.00. W związku z tym zwiększamy koszt uczestnictwa do 30 złotych. Mamy nadzieję, że ta zmiana nie wpłynie na Waszą decyzję!
Program artystyczny rozpocznie się o godz. 18.00, natomiast taneczne spotkanie towarzyskie o godz. 19.30. Dla chętnych grup koleżeńskich udostępnimy sale lekcyjne, gdzie będzie można porozmawiać i zabawić się w mniejszym gronie znajomych.
 Zgłoszenie i potwierdzenie uczestnictwa w spotkaniu stanowi wpłata kwoty 30,00 zł (bilet wstępu) dokonana do dnia 4 listopada 2015 r. na konto Gorlickiego Stowarzyszenia Przyjaciół I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kromera w Gorlicach Nr 68 8795 0005 2001 0019 3715 0001 z dopiskiem IV„SPOTKANIE POKOLEŃ”. 
Pragniemy gorąco, aby „Spotkania Pokoleń” weszły do tradycji Szkoły i przyczyniły się do odnowienia koleżeńskich więzi oraz integracji Absolwentów „Kromera”. Ewentualne pytania czy też propozycje i uwagi prosimy kierować do przewodniczącej Zarządu Stowarzyszenia Renaty Kochan (e-mail renkochan@wp.pl) lub do sekretariatu szkoły (tel. 18 3535185). Wpłat można dokonywać również osobiście w sekretariacie szkoły lub – podobnie jak w latach poprzednich –przed wejściem w dniu imprezy u dyżurujących organizatorów.
Jednocześnie serdecznie prosimy o przekazywanie wiadomości o spotkaniu koleżankom i kolegom, z którymi macie Państwo kontakt. Możliwości Organizatorów w tym zakresie są ograniczone do Internetu i lokalnych środków przekazu. Z pewnością zabawa będzie lepsza, jeśli przyjdziecie z grupą kolegów i koleżanek!
Z radością powitamy Was w naszych murach i dołożymy wszelkich starań, by spotkanie przebiegło w miłej atmosferze oraz zachęciło do kontynuacji tej tradycji!

Zapraszamy do obejrzenia filmu z III Spotkania Pokoleń:

Życzenia świąteczne:

Joanna Probulska z d. Sepioł
absolwentka i nauczycielka
języka niemieckiego w latach1977-1993
I LO im. Marcina Kromera

Wigilia

Wigilia
dzień niezwykłych gości
żywicznej gałęzi
w kolorach i blaskach
dziecinnych marzeń
u anielskich skrzydeł
podglądanych
przez dziurkę od klucza
siana
zaproszonego do najparadniejszej izby
uczczonego śnieżnym obrusem
i tego zdrożonego
dla którego dodatkowe nakrycie

o północy dzwon głosi
przybył
Gość Najważniejszy

i gnie się wszelkie kolano
i w cień odchodzą
wcześniejsi goście

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku 2015 Zarząd Gorlickiego Stowarzyszenia Przyjaciół I Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Kromera wraz z Dyrekcją Szkoły składają wszystkim Absolwentom i Przyjaciołom naszego Liceum serdeczne życzenia szczęścia, zdrowia i wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i zawodowym, a w wigilijny wieczór spokoju i miłości wśród Najbliższych.
Niech Nowy Rok przyniesie nam wszystkim spełnienie naszych marzeń i planów w pełni sił i dobrych myśli!

Dyrektor Szkoły                                                                         Prezes Zarządu
Aleksandra Baran                                                                       Renata Kochan

 

  • Odbyło się III Spotkanie Pokoleń

8 listopada, w przededniu zbliżającego się święta patrona szkoły, Kromer gościł swoich absolwentów. Spotkanie Pokoleń, organizowane przez Zarząd Gorlickiego Stowarzyszenia Przyjaciół I LO wraz z Dyrekcją Liceum, staje się powoli nowa szkolną tradycją mającą na celu integrację wychowanków różnych generacji i podtrzymywanie ich więzi ze szkołą. Miło jest nie tylko powspominać, ale też zobaczyć, co nowego w starych murach!tn_3 spotkanie pokolen

Tym razem Spotkanie, po oficjalnym otwarciu dokonanym przez dyr. Jerzego Nalepkę i przewodniczącą Zarządu StowarzyszeniaRenatę Kochan, rozpoczęło się od wystąpienia pani Joanny Sepioł-Probulskiej. Jest ona absolwentką szkoły z 1972 r., a zarazem jej emerytowaną już nauczycielką. Podzieliła się z licznym gronem przybyłych garścią wspomnień przeplatanych wierszami. Pani Joanna wydała bowiem w 2013 roku swój pierwszy tomik poetycki „Żółta róża” i gromadzi utwory do kolejnego. Prezentowane liryki mówiły nie tylko o upływie czasu, ale też o darach jesiennej natury- jabłkach i orzechach, co harmonizowało z tradycyjnym już jesiennym, „świętomarcińskim” wystrojem sali. Urocze kuliste stroiki i kosze pełne darów naszych ogrodów i lasów były dziełem artystycznie utalentowanych dziewcząt z klas II F i I E.

Talenty wokalne, instrumentalne i taneczne naszych uczniów zostały zaprezentowane w kolejnej części programu o charakterze składanki muzyczno-tanecznej. Jak w poprzednim roku, wystąpił zespół taneczny „Arabeska” z GOK-u w Łużnej pod kierunkiem pani Renaty Tarsy. Ona również jest absolwentką naszej szkoły, a w zespole tańczą nasi obecni uczniowie: Klaudia Tarsa, Wanda Musiał, Kuba Tomasik. „Arabeska” tym razem zaprezentowała się w walcu wiedeńskim, jive’ie, tangu argentyńskim, rumbie, składance westernowej i polskim narodowym oberku. Z kolei jako wokaliści wystąpili: Angelika Padoł, Kuba Szwala, Tomek Doszna, Ela Rząca, Karolina Guzik, Joasia Cyran, Małgosia Czech, Ania Batory, Kasia Więcek przy akompaniamencie gitarowym Konrada Wachowskiego i Jarka Rurki oraz klawiszowym Tomka Doszny. Śpiewali oni covery reprezentujące różne style i okresy w muzyce.

Ostatnią część prezentacji uczniowskich dokonań artystycznych stanowił performance pt. „Inkarnacje” grupy Eksperyment Teatralny Karma, wyreżyserowany przez Michała Telegę. Wystąpili w nim: Kasia Kwilosz, Klaudia Tarsa, Kamila Rolak, Zuza Ignar, Karolina Barzyk, Natalia Kwaśniak, Angelika Kopcza, Kuba Szwala, Tomek Doszna i Przemek Piecuch. „Inkarnacje”to już kolejny spektakl w dorobku Michała, który ma na swoim koncie taki sukces jak zakwalifikowanie jego scenariusza do realizacji scenicznej w teatrze w Poznaniu.

Po tej sporej dawce strawy duchowej goście mogli porozmawiać, powspominać, pożartować przy słodkościach wypieczonych przez część grona pedagogicznego. To była niebagatelna okazja podjeść placka autorstwa swojej dawnej polonistki czy anglistki lub pochrupać ciasteczek pieczołowicie sporządzonych przez panią od geografii! W przyszłym roku może upieką panowie! Ciekawe, co przyrządziliby chemicy??? Przyjdźcie, to się okaże!

A potem już były tańce…, no może nie do białego rana, ale do czwartej nad ranem. Przygrywał do nich znakomicie jako DJ panWojciech Czamara. Zgłodniali mogli się pożywić pysznymi i niedrogimi potrawami, które serwowała pani Małgorzata Czeluśniak, na co dzień prowadząca stołówkę i firmę cateringową w Ekonomiku.

Absolwenci jako bilet wstępu płacili 20 zł. Niektórzy kupowali też cegiełki rozprowadzane przez Stowarzyszenie. Głównym celem Spotkania Pokoleń nie jest gromadzenie finansów, ale organizatorzy cieszą się, że impreza przyniosła dochód, który zostanie przeznaczony na realizację zadań statutowych Stowarzyszenia, czyli pomoc Szkole.

Rozliczenie finansowe Spotkania przedstawimy na stronie internetowej Szkoły po kolejnym zebraniu Zarządu.

Już dziś zapraszamy na IV Spotkanie Pokoleń, którego termin w roku 2015 przypada- zgodnie z założeniem-na sobotę przed świętym Marcinem, czyli 7 listopada. Czekamy na Was za rok!

Obejrzyj GALERIĘ ZDJĘĆ ze spotkania na blogu ObczajKromca.

 

  • Spotkanie Pokoleń  9 listopada 2013- Kromer łączy pokolenia!

Chcieliśmy serdecznie podziękować za przybycie oraz fantastyczną zabawę wszystkim obecnym na Spotkaniu Pokoleń, które odbyło się 9 listopada na sali gimnastycznej naszej szkoły.

Spotkanie rozpoczęło się po  godzinie 18, kiedy to młodzież z naszej szkoły oraz zaproszony zespół taneczny Arabesca przedstawili program artystyczny, na który składały się piosenki i wiersze wykonane przez utalentowanych uczniów naszej szkoły oraz układy taneczne przedstawione przez młodych tancerzy Arabeski. Część artystyczną poprowadził Michał Telega, a swoje talenty zaprezentowali: Joanna Cyran, Aneta Ptak, Angelika Padoł, Paweł Szmigielski, Ela Rząca, Anna Batory, Konrad Gryboś, Damian Bis, Rafał Stabach, Daniel Łukaszyk i Natalia Sopala.  Zespół taneczny z Łużnej prowadzony jest przez panią Renatę Tarsa, również absolwentkę naszej szkoły. Po godzinie 20 rozpoczęła się zabawa trwająca do białego rana.

Na spotkanie, które jak mamy nadzieję, wejdzie do kalendarza stałych imprez szkolnych, przyszli absolwenci i sympatycy Kromera zarówno starsi jak i młodsi. Spotkanie Pokoleń pokazało, że niezależnie od upływu czasu wiele osób wciąż czuje się związanych ze szkołą i ludźmi, w towarzystwie których spędzili kilka lat swojej młodości.

 

 

Stowarzyszenie Przyjaciół Kromera tn_tablica kromer

Plany powołania stowarzyszenia zrzeszającego absolwentów i sympatyków I LO im. M. Kromera pojawiły się już w roku 1997. Projekt ten wysunęła grupa osób szukających nowych form skutecznej pomocy szkole. Ówczesna dyrektor liceum, mgr Jadwiga Pels, przedstawiła tę propozycję, zapisaną później jako wniosek, na posiedzeniu plenarnym Rady Pedagogicznej 10 lutego 1998 roku.

Komitet Założycielski Stowarzyszenia, zawiązany w lutym 2003 roku, liczył 15 osób, wśród których byli zarówno nauczyciele, jak i rodzice uczniów oraz absolwenci szkoły różnych roczników. Szczególne zasługi miał tu sędzia Mieczysław H. Kamiński, który zajął się organizacyjno – prawną stroną przedsięwzięcia wraz z sędziną Krystyną Wszołek. Duży wkład pracy i zaangażowania wnieśli też: wicedyrektor szkoły mgr Irena Kamińska i przewodniczący Rady Rodziców, pan Janusz Litwa.

W wyniku działań Komitetu 15 grudnia 2003 roku odbyło się I Walne Zebranie Członków. Wybrało ono 7 – osobowy Zarząd, który ukonstytuował się następująco: Bronisława Szpotowicz – prezes, Jerzy Burekowski – wiceprezes, Jolanta Gniady – skarbnik oraz Renata Kochan, Maria Kuźniarska – Pęczek, Bożena Matyfi i Janusz Wojdyła jako członkowie. Siedziba Stowarzyszenia mieści się w budynku I LO.

Statutowe cele Stowarzyszenia to m.in. tworzenie i realizowanie projektów służących rozwojowi i promocji szkoły, poprawa bazy materialnej i wyposażenia, kultywowanie tradycji, utrzymanie więzi miedzy absolwentami oraz podejmowanie działań na rzecz integracji społeczności szkolnej.

Za realizację tych celów poprzez konkretne zadania odpowiada Zarząd, kierujący całokształtem działalności Stowarzyszenia. W latach 2004 – 2005 odbył on 23 protokołowane posiedzenia. W pierwszym kwartale 2004 roku załatwiono sprawy formalne legalizujące działalność Stowarzyszenia, zakończone 23 marca 2004 roku postanowieniem Sądu Rejonowego w Krakowie o wpisie Zarządu i Komisji Rewizyjnej. W całej dotychczasowej działalności członkowie Zarządu zabiegali o rozpropagowanie Stowarzyszenia pośród absolwentów i sympatyków gorlickiego „Kromera”. Obecnie liczba członków wynosi 170 osób, które opłacają składki w wysokości 20 złotych rocznie. Członkami według Statutu mogą też być osoby małoletnie, czyli m.in. uczniowie, dla których wysokość składki ustalono na kwotę 5 złotych rocznie.

Stowarzyszenie nie podjęło działalności gospodarczej. Dochody pozyskuje głównie ze składek członkowskich oraz sprzedaży cegiełek. Ich sprzedaż w latach 2004 – 2005 dała przychód trzykrotnie wyższy od kwoty pochodzącej ze składek.

Z inicjatywą emisji i rozprowadzania cegiełek wystąpił na jednym z posiedzeń Zarządu wiceprezes, pan Jerzy Burekowski. Początkowo ich nominały wynosiły od 100 złotych do 1000 złotych, później także 20 złotych, aby zwiększyć liczbę nabywców chcących wspomóc szkołę mniejszą, ale też cenną i liczącą się kwotą. Projekty cegiełek, bardzo atrakcyjnych plastycznie, wykonał dyrektor gorlickiego BWA „Dwór Karwacjanów”, artysta – rzeźbiarz pan Zdzisław Tohl. Stowarzyszenie pozyskuje dochody również z darowizn oraz organizowanych imprez.

Dla uzyskania funduszy członkowie Stowarzyszenia zawiązali Komitet Organizacyjny I Balu Kromerowskiego, który odbył się 16 października 2004 roku w Sali Wystawowej BWA, użyczonej na ten cel przez pana dyr. Z. Tohla. W pracach związanych z organizacją zabawy członków Zarządu wspierała swoją pomocą pani Jadwiga Wójtowicz. Podczas balu przeprowadzono aukcję plac plastycznych. Ofiarowały je absolwentki I LO, panie Anna Wygrzywalska oraz Alina Zachariasz-Kuciakowska, a także znani artyści gorliccy, panowie Stanisław i Waldemar Huebnerowie. Obrazy przekazali również poseł pan Jan Knapik i starosta gorlicki, pan Witold Kochan, którzy objęli patronat nad balem. W związku z uzyskanym dochodem Zarząd postanowił zakupić materiał dekoracyjny i wykonać kurtynę oraz kulisy sceny w sali gimnastycznej szkoły. Informacjami i wskazówkami służył tutaj pan Adam Nowak, dyrektor Gorlickiego Centrum Kultury. Szycie, prace rymarskie, elementy podwieszeń wykonali gorliccy rzemieślnicy. Elementy wyposażenia sceny Zarząd przekazał na majątek szkoły.

W roku 2004 Stowarzyszenie niestety nie zrealizowało zadania przyjętego jako priorytetowe w tym okresie – tzn. uczestnictwa w kosztach dokumentacji konserwatorskiej i wykonania renowacji portalu wejściowego. Prace te przesunięto na rok 2005 z zamiarem ukończenia ich przed Jubileuszem 100 – lecia. W tym to roku wykonanie inwentaryzacji architektonicznej portalu powierzono BWA w Gorlicach. Po uzyskaniu opinii i zgody konserwatora zabytków w Nowym Sączu oraz architekta powiatowego Stowarzyszenie przyjęło ofertę na wykonanie prac złożoną przez pana mgr Zdzisława Tohla. Podjął się on także renowacji głowy Adama Mickiewicza zwieńczającej portal, umieszczonej tam w początkach istnienia budynku, a potem odtworzonej w ramach obchodów 60 – lecia szkoły. Renowacja portalu to wkład Stowarzyszenia w utrzymanie gmachu szkolnego w jego pierwotnym, zabytkowym już stanie. Przyjęto również ofertę firmy pana Wojnarskiego na wykonanie schodów i wymianę płyt przed wejściem. Przy okazji remontu portalu wywiązała się dyskusja na temat zasadności posadowienia nad nim głowy Adama Mickiewicza. Pojawiły się głosy, że miejsce to powinno zająć popiersie patrona, Marcina Kromera. W tej sprawie dyskutowały i wypowiedziały się podczas głosowania takie gremia, jak Rada Pedagogiczna i Rada Szkoły. Były one zasadniczo przeciwne zmianie, bowiem stanęły na stanowisku, że należy chronić pierwotny wygląd budynku, do którego przywiązanych jest wielu absolwentów.

W styczniu 2005 roku Zarząd zorganizował dla członków i sympatyków Stowarzyszenia spotkanie noworoczne i w sali gimnastycznej szkoły. Na program artystyczny złożyły się jasełka przygotowane przez dzieci i młodzież z Miejskiego Zespołu Szkół nr l pod kierunkiem siostry katechetki Anny Duszy oraz pani mgr Doroty Przyrowskiej, program poetycko – muzyczny w wykonaniu młodzieży liceum, przygotowany przez nauczycieli: Renatę Kochan, Katarzynę Nowak – Zabierowską i Rafała Wronę, popis szkolnych gimnastyczek ćwiczących pod kierunkiem pani mgr Grażyny Pasickiej – Plato, a także koncert kolęd w wykonaniu Orkiestry Dętej OSP Dominikowice pod kierownictwem pana Romana Korbicza. Przygotowano też skromny poczęstunek. Jesienią 2005 roku nie powiodła się inicjatywa zorganizowania kolejnego Balu Kromerowskiego, bowiem zbyt mała liczba chętnych nie gwarantowała zysku. Ofiarowane na aukcję przez panów Stanisława i Waldemara Huebnerów obrazy oraz pamiątkowe medale, których ofiaro dawczyniami były panie: Maria Wal, Barbara Pilch i Elżbieta Ćwik, postanowiono przeznaczyć na aukcję podczas obchodów 100 – lecia szkoły. Stowarzyszenie sfinansowało oprawę medali. Zarząd Stowarzyszenia włączył się do prac związanych z obchodami Jubileuszu 100 – lecia liceum, przede wszystkim przy organizacji Zjazdu Absolwentów. Wiele czasu i wysiłku włożono w gromadzenie adresów absolwentów roczników powojennych i rozsyłanie zaproszeń, które na terenie powiatu były przekazywane za pośrednictwem uczniów i rodziców. Szczególne zaangażowana w tę pracę była pani prezes Bronisława Szpotowicz. Pomagali jej p.p.: Stanisław Przybyłowicz, Małgorzata Kret, Irena Kamińska i Renata Kochan. W zbieraniu adresów pomocą służyła także pani Alicja Orlecka.

Wiele dni na kopertowanie zaproszeń i zgłoszeń poświeciły dawne absolwentki i członkinie Stowarzyszenia, panie Ewa Spiak, Anna Wilk, Krystyna Sygnarska, Bożena Matyfi, Elwira Jankowska, Anna Wieściecińska, Jadwiga Wójtowicz i Krystyna Kwiecień. Z funduszy Stowarzyszenia opłacono druk zaproszeń i zakup kopert oraz naklejek. Te działania Zarząd podjął realizując jeden ze statutowych celów, jakim jest podtrzymanie tradycji oraz więzi miedzy absolwentami różnych roczników. Gorlickie Stowarzyszenie Przyjaciół I LO zrzesza ludzi dobrej woli. Większość z nich szkolne ławy opuściła już dawno, ale z sentymentem wspomina szkołę, pamięta o niej i nie szczędzi trudu, by dobrze funkcjonowała wkraczając w drugie stulecie swego istnienia.

Tekst opracowała mgr Renata Kochan.
Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress