Najlepsza młodzież w Polsce dzieli się swoją pasją

W dniu 5 marca odbyło się Wojewódzkie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczno-Astronautyczne w  Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa w Niepołomicach będące finałem okręgowym Konkursu na referat z zakresu astronomii i astronautyki dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

W finale tym uczestniczyła uczennica kl. II a Sylwia Nabożna, która za pracę pt. „Moje obserwacje gwiazd zmiennych” zajęła trzecie miejsce.  Na uwagę zasługuje fakt, że przed Sylwią (na I i II miejscu) znaleźli się tylko uczniowie V LO w Krakowie. Jako laureatka etapu wojewódzkiego wzięła udział w dniach 20-22 marca w XL Ogólnopolskim Seminarium im. Profesora Roberta Głębockiego w Grudziądzu połączonym z finałem ogólnopolskim Konkursu na referat. Ogólnopolskie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczne w Grudziądzu wykazało, że mamy bardzo zdolną i ambitną młodzież.  Grudziądzkie seminarium to ewenement na skalę ogólnopolską. Od 40 lat jest kuźnią astronomicznych talentów – poziom prac naukowych prezentowanych przez uczestników był bardzo wysoki i wyrównany. Pod względem nagród seminarium to jest jedną z najlepszych olimpiad w skali kraju – jak powiedział Sebastian Soberski, astronom z Planetarium i Obserwatorium w Grudziądzu.

W takim oto elitarnym gronie 30 najlepszych uczniów z całej Polski znalazła się Sylwia – nie było jej dane jeszcze  walczyć o najwyższe nagrody ale na pewno to doświadczenie wyniesione z finału ogólnopolskiego Konkursu zaowocuje w przyszłym roku na XLI OMSIE.  Na uwagę zasługuje fakt, że jest to już kolejna osoba z naszej szkoły uczestnicząca w finale ogólnopolskim tego Konkursu, a I LO staje się ważnym i zauważalnym w kraju ośrodkiem – kuźnią talentów astronomicznych.

A nagrody? Wszyscy wyróżnieni i nagrodzeni dostali dyplomy. Główną nagrodą za 1. miejsce był teleskop Sky-Watcher Dobson o średnicy zwierciadła 10 cali (25 cm)oraz udział w zimowym obozie astronomicznym ESO w Alpach Włoskich. Za 2. miejsce: teleskop 8-calowy (oba ufundowało PTA). Za 3. miejsce – lornetka na statywie do obserwacji nieba (od marszałka kujawsko-pomorskiego), za dwa 4. miejsca – teleskopy od prezydenta Grudziądza i marszałka woj. lubuskiego. To najważniejsze nagrody, ale były też inne: do 8. miejsca – sprzęt elektroniczny. Wyróżniona „12″ dostanie prenumeratę „Uranii”.

Wszyscy uczestnicy seminarium są zwycięzcami! – podkreślił, i to kilkakrotnie, przewodniczący jury dr Henryk Brancewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.

Opiekunem uczennicy jest mgr Robert Góra.

 

Więcej informacji (zdjęcia , wideorelacje itp.) z XL OMSA w Grudziądzu można znaleźć na stronie: http://grudziadz.planetarium.pl/omsa/

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.