Dnia 6 listopada 2014 r i Instytucie Matematyki Uniwersytetu Jagiellońskiego odbył się  wykład z cyklu „matematyczne czwartki na UJ”- jeden serii wykładów dla uczniów szkół średnich.

Tym razem udział w nim wzięli uczniowie klas IIb i IIIc  z naszego liceum, którzy udali się do Krakowa wraz ze swoją nauczycielką matematyki Panią Teresą Cebo, oraz Paniami: Ewą Obstalecką i Marzeną Wójtowicz.

UJ2

Wykład pod tytułem  ,,Powrót Poincarégo poprowadził  dr Dominik Kwietniak z katedry Równań Różniczkowych, specjalista w dziedzinie dynamiki topologicznej i teorii ergodycznej, a także entropii i chaosu w układach dynamicznych.

Wykładowca przeniósł swoją opowieścią słuchaczy do roku 1889, kiedy to francuski matematyk, a zarazem fizyk, astronom i filozof Henri Poincaré wygrał konkurs matematyczny zorganizowany z okazji urodzin króla Szwecji i Norwegii Oskara II. Praca nadesłana przez Poincarégo przeszła do historii i zapewniła mu miejsce w jednym szeregu z Euklidesem i Newtonem. Jakkolwiek wydarzenie to w świecie matematyki jest dobrze znane, to już mniej powszechne są zakulisowe perypetie związane z tym konkursem. W czasie wykładu prowadzący opowiedział więc nie tylko o zawartości zwycięskiej pracy, ale także o zakulisowych zajściach związanych z tym konkursem. Słuchacze, jak to sami określili mogli poznać matematykę „inną niż w szkole”, przedstawioną na wielu ciekawych, związanych ze wszechświatem, przykładach. Pytania, na które udzielono podczas wykładu odpowiedzi (np. dlaczego kostka cukru rozpuszczona w szklance herbaty musi kiedyś pojawić się w tej szklance ponownie) pozwoliły uczniom poznać matematykę od zupełnie nowej strony.

Po wykładzie przeprowadzony został krótki quiz sprawdzający spostrzegawczość, pomysłowość i ogólną wiedzę na temat historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wzięła w nim udział uczennica naszej Szkoły Magdalena Ziemba zajmując II miejsce.

W ramach wyjazdu, uczniowie mieli także okazję zwiedzić nowy budynek Wydziału Matematyki i Informatyki UJ i przy tej okazji posłuchać o dostępnych na tym Wydziale kierunkach studiów.

UJ1Matematyk to zarówno w Polsce jak i za granicami naszego kraju jeden z bardziej przyszłościowych zawodów. Tegoroczne rankingi amerykańskiego dziennika Wall Street Journal i portalu Career Cast, porównujące zawody z największymi perspektywami rozwojowymi statuują zawód matematyka w pierwszej czwórce: tuż obok informatyka, lekarza i prawnika. Nie ma wątpliwości, iż zawody związane z szeroko pojętą matematyką należą do najlepszych także w naszym kraju. Polskim odpowiednikiem amerykańskich badań jest raport magazynu Forbes, według którego najlepszym zawodem 2014 r jest programista. Tuż za nim figuruje aktuariusz, a więc profesjonalista z dziedziny obliczania ryzyka oraz wartości bieżącej projektów finansowych. Jak więc widzimy również polscy pracodawcy zaczęli doceniać kreatywność, niesztampowe myślenie i pomysłowość, a więc cechy, którymi obdarzony jest każdy dobry matematyk.

UJ4

Być może, ten krótki czwartkowy wyjazd stanie się dla kogoś inspiracją do podjęcia studiów właśnie na Wydziale Matematyki UJ.

 

opracowała        

mgr Teresa Cebo        

 

Linki:

http://www.matinf.uj.edu.pl/

http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/nauka/1583163,1,matematyka-pilnie-zatrudnie.read

http://www.careercast.com/jobs-rated/best-jobs-2014

http://kariera.forbes.pl/najlepsza-praca-w-2014-roku-10-najlepszych-zawodow-2014,artykuly,169016,1,1.html

http://kariera.forbes.pl/najlepsza-praca-w-2014-roku-10-najlepszych-zawodow-2014,artykuly,169016,1,1,2.html  

Share →Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress