Kromerowskie Spotkania z Historią i Astronomią

W czwartek, 3 marca 2016r. w I LO w Gorlicach odbyło się kolejne Kromerowskie Spotkania z Historią i Astronomią. Ponieważ nasza szkoła bierze udział w projekcie unijnym Erasmus+ pod tytułem „Niebo w zasięgu”, tematem przewodnim spotkania były „Czasy Kromera  i Kopernika”.

Głównymi organizatorami, a zarazem prowadzącymi byli nauczyciele: mgr Jerzy Tomasik oraz mgr Robert Góra  z zespołem Erasmusa. Celem uroczystości było przybliżenie wydarzeń   i postaci znanych w kraju i za granicą mających związek z biskupem Marcinem Kromerem, patronem  I LO, które będzie w tym roku obchodziło 110 rocznicę powstania. Drugim powodem była realizacja programu europejskiego  o tematyce astronomicznej w ramach Erasmus + „Reach the Sky”  (Niebo w zasięgu). Już przy wejściu do szkoły przybyłych gości witała postać Mikołaja Kopernika odtworzona przez ucznia naszej szkoły Axela Rewisia.  Także wystrój kromerowskiej Auli, w której prowadzone było spotkanie, nawiązywał do astronomii i czasów minionych.

Uroczystego otwarcia przedsięwzięcia o charakterze popularno – naukowym dokonał dyrektor Szkoły mgr Jan Drożdż. W spotkaniu wzięli udział zaproszeni goście: Pan Karol Górski -  starosta gorlicki,  naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Pan Tadeusz Mikrut, Pan Andrzej Ćmiech – bibliofil i miłośnik historii ziemi gorlickiej, Pan Janusz Nicewicz – astronom, pracownik naukowy UJ w Krakowie i Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach, Pan Dominik Szura – absolwent I LO pasjonat historii, zwycięzca jednego z odcinków konkursu „Jeden z dziesięciu”, uczniowie gimnazjów z Sękowej, Stróżówki, Szymbarku, Łużnej, Gorlic – nr 5 i 6 wraz z nauczycielami oraz nauczyciele i młodzież  I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kromera w Gorlicach.  Spotkanie składało się z dwóch części, historycznej prowadzonej przez J. Tomasika i astronomicznej, gdzie prowadzącym był R. Góra.

Na początku Dominik Szura przedstawił wykład na temat nauki polskiej na przełomie XV i XVI w., a następnie Andrzej Ćmiech opowiedział o staropolskich wydaniach dzieł Kromera. W drugiej części Janusz Nicewicz przybliżył słuchaczom sylwetki dwóch wybitnych polskich astronomów – Jana Heweliusza i Mikołaja Kopernika, któremu epitafium ufundował właśnie biskup warmiński Marcin Kromer.

Po prelekcji Pan Janusz Nicewicz, wspólnie z Robertem Górą, przeprowadził dla obecnych uczniów konkurs wiedzy astronomicznej „Selekcja”. Wśród gimnazjalistów pierwsze miejsce zajął Dawid Janik z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Stróżówce, drugi był Kamil Matusik z tego samego gimnazjum, trzecie miejsce zajął Oskar Myrta z Gimnazjum nr 5 w Gorlicach, a czwarta była Aleksandra Bogdan z Gimnazjum w Sękowej. Natomiast wśród uczniów I Liceum pierwszą lokatę zajął Krzysztof Kuśnierz, druga była Paulina Setlak, a trzeci Paweł Marszał.

W/w uczniowie zostali obdarowani nagrodami ufundowanymi przez: MOA w Niepołomicach, Erasmus + i Grupę Rekonstrukcji Historycznej Gorlice 1915.

Na zakończenie spotkania Pani Marzena Wójtowicz, koordynator projektu Erasmus +, przybliżyła wszystkim cele i założenia programowe projektu oraz zapoznała z realizowanymi działaniami i planami na przyszłość w ramach Projektu „Reach the Sky”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.