Wyjazd naukowy klasy 2b (europejskiej) do Krakowa na GIS Day, czyli światowy dzień Geograficznych Systemów Informacyjnych

Relacja Dominika Belniaka:

Po dotarciu do Krakowa około godziny 10 w dniu 16 listopada 2016, klasa ruszyła do budynku Politechniki Krakowskiej, niestety okazało się, iż pomyliliśmy budynki, ale dzięki niesamowitym umiejętnościom Pana Dedy dotarliśmy do celu. Tam czekało nas wiele atrakcji. Po kilku wykładach na temat wykorzystania GIS zarówno w życiu codziennym, jak i bardziej biznesowym, udaliśmy się na wyższe piętra, gdzie czekały na nas liczne stoiska naukowe i konkursy.

Dostępne były dwie oddzielne sale, w których studenci Politechniki i innych krakowskich uczelni przedstawiali zastosowania GIS. Każde stoisko ukazywało inne możliwości nowych technologii, od najprostszych, takich jak zdjęcia Ziemi z kosmosu, do tych bardziej skomplikowanych, jak rozmieszczenie karetek na terenie Małopolski.

Każde stoisko oferowało kilka zadań, za wykonanie których dostawało się maksymalnie 3 punkty w postaci znaczka naklejanego na kartkę, którą dostawaliśmy na wejściu. Stoisk była masa, maksymalnie do zebrania było 27 punktów, aby zdobyć niektóre trzeba było się postarać i wytężyć swe szare komórki, przy innych wystarczył łut szczęścia.

Definitywnie najbardziej obleganym stoiskiem było to z okularami wirtualnej rzeczywistości. Przeżycie nowego doświadczenia przyciągało niemal wszystkie osoby, które się obok niego przewinęły. To stoisko prezentowali przedstawiciele polskiej firmy Epic VR zajmującej się produkcją filmów w technologii 360 stopni.

Po trzygodzinnym maratonie biegania za punktami, gdy wszyscy padali ze zmęczenia, postanowiliśmy ponownie udać się na wykłady, gdzie mogliśmy wygodnie usiąść i odpocząć. Przedstawiono nam tam m.in. projekt Smart City, czyli nowoczesne miasto, Arktykę z lotu drona i inne ciekawe prezentacje.

Na zakończenie GIS Day nastąpiło rozdanie nagród, w którym chlubnie przodowały osoby z naszej klasy i zgarnęły zdecydowaną większość bonusów. Serdecznie podziękowaliśmy organizatorom całego przedsięwzięcia i zadowoleni ruszyliśmy w drogę powrotną do Gorlic.

Share →


Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress