W piątek 9 grudnia odbył się w naszej szkole już VII Maraton Pisania Listów Amnesty International, w którym udało się nam napisać 548 listów!

W tym roku wśród bohaterów Maratonu znajdowali się między innymi Annie Alfred z Malawi, która z powodu swego albinizmu jest prześladowana w swoim kraju, Fomusoh Ivo Feh z Kamerunu, który za wysłanie żartobliwego smsa został skazany na 10 lat czy rdzenna społeczność Peace River Valley w Kanadzie, której grozi utrata terenów przynależnych do nich od stuleci. Goście i uczniowie naszej szkoły napisali listy w obronie każdego z 11  tegorocznych bohaterów.

tn_bohaterowie

 Maraton Pisania Listów stał się w naszej szkole świętem praw człowieka, do którego przygotowujemy się ze sporym wyprzedzeniem. W tym roku przeprowadziliśmy zbiórkę makulatury koordynowaną przez panią Małgorzatę Kret,  2 akcje sprzedaży ciast, hol szkoły przyozdobiła kolorowa wystawa promująca prawa człowieka oraz przedstawiająca tegorocznych bohaterów Maratonu, przygotowana przez uczniów klas pierwszych pod opieką pani Joanny Nalepki- Sanek. W całej  szkole rozwiesiliśmy też plakaty i ulotki promujące akcję.

tn_Siatka maraton

 

W dniu Maratonu odwiedzili nas goście- pan wicestarosta Jerzy Nalepka, pan burmistrz Gorlic Rafał Kukla, uczniowie miejskich zespołów szkół nr 4,5, i 6,  gimnazjów w Lipinkach, Sękowej i Szymbarku oraz mieszkańcy Gorlic. Przed napisaniem listu, nasi uczniowie Kamila Rolak, Sylwia Cieniawa i Jakub Zajdel przybliżali problematykę praw człowieka oraz postaci tegorocznych bohaterów. Na dużej przerwie przez radiowęzeł mogliśmy wysłuchać piosenki U2 One (będącej hymnem Amnesty International) oraz innych piosenek promujących prawa człowieka.

Serdecznie dziękujemy za pomoc osobom, które przyniosły makulaturę, ofiarodawcom ciast do sprzedaży- Aleksandrze Wójtowicz i Marioli Wąs z 1 a, Lidii Sikorze (absolwentce szkoły) , Weronice Czech i Justynie Skrypak z 2 c, Michałowi Słomskiemu z 1 c oraz pani Ewie Obstaleckiej- Aplas.

Dziękujemy też osobom, które wsparły zbiórkę publiczną Amnesty International.

Maraton organizowały panie Joanna Łopata, Alicja Honek, Monika Sopala, Małgorzata Kret, Joanna Nalepka- Sanek wraz z młodzieżą klas pierwszych i drugich europejskich i lingwistyczno- medialnych.

 

Share →


Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress