Niezapomniany GISday!

W tym roku Dzień Geograficznych Systemów Informacyjnych obchodzono na świecie 15 listopada. Uczniowie z klas 2b, 2c i 2d pod opieką nauczycieli pana Sławomira Dedy oraz Rafała Wrony wzięli udział w Krakowskim GISday’u zorganizowanym przez środowisko akademickie Krakowa na Uniwersytecie Rolniczym. Przedstawiciele naszej szkoły wraz z opiekunami mieli okazje wysłuchać ciekawych wykładów oraz wziąć udział w warsztatach,  konkursach i spotkaniach, które poszerzyły ich wiedzę z zakresu geografii, informatyki oraz nowych technologii wprowadzanych w Polsce i na świecie.

Na miejsce dojechaliśmy ok. godziny 10 i po spotkaniu z przewodniczką panią Gabrielą Maniak (absolwentka klasy mat-geo-inf naszej szkoły) zajęliśmy się uzupełnianiem specjalnych karteczek, które służyły jako losy w loterii, a następnie otrzymaliśmy karty, na których zbieraliśmy punkty za dobre rozwiązanie poszczególnych konkursów, gier i Geo-Qiuzów przygotowanych przez krakowskie uczelnie, a były to: ,,Czas w las” (Sekcja Geomatyki Koła Naukowego Leśników – UR), ,,Parki Narodowe Małopolski” (Sekcja Edukacji Leśnej – UR), ,,Fotointerpretacja i stereoskopia w systemach GIS” (KNG Dahlta – AGH), ,,Czas płynie jak rzeka” (Koło Naukowe ,,Szuwarek” – PK), ,,Czas zatrzymany” (KNGK Geoinformatyka – AGH), ,,Czas i przestrzeń” (Studenckie Koło Geografów – UP), ,,Mapy historyczne” (Koło Geografów – UJ), ,,Geo-podróż w czasie” (Koło Naukowe Geodetów – UR) oraz Pinpoint Game ,,Poszukaj i połącz”. W trakcie rozwiązywania quizów można było także zobaczyć wystawę zdjęć ,,200 lat kartografii leśnej” oraz porozmawiać ze studentami różnych krakowskich uczelni, wśród których nie brakuje absolwentów Kromera pomagających jak pani Gabriela Maniak z AGH czy pani Klaudia Dybaś z PK zorganizować coroczne wyjazdy na GISday.

Po zakończeniu quizów oddaliśmy swoje karty, aby można było podliczyć punkty, a osoby z najwyższymi wynikami otrzymały nagrody rzeczowe. Z naszej szkoły wyróżnieni zostali: Aneta Cieśla z klasy 2c oraz Jakub Machowski z klasy 2b, a Jan Wszołek z 2b został wylosowany w loterii. W czasie trwania GISday zorganizowano konkurs fotograficzny na najlepsze zdjęcie zrobione podczas tego wydarzenia. Nasza szkoła zwyciężyła w tym konkursie wysyłając zdjęcie napisu GIS stworzonego z naszych ciał. Udaliśmy się także do Muzeum Gleb na sesję edukacyjną, podczas której mogliśmy zobaczyć gleby z różnych stron świata od tych znajdujących się w strefie okołobiegunowej po te ze strefy śródziemnomorskiej. Uczestniczyliśmy także w warsztatach na temat migracji zwierząt, przede wszystkim ptaków, gdzie mogliśmy sami wyznaczyć trasę, jaką przemierzają zwierzęta. Jednym z punktów Krakowskiego GISday’u było także zrobienie wspólnego zdjęcia przez uczestników wydarzenia na parkingu przed Wydziałem Leśnym Uniwersytetu Rolniczego za pomocą urządzenia UAV, czyli popularnego dronu. Następnie czekała nas chwila przerwy, podczas której mieliśmy czas na ciepły posiłek, herbatę czy po prostu odpoczynek i regenerację przed kolejnymi punktami tego dnia. Po przerwie udaliśmy się do Auli Centrum Kongresowego na wykład dr hab. inż. Jacka Kudrysa pt. Czas i globalne systemy nawigacji satelitarnej.

Nasi uczniowie mieli okazje uczestniczyć w bardzo kreatywnych zajęciach, a Krakowski GISday na pewno wielu z nich dał możliwość sprecyzowania swoich planów na przyszłość. Kromerianie wiele się nauczyli i doświadczyli naprawdę przydatnych rzeczy, bo poprzez aktywny udział w zajęciach i zabawę uczy się najlepiej ;)

Magdalena Halerz i Paulina Jodłoś kl.2c

Share →


Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress