II warsztaty astronomiczne w Stuposianach

s5W dniach 2 – 3 czerwca 2017 r. uczniowie naszej szkoły w ramach projektu Reach the Sky brali udział w kolejnych (drugich) warsztatach astronomicznych prowadzonych przez mgr Sławomira Dedę i mgr Roberta Górę w Stuposianach (Bieszczady).

W podróż na miejsce obserwacji wyjechaliśmy w piątek. Po drodze zatrzymaliśmy się na Przełęczy Wyżniańskiej, gdzie podziwialiśmy krajobraz Połoniny Wetlińskiej oraz Caryńskiej, a nauczyciele z nami obecni opowiedzieli nam o budowie geologicznej obszaru. Poznaliśmy również zasadę działania zegara słonecznego oraz wyznaczyliśmy czas słoneczny i urzędowy (z uwzględnieniem poprawek).

Zaraz po przybyciu na miejsce docelowe wystawiliśmy jeden z teleskopów aby obserwować Słońce i określić aktywność słoneczną na podstawie liczby Wolfa. Po zakwaterowaniu w pokojach zebraliśmy się w sali na zajęcia. Rozpoczęliśmy od kart pracy związanych ze Słońcem, następnie zapoznaliśmy się z podstawowymi pojęciami astronomicznymi oraz geograficznymi (Układy współrzędnych sferycznych i podstawy orientacji na sferze niebieskiej). Po krótkiej przerwie odbył się konkurs astronomiczny z nagrodami dotyczący położenia gwiazdozbiorów na sferze niebieskiej (1 miejsce – Anna Rafa, 2 miejsce – Aleksandra Wójtowicz, 3 miejsce – Aleksandra Byczek).

Na koniec tej części zajęć poznaliśmy budowę sprzętu obserwacyjnego (m.in. reflektory w systemie Newtona na montażu paralaktycznym i horyzontalnym Dobsona). Następnie rozpoczęły się bezpośrednie obserwacje nocnego nieba oraz fotografowanie obiektów na sferze niebieskiej: Księżyc, Jowisz i 4 księżyce Galileuszowe, konstelacje nieba letniego (Lutnia, Łabędź, Orzeł) oraz innych (Wielka Niedźwiedzica, Pegaz, Wolarz, Skorpion, Kasjopeja) oraz jaśniejsze gwiazdy (Gwiazda Polarna, Wega). Na koniec zostały wyświetlone filmy w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Astro”.

s6

Drugi dzień warsztatów rozpoczęliśmy od obserwacji Słońca i interpretacji aktywności słonecznej na podstawie liczby Wolfa (wyniki porównaliśmy z wynikami z dnia poprzedniego). Następnie przy użyciu zegara słonecznego określiliśmy czas słoneczny i urzędowy. Na tym zakończyliśmy II warsztaty astronomiczne w Stuposianach.

Pogoda do obserwacji była sprzyjająca, wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni z zajęć i już czekają na kolejne warsztaty w Bieszczadach.

Anna Rafa

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.