Kromer zwycięża w powiatowym Konkursie Historycznym

Uczennica naszej szkoły Anna Sekuła zajęła 1 miejsce, a Dawid Kudławiec 5 miejsce w  Konkursie  Historycznym „Ziemia Gorlicka w 1915 roku”.

Konkurs Historyczny „Ziemia Gorlicka w 1915 roku” dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatu gorlickiego zorganizowało Powiatowe Centrum Edukacji w Gorlicach. W związku z przypadającą w 2015 r. setną rocznicą Bitwy pod Gorlicami zachęcono uczniów szkół ponadgimnazjalnych do podjęcia trudu dokładniejszego poznania historii naszej małej ojczyzny i przypomnienia wydarzeń związanych z wielką bitwą, która zmieniła przebieg I wojny światowej. Patronat nad konkursem objął Starosta Powiatu Gorlickiego  Mirosław Wędrychowicz.

W finale konkursu wzięło udział 21 uczniów reprezentujących 7 szkół ponadgimnazjalnych naszego powiatu.

Najwyższe miejsca zajęli:
I miejsce – Anna Sekuła z LO im. M. Kromera w Gorlicach – opiekun Jerzy Tomasik
II miejsce – Oliwia Małuch z ZS Nr 1 w Gorlicach – opiekun Joanna Brataniec-Węgrecka
III miejsce – Kamil Hotloś z ZSO w Bobowej – opiekun Małgorzata Hotloś
IV miejsce – Maciej Polak z LO w Bieczu – opiekun Małgorzata Błażewicz
V miejsce – Dawid Kudławiec z LO im. M. Kromera w Gorlicach – opiekun Ewa Orchel.

Tematyka konkursu została określona bardzo szeroko, obejmując znajomość faktów związanych z I wojną światową i Bitwą pod Gorlicami, przyczyny wybuchu I wojny światowej, plany państw zaborczych wobec Polaków w okresie I wojny światowej, działania wojenne w Galicji ze szczególnym uwzględnieniem Bitwy pod Gorlicami w 1915 r., losy mieszkańców Ziemi Gorlickiej w czasie okupacji rosyjskiej, postać wojennego burmistrza miasta Gorlic ks. Bronisława Świeykowskiego, pamiątki i miejsca związane z I wojną światową i bitwą gorlicką ze szczególnym uwzględnieniem cmentarzy wojennych na Ziemi Gorlickiej, mieszkańcy Powiatu Gorlickiego w szeregach pułków galicyjskich, jednostki wojskowe walczących stron oraz ich dowódcy pod Gorlicami w 1915r.

Serdecznie gratulujemy naszym uczniom, ich rodzicom oraz opiekunom!

Więcej szczegółowych informacji i zdjęcia na halogorlice.pl

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.