O naszej szkole

Witamy na stronie internetowej I Liceum im. Marcina Kromera w Gorlicach.

I Liceum Ogólnokształcące im. Marcina Kromera w Gorlicach, najstarsza w powiecie szkoła średnia, została założona w roku 1906. Szkoła mieści się w jednym z najpiękniejszych w mieście gmachów, oddanym do użytku w 1913 roku. Imię Marcina Kromera nadano jej w 1918 roku.

Nasza szkoła, zapewnia bardzo dobre przygotowanie do matury i studiów wyższych. Doskonale przygotowuje uczniów do licznych  olimpiad i konkursów przedmiotowych, w których corocznie uczestniczy wielu uczniów, osiągając sukcesy na wszystkich szczeblach, w takich olimpiadach, jak: Olimpiadzie Wiedzy o Integracji Europejskiej, Olimpiadzie Wiedzy o Prawie, Olimpiadzie Biologicznej, Olimpiadzie Historycznej, Olimpiadzie Tematycznej „Losy  Żołnierza Polskiego”, Olimpiadzie Wiedzy o Państwie i Prawie, Olimpiadzie o „Diamentowy Indeks AGH”, Olimpiadzie z Języka Niemieckiego, Olimpiadzie Geograficznej, Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego, Olimpiadzie Promocji Zdrowego Stylu Życia, Olimpiadzie  Matematycznej, Olimpiadzie Wiedzy Ekonomicznej, Olimpiadzie Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym, Olimpiadzie Wiedzy Ekologicznej, Olimpiadzie Wiedzy Religijnej, a także w konkursach wojewódzkich, rejonowych oraz powiatowych języka angielskiego, języka niemieckiego, matematycznych, chemicznych, recytatorskich, historycznych oraz innych.

Szczegółowa lista osiągnięć naszych uczniów z ostatnich lat znajduje się w dziale OSIĄGNIĘCIA UCZNIÓW, serdecznie zachęcamy do zapoznania się z nimi.

Nasi uczniowie odnoszą też sukcesy sportowe na szczeblu powiatowym i wojewódzkim, a także ogólnopolskim.

Młodzież ma także możliwość korzystania z bogatej oferty zajęć pozalekcyjnych, gdyż w szkole aktywnie działają: Samorząd Uczniowski, Szkolny Klub Europejski, Klub Profilaktyki, Szkolne Koło Caritas, Koło Informatyczne, Klub UNESCO, kółko teatralne, redakcja szkolnej gazety oraz Uczniowskie Kluby Sportowe z koszykówki, siatkówki, pływania, lekkoatletyki. Nauczyciele prowadzą też konsultacje uzupełniające przygotowanie do matury na poziomach podstawowym i poszerzonym, a także wspomagające rozwój własny ucznia zdolnego.

Od lat I LO im. Kromera uczestniczy w programach unijnych wspomagających edukację Braliśmy udział w projektach takich jak Młodzieżowe Uniwersytety Matematyczne, „Odkrywać nieznane, tworzyć nowe-program rozwiania zainteresowań fizyką”, „Wybieram eFizykę”, projekt „Młodzi Przedsiębiorcy na Start” opracowanego i przeprowadzanego przez Szkołę Języków Obcych Promar - podnoszącego umiejętności w zakresie języka Business English, „PINaP – innowacyjne nauczanie przyrody w szkołach ponadgimnazjalnych”oraz projekcie „Nowa era informatyki”. Aktualnie w naszej szkole prowadzimy projekt dla uzdolnionej młodzieży „Małopolskie Talenty”- zajęcia z matematyki, języka angielskiego, przedsiębiorczości i informatyki.

Nasza szkoła brała też udział w programie Comenius, przeprowadzając do tej pory dwa projekty: „Nasze dziedzictwo jako prawa, szacunek, odpowiedzialność” w latach 2010-2012 oraz  „Lokalne tradycje i ich obecność w kulturach europejskich na przykładach Rias Baixas i Powiatu Gorlickiego” w roku szkolnym 2003-2004. W trakcie tych projektów najaktywniejsi uczniowie wyjechali na wymiany do takich krajów jak Hiszpania, Grecja, Portugalia, Turcja oraz Włochy. W latach 2015-17 przeprowadzaliśmy międzynarodowy projekt w programie Erasmus+ pod tytułem „Niebo w Zasięgu”. Przez 2 lata współpracowaliśmy ze szkołami w Turcji, Rumunii, Słowenii i Hiszpanii. Także w tym projekcie uczniowie brali udział w wyjazdach zagranicznych.

Więcej informacji oraz zdjęcia z projektów znajdują się w  dziale WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA .

Nasze liceum zapewnia również udział w:

  • imprezach kulturalnych, takich jak uczestnictwo w wykładach, przedstawieniach na terenie szkoły oraz w placówkach kulturalnych, wystawach, koncertach, dyskotekach;
  • imprezach sportowych, takich jak zawody, wyjazdy narciarskie, zajęcia z badmintona,
  • wycieczkach naukowych do Krakowa (m.in. ogród botaniczny, Twierdza Kraków, spotkania i wykłady w uczelniach), Przemyśla (Twierdza Przemyśl) Wrocławia, Oświęcimia i Pszczyny.
  • wycieczkach turystycznych do np. Grecji, Hiszpanii (organizowanych we współpracy z LO w Bobowej), Pragi, Lwowa, Gdańska, a także licznych rajdach na terenie Beskidu Niskiego, Beskidu Sądeckiego, Pienin, Tatr, Gorców oraz Bieszczad.

Zajrzyj do działu WYDARZENIA SZKOLNE  żeby zobaczyć życie w Kromerze :-) i do działu  WYCIECZKI żeby zobaczyć dokąd wyjeżdżają nasi uczniowie.

Zachęcamy gimnazjalistów do nauki w naszej szkole, a absolwentów i sympatyków Kromera  do regularnych odwiedzin naszej strony internetowej oraz samej szkoły! 

Polub nasz profil na FACEBOOKU !

Dodaj komentarz