W dniach 26- 27 października klasa społeczno- prawna 1 d wzięła udział w projekcie MAŁOPOLSKA PAMIĘTA organizowanym przez Oświęcimskie Forum Praw Człowieka. Dołączyliśmy do grona 15 szkół z województwa małopolskiego  zakwalifikowanych do udziału w projekcie. Podczas dwudniowego pobytu w Oświęcimiu ( 26- 27 października b.r.) uczniowie pod opieką pań Iwony Boratyńskiej i Ewy Klimek odwiedzili Muzeum Auschwitz oraz wzięli udział w cyklu warsztatów i wykładów.

Oto wrażenia naszych uczniów:

CO ZAPAMIĘTAMY, CZEGO SIĘ NAUCZYLIŚMY?

„Dzięki warsztatom o propagandzie zrozumiałam, jak zły był świat. Ale też jak szybko można rozpowszechnić zło i okrucieństwo. Nauczyłam się jak bardziej ostrożną, by nie dać się zmanipulować propagandzie”.

„Najbardziej utkwiły mi w pamięci słowa w pierwszym Bloku, który zwiedzaliśmy: „Kto nie zna historii będzie musiał ją przeżyć jeszcze raz”. Jestem w klasie humanistycznej i słowa te mają dla mnie duże znaczenie”.

„Słowo ma niebywałą moc. Łatwo można manipulować ludźmi, jeśli wiemy, jak to robić. W czasach II wojny światowej istniała cienka granica pomiędzy człowieczeństwem a byciem zwierzęciem”.

„W pamięci najbardziej utkwił mi obraz Auschwitz, jak wiele niewinnych ludzi tutaj zginęło, i to w tak okropnych warunkach i męczarniach. (…) My poprzez zwiedzanie takich miejsc, poprzez warsztaty, mogliśmy właśnie zobaczyć na własne oczy i przeżyć chociaż po części tę historię, historię która wydarzyła się w naszej Ojczyźnie”.

„Zapamiętam, że człowiek umiejętnie manipulując innym może nakłonić ich do tak strasznych czynów. To nigdy nie powinno się wydarzyć. (…) I nie tylko młodzi z Polski powinni wiedzieć do czego może doprowadzić nietolerancja, dyskryminacja czy nienawiść”.

Share →


Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress