Niebo w zasięgu ERASMUS+

O PROJEKCIE 

STRONA PROJEKTU 

PARTNERZY PROJEKTU

CO NA NIEBIE?

 • Nagroda główna w Konkursie Astronomicznym za „Reach the Sky”- nasz projekt został doceniony na arenie ogólnopolskiej! 

Jury Ogólnopolskiego Konkursu Uranii „Nasza Szkolna Przygoda z Astronomią 2016/17” przyznało naszej szkole  I MIEJSCE oraz NAGRODĘ GRAND PRIX 2016/17 .

 Zadanie konkursowe polegało na przedstawieniu dokumentacji dowolnej, związanej z astronomią, aktywności całej szkoły lub dowolnego zespołu lub grupy uczniów danej placówki. Redakcja „Uranii” oraz jury konkursu, oceniając nadesłaną  dokumentację brało pod uwagę merytoryczną wartość i poprawność działalności uczniów, stopień zaangażowania społeczności szkolnej w realizację projektu, oddziaływanie popularyzatorskie w środowisku lokalnym, pomysłowość i oryginalność przedstawionych aktywności oraz jakość i wyczerpujący charakter nadesłanej dokumentacji.

Sukces ten jest potwierdzeniem skuteczności działań w ramach projektu „Reach the Sky” realizowanym w naszej szkole oraz kolejną formą popularyzacji astronomii w środowisku lokalnym.

 • Uczestniczymy w programie Sally Ride EarthKAM

W sierpniu 2017 roku zakończył się nasz przyrodniczo – astronomiczny projekt „Niebo w zasięgu” programu Erasmus+, ale nadal jesteśmy aktywni w poznawaniu Ziemi. Uczniowie klasy 2 b uczestniczyli w dwóch misjach programu NASA  Sally Ride EarthKAM ( wrzesień i listopad), podczas których wykonywali zdjęcia naszej planety za pomocą urządzeń Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Najciekawsze obrazy wybraliśmy do szkolnej galerii. Uczniowie pracowali po opieką pani Alicji Honek.

CZERWIEC 2017

 • Odsłonięcie zegara słonecznego

3 lipca 2017 r. odbyła się uroczystość odsłonięcia zegara słonecznego wykonanego w ramach projektu „Reach the Sky” . Zegar został zamontowany na budynku Liceum obok drzwi wejściowych od strony boiska. Odsłonięcia dokonał Dyrektor Szkoły mgr Jan Drożdż. W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście: dr. Igor Kudzej – dyrektor Obserwatorium Astronomicznego na Kolonickim Sedle (Słowacja), absolwentka naszej szkoły mgr Karolina Kiwior – przedstawicielka firmy Turkula oraz nauczyciele Liceum z grupy Erasmusa. Zegar został wykonany wg. projektu nauczyciela fizyki Roberta Góry.

 • Warsztaty astronomiczne w Kolonickim Sedle na Słowacji

W dniach 21-22 czerwca grupa Erasmusa uczestniczyła w warsztatach astronomicznych, które odbywały się w obserwatorium w Kolonickim Sedle na Słowacji.
Po ponad 3h podróży dotarliśmy na miejsce, gdzie przywitano nas typowo słowackim daniem – wyprażanym serem z frytkami. Po krótkim odpoczynku, ok. godz. 17 rozpoczęliśmy nasze warsztaty. Najpierw przybliżono nam historię założenia obserwatorium, w którym się znajdowaliśmy. Następnie omówiono dziedziny obserwacji, którymi zajmują się tamtejsi pracownicy. Głównie wyjaśniono nam co to są gwiazdy zmienne oraz omówiono ich typy.
Po prezentacji oglądaliśmy sprzęty znajdujące się w obserwatorium. Największe wrażenie wywarł na nas kilkumetrowy teleskop, którym można wykonywać profesjonalne astrofotografie. Po krótkiej przerwie pani Karolina- przewodniczka i absolwentka naszej szkoły opowiedziała o narastającym problemie zanieczyszczenia nocnego nieba sztucznym światłem. Następnie oglądaliśmy film o mgławicach i uczestniczyliśmy w pokazie planetarium. Po zakończonej części teoretycznej czekało nas wspólne ognisko oraz obserwacje nocnego nieba. Przez ustawione teleskopy mogliśmy zobaczyć Saturna oraz „soczystego”;-) tej nocy Jowisza. Tak zakończyliśmy pierwszy dzień warsztatów na Słowacji.
Następnego dnia z trudem wstaliśmy i ruszyliśmy szlakiem ciemnego nieba, podczas którego poznaliśmy historie znanych Słowaków. Zobaczyliśmy repliki asteroidy, która została odkryta na terenie parku ciemnego nieba i została nazwana na jego cześć oraz  meteorytu, który spadł przy granicy słowacko-ukraińskiej w 1965 r. Dla umilenia czasu wypiliśmy sławny słowacki napój – Kofolę, która pomogła nam się ochłodzić w ten upalny dzień. Wędrówkę szlakiem parku ciemnego nieba skończyliśmy quizem. Na wszystkie pytania odpowiedzieliśmy poprawnie. Naszym ostatnim przystankiem było odsłonięcie fliszu karpackiego, gdzie mieliśmy małą lekcję geografii. Z wielkim żalem opuściliśmy Słowację i wróciliśmy do Gorlic.

Aleksandra Przybyłowicz
Paulina Barnowska
Patrycja Wójtowicz
Klaudia Makowiec

 • II warsztaty astronomiczne w Stuposianach

W dniach 2 – 3 czerwca 2017 r. uczniowie naszej szkoły w ramach projektu Reach the Sky brali udział w kolejnych (drugich) warsztatach astronomicznych prowadzonych przez mgr Sławomira Dedę i mgr Roberta Górę w Stuposianach (Bieszczady).

W podróż na miejsce obserwacji wyjechaliśmy w piątek. Po drodze zatrzymaliśmy się na Przełęczy Wyżniańskiej, gdzie podziwialiśmy krajobraz Połoniny Wetlińskiej oraz Caryńskiej, a nauczyciele z nami obecni opowiedzieli nam o budowie geologicznej obszaru. Poznaliśmy również zasadę działania zegara słonecznego oraz wyznaczyliśmy czas słoneczny i urzędowy (z uwzględnieniem poprawek).

Zaraz po przybyciu na miejsce docelowe wystawiliśmy jeden z teleskopów aby obserwować Słońce i określić aktywność słoneczną na podstawie liczby Wolfa. Po zakwaterowaniu w pokojach zebraliśmy się w sali na zajęcia. Rozpoczęliśmy od kart pracy związanych ze Słońcem, następnie zapoznaliśmy się z podstawowymi pojęciami astronomicznymi oraz geograficznymi (Układy współrzędnych sferycznych i podstawy orientacji na sferze niebieskiej). Po krótkiej przerwie odbył się konkurs astronomiczny z nagrodami dotyczący położenia gwiazdozbiorów na sferze niebieskiej (1 miejsce – Anna Rafa, 2 miejsce – Aleksandra Wójtowicz, 3 miejsce – Aleksandra Byczek).

Na koniec tej części zajęć poznaliśmy budowę sprzętu obserwacyjnego (m.in. reflektory w systemie Newtona na montażu paralaktycznym i horyzontalnym Dobsona). Następnie rozpoczęły się bezpośrednie obserwacje nocnego nieba oraz fotografowanie obiektów na sferze niebieskiej: Księżyc, Jowisz i 4 księżyce Galileuszowe, konstelacje nieba letniego (Lutnia, Łabędź, Orzeł) oraz innych (Wielka Niedźwiedzica, Pegaz, Wolarz, Skorpion, Kasjopeja) oraz jaśniejsze gwiazdy (Gwiazda Polarna, Wega). Na koniec zostały wyświetlone filmy w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Astro”.

Drugi dzień warsztatów rozpoczęliśmy od obserwacji Słońca i interpretacji aktywności słonecznej na podstawie liczby Wolfa (wyniki porównaliśmy z wynikami z dnia poprzedniego). Następnie przy użyciu zegara słonecznego określiliśmy czas słoneczny i urzędowy. Na tym zakończyliśmy II warsztaty astronomiczne w Stuposianach.

Pogoda do obserwacji była sprzyjająca, wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni z zajęć i już czekają na kolejne warsztaty w Bieszczadach.

Napisała Anna Rafa, kl 1a.

KWIECIEŃ 2017

 • Polskie legendy na spotkaniu w Rumunii

W ramach prac w projekcie Erasmus+ „Niebo w zasięgu” uczniowie klasy 1a Anna Rafa i Kacper Grabowski przygotowali polsko- i anglojęzyczne wersje legend, które znajdą się we wspólnie przygotowywanej przez kraje partnerskie księdze mitów i legend „Zodiac”.  Legendy zostały przygotowane na V Spotkanie Erasmusa w Rumunii.

 

tn_Kopernik PLtn_Twardowsky PL

 • Relacja ze spotkania Erasmusa w Liceul Gheorge Lazar w  Rumunii

Napisały Paulina Barnowska and Patrycja Wójtowicz, kl. 1b.
Niedziela 2 kwietnia 2017

Gotowi na nowa przygodę, wyjeżdżamy o 8.00 i kierujemy się na przejście graniczne w Koniecznej. Polska żegna nas słoneczną pogodą. Pomimo nieco monotonnych krajobrazów Niziny Węgierskiej, podróż upływa nam w miłej atmosferze. Po około 7 godzinach docieramy na granicę węgiersko – rumuńską, następnie przechodzimy szybką kontrolę dokumentów. Wraz z przekroczeniem granicy przesuwamy zegarki o godzinę w przód. Droga do Pecicy zajmuje nam kolejne kilka godzin, w końcu o 19.00 docieramy na miejsce. Spotykamy się z rodzinami, u których będziemy mieszkać, udajemy się do ich domów, a tam poznajemy współlokatorów z innych krajów. Spędzamy wieczór na integracji i zwiedzaniu Pecicy.

collage 1

Poniedziałek 3 kwietnia 2017

O 9.00 oficjalnie rozpoczynamy spotkanie zespołu Erasmus+ w Rumunii. Poznajemy pozostałych uczestników spotkania. Wszyscy zostajemy w tradycyjny sposób powitani chlebem i solą. Chleb jest tak właściwie symbolem tego miasta, dlatego wszyscy cieszymy się, że możemy spróbować tego lokalnego specjału. Przechodzimy do jednej z sal lekcyjnych, gdzie oglądamy prezentacje o Rumunii przygotowane przez uczniów i nauczycieli ze szkoły partnerskiej w Pecicy. Później mała przerwa na poczęstunek, a zaraz potem dostajemy kody do nowej misji Sally Ride EarthKam i wszyscy włączamy się do zabawy.

Następnie udajemy się na spotkanie z lokalnymi władzami. Od burmistrza dowiadujemy się wielu ciekawostek nt. Pecicy i jej mieszkańców. Miasto liczy około 13 tys. mieszkańców, w tym Węgrów, Serbów, Słowaków, Cyganów oraz, na czas spotkania, 10 Polaków. Już na wstępie widzimy wielokulturowość miasteczka. Sam burmistrz jest Węgrem, a jego zastępca Serbem. Różnorodność mieszkańców Pecicy podkreśla również ich wielowyznaniowość. Jest tam mnóstwo kościołów, każdy z innej parafii.

collage 3

collage 2

Późnym popołudniem spotykamy się na farmie bawołów. Wielką popularnością cieszy się plac zabaw oraz prawdopodobnie jedyna górka w całej Pecicy, która tak właściwie jest dachem nowoczesnego budynku muzeum cyfrowego, w którym odbywa się nasza konferencja. Ciekawostka: budynek ten jest jednocześnie zegarem słonecznym.
Podczas konferencji nauczyciele ze szkół partnerskich przedstawiają prezentacje na temat nauczania astronomii oraz przeprowadzania obserwacji astronomicznych. Jest z nami również przedstawiciel Uniwersytetu w Timişoarze, Marc Frincu, który fantastycznie opowiada o historii obserwowania nieba, oraz członek astroklubu z Timişoary, Andrei Junavle, który zapoznaje nas ze sprzętem wykorzystywanym do przeprowadzania obserwacji astronomicznych. Później mamy szansę obejrzeć psy pasterskie podczas pracy oraz spróbować lokalnych specjałów zaserwowanych podczas powitalnego obiadu.

collage 4

collage 5

Wtorek 4 kwietnia 2017

Rano spotykamy się przed szkołą i stamtąd wyruszamy do Aradu. Przesympatyczny przewodnik pokazuje nam najważniejsze atrakcje turystyczne tego urokliwego, choć lekko zaniedbanego miasta. Poznajemy historię miasta oraz jego zabytków. Po zdecydowanie zbyt krótkim zwiedzaniu pakujemy się do autobusu i jedziemy do Timişoary. Głównym punktem naszej wycieczki jest Eksperymentarium, gdzie dwaj fizycy, Prof. Dr Zeno Schlett oraz Ioan Damian pomagają nam przeprowadzać różnego rodzaju eksperymenty. Pozwalają one w niezwykle przystępny sposób zrozumieć prawa fizyki, jakie towarzyszą nam w życiu codziennym.

Naszym następnym celem jest centrum handlowe. Wyraźnie widać, że jest to ulubiony punkt z planu dzisiejszego dnia dla grupy z Hiszpanii, która biegiem wkracza, aby znaleźć najnowsze rumuńskie trendy modowe prosto z międzynarodowych sieciówek… Zaraz po shoppingu wracamy do Pecicy.

collage 9

Środa 5 kwietnia 2017

O nieludzkiej 5.00 znów spotykamy się pod szkołą i czekamy na autobus, który z drobnym, bo jedynie 30-minutowym poślizgiem przyjeżdża na miejsce i zabiera nas na północ Rumunii, blisko granicy z Ukrainą, a konkretnie do Baia Mare, stolicy i największego miasta okręgu Marmarosz. Już podczas podróży możemy zauważyć, jak bardzo ta część Rumunii różni się od zachodniej części, w której dotychczas przebywaliśmy. Główną różnicą jest krajobraz, o wiele bardziej zróżnicowany. Na pierwszy rzut oka widać, że jesteśmy jedynie o krok od Karpat.
Docieramy do hotelu, a stamtąd wyruszamy na obserwacje do Planetarium. Zajęcia rozpoczynamy krótkimi filmami o konstelacjach w tradycjach rumuńskich. Później bierzemy udział w zajęciach pod sztucznym niebem. Obserwujemy, jak wygląda niebo nad Biegunem Północnym, jak wyglądało 10 000 lat temu i jak będzie wyglądało w dalekiej przyszłości. Dzięki ładnej pogodzie możemy wpatrywać się również w to prawdziwe niebo, obserwujemy Słońce przez teleskop; niestety nie udaje nam się zobaczyć Księżyca przez lekko zachmurzone niebo. Po zajęciach mamy czas wolny, który spędzamy integrując się z resztą grupy.

collage 6

Czwartek 6 kwietnia 2017

Kolejny dzień rozpoczynamy od wizyty w Muzeum Minerałów. Na początku zwiedzania przewodnik opowiada nam o geologicznej przeszłości tej części Karpat i przedstawia nam pokrótce minerały, które można wydobyć w okolicznych kopalniach. Niestety większość z nich została już zamknięta. Dowiadujemy się, że z racji wulkanicznej przeszłości terenu, region ten obfituje w złoża andezytu. Następnie oglądamy imponujące okazy minerałów takich jak; Rodochrozyt- występujący tylko w niektórych regionach świata, Tetraedryt- używany jako wskaźnik temperatury tworzenia się złóż, stibinit, piryt- potocznie nazywany „złotem głupców”, sfaleryt- który jest głównym źródłem cynku (67% Zn).

collage 7

Naszym kolejnym przystankiem jest skansen na obrzeżach Baia Mare. Zwiedzamy zabudowę charakterystyczną dla regionu Marmarosz, która o dziwo niewiele różni się od  staropolskich wsi. Ze względu na pogodę, która tego dnia nas nie rozpieszcza szybko robimy pamiątkowe zdjęcia i wracamy do autokaru.

collage 8

Kierujemy się na północ Rumunii, do niewielkiej wioski Săpânța. Główną i jedyną atrakcją tego miejsca jest „Wesoły cmentarz”, który od innych cmentarzy odróżnia się wyglądem nagrobków. Są one ozdobione kolorowymi scenkami z życia osoby zmarłej, często zawierają zabawne historyjki o zmarłych lub o zdarzeniach przez które rozstali się z życiem. Dookoła rozstawione są kramiki na których możemy kupić lokalne rękodzieło i pamiątki.

Zmęczeni dniem pełnym wrażeń wyruszamy w kilkugodzinną  powrotną. Do Pecicy docieramy w nocy i od razu udajemy się do domów naszych rodzin.

collage 10

Piątek 7 kwietnia 2017

Piątek jest przedostatnim dniem naszej przygody. Rano spotykamy się w szkole, aby wziąć udział w sesji ewaluacyjnej oraz w ceremonii wręczenia certyfikatów. Robimy pamiątkowe zdjęcia i rozmawiamy przy poczęstunku z lokalnych produktów. Tuż po zakończeniu zajęć w szkole żegnamy grupę ze Słowenii, która opuszcza nas najwcześniej.

collage 11

collage 12

collage 13

Następnie część grupy udaje się do Aradu by ostatni raz przespacerować się po uliczkach i spędzić czas z nowo poznanymi znajomymi. Druga część grupy postanawia pozostać w Pecicy i spędzić popołudnie na integracji z rodziną i współlokatorami.

Sobota 8 kwietnia 2017

Dzień rozpoczynamy od pożegnania z grupą z Turcji. Niektóre osoby nie kryją wzruszenia, w końcu to ostatnie spotkanie projektowe! Obiecujemy spotkać się niedługo, wymieniamy się numerami i danymi kontaktowymi oraz robimy mnóstwo pamiątkowych zdjęć. Niestety musimy się rozstać, ponieważ grupę z Turcji czeka kilkunastogodzinna podróż: najpierw autobus do Budapesztu, następnie lot do Istambułu i kolejny lot do ich miasta rodzinnego – Gaziantepu. Już w nieco gorszych humorach wracamy do rodzin i kończymy pakowanie. Otrzymujemy prezenty złożone z lokalnych wyrobów i udajemy się pod szkołę, gdzie oczekujemy na naszych nauczycieli.

W drogę powrotną wyruszamy tuż przed 11.00. Na odprawę na granicy rumuńsko-węgierskiej czekamy około godziny. Doceniamy wtedy bezproblemowe przejścia graniczne w strefie Schengen. Po drodze zatrzymujemy się na obiad i wyruszamy w dalszą trasę. O godzinie 19.30 wjeżdżamy do Polski! Do Gorlic docieramy o 20.00. Kończy się tydzień pełen niezapomnianych wrażeń. Rozważamy kilka awaryjnych opcji przedłużenia naszej przygody, niestety czas wrócić do szkolnych obowiązków i codziennej rutyny. Czeka nas nadrabianie tygodniowych zaległości w nauce, ale w jednym się zgadzamy- zdecydowanie było warto!

 

 

MARZEC 2017

 • V Spotkanie Erasmusa przed nami

Już w niedzielę 2 kwietnia zespół Erasmusa z naszej szkoły wyrusza na V Spotkanie projektu „Niebo w zasięgu / Reach the Sky”, które będzie trwało cały następny tydzień w partnerskiej szkole Liceul Teoretic „Gheorghe Lazar”,  w miejscowości Pecica w Rumunii. Uczniowie i nauczyciele będą dzielić się swoimi wrażeniami i przygodami na szkolnym profilu FaceBook- zaglądajcie tam by być na bieżąco :-)

 •  Godzina dla Ziemi w Kromerze

tn_20170324_193721

 

24 marca 2017  na podwórzu szkoły zorganizowaliśmy happening ”Godzina dla Ziemi”, który stanowił włączenie się w ogólnoświatową akcję „Earth Hour”. Był to nasz pierwszy udział w tej akcji, nakłaniającej do zastanowienia się nad zmianami klimatycznymi i problemem zanieczyszczenia Ziemi światłem. Zdecydowaliśmy się włączyć w obchody „Earth Hour”, ponieważ celem realizowanego w naszej szkole projektu „Niebo w zasięgu” jest promowanie postaw ekologicznych.

Mieliśmy duże szczęście, ponieważ wydawało się że zachmurzone niebo uniemożliwi obserwacje astronomiczne zaplanowane na ten wieczór, jednak tuż przed godziną 19 niebo całkowicie się rozchmurzyło :-)

Podczas pierwszej części happeningu na wygaszonym podwórzu uczestnicy ( uczniowie, nauczyciele i sympatycy naszej szkoły) oglądali zdjęcia kosmosu wyświetlane na ścianie szkoły, pokaz laserów i malowali różne konstelacje farbami fluorescencyjnymi. Obserwowali też niebo szkolnym teleskopem- na bezchmurnym niebie doskonale widoczne były różne konstelacje.

Wszyscy czekali na główny punkt programu, którym był pokaz ognia zaprezentowany przez Teatr Eksperymentalny ERGO.  Taniec z pochodniami w wykonaniu młodych aktorów grupy oczarował widzów i wywarł wielkie wrażenie.

W ten sposób dzięki Zespołowi Erasmusa Gorlice dołączyły do licznych na świecie miast, które wzięły udział w „Godzinie dla Ziemi”.

 • Koncert nie z tej Ziemi!

Dnia 17 marca w ramach projektu Erasmus+ pod tytułem „Niebo w zasięgu” odbył się koncert „Na Orbicie” organizowany przez naszą szkołę oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Gorlicach.

Było to pierwsze tego typu wydarzenie, które miało miejsce w murach Kromera i cieszyło się dużą popularnością. Wielu gorliczan w różnym wieku postanowiło spędzić swój piątkowy wieczór razem z nami. Na widowni nie mogło zabraknąć pana dyrektora oraz innych nauczycieli. Podczas koncertu artyści z naszego liceum oraz MDK-u wykonali utwory polskich jak i zagranicznych twórców. Gwiazdą wieczoru był zespół The Losers, który swoimi rockowymi kawałkami owinął publiczność wokół palca. Czas pomiędzy występami umilali nam zabawni prowadzący, Wiktor Rafa oraz Zofia Smołkowicz, zaskakując nietuzinkowymi anegdotami o Kosmosie, które rozbawiały publikę.

Wszyscy uczestnicy bawili się wspaniale, a oto opinie niektórych z nich: Adrian Rogala, kl. 1b: „Na koncert przyszedłem za namową koleżanki, która tam występowała. Miałem zostać tylko na chwilę, ale tak mi się spodobało, że zostałem do końca. Przekonałem się do tego typu wydarzeń i mam nadzieję na powtórkę za rok.” Dominika Łaś kl. 2f: „Bardzo czekałam na ten koncert, bo lubię występy na żywo. Na takich wydarzeniach zawsze panuje świetna atmosfera. Najbardziej podobało mi się wykonanie piosenki „Noc Komety” Budki Suflera przez Marlenę Klajn.”

Gdybyście szukali piosenek lub wykonawców z koncertu, oto oni:

1. Julia Rak (1f), Magdalena Tatko (1f) , Kuba Wszołek (1a) - „Diamonds” Rihanna

2. Maciek Pachana (2e) i Piotr Kukuła (2e) – „Tears In Heaven” Eric Clapton

3. Małgosia Przybycień (3b) – “Konstelacje” PIN

4. Klaudia Spyrka (2e)– „We`ll be the Stars” Sabrina Carpenter,

5. Gabrysia Łasak (2d) – “Imagine” John Lennon

6. Marlena Klajn (3c)– “Noc Komety” Budka Suflera

7. Zuzia Śliwa (1c) – “Black Hole Sun” Soundgarden

8. Karolina Guzik (3e) - “Aleja Gwiazd” Zdzisława Sośnicka.

 

Występujące z MDK-iem: Małgosia Przybycień, Marlena Klajn, Justyna Ryba, Julia Rak, Ania Mucha wykonywały piosenki Kayah, Brathanków, zespołu Bajm i Natalii Kukulskiej w akompaniamencie zespołu nauczycieli z MDK.

Tekst: Paulina Barnowska i Patrycja Wójtowicz kl. 1b Zdjęcia : Klaudia Rymek kl. 1b i Kuba Wszołek kl. 1 a.

LUTY 2017

 •  IV Spotkanie Erasmus+ na Teneryfie

W dniach 12- 19 lutego miała miejsce IV Spotkanie Erasmus+ na Teneryfie. Pierwotnie spotkanie miało odbyć się w szkole partnerskiej Mustafa Gürbüz Necat Bayel Anadolu Lisesi, w tureckim mieście Gaziantep ale niestety z powodu niestabilnej sytuacji politycznej w tym regionie musieliśmy zmienić miejsce spotkania. Dlatego po raz drugi 6 uczniów i 4 nauczycieli naszej szkoły zawitało na słoneczną Teneryfę. Dziękujemy naszym gospodarzom, szkole IES Magallanes za ponowne, serdeczne przyjęcie nas w swoje gościnne progi :-)

Poniżej przedstawiamy relację z pobytu napisaną przez Zuzię Ignar, Julkę Kostkiewicz, Marysię Przybyłowicz i panią Marzenę Wójtowicz:

12 lutego 2017

Cała ekipa Erasmusa spotyka się o 6.20 na przystanku. Pogoda nas nie rozpieszcza, temperatura wynosi około -10 C. Przed nami perspektywa dziesięciu godzin podróży. Na lotnisko docieramy w samą porę, przechodzimy spokojnie odprawę, kontrolę bezpieczeństwa i wchodzimy na pokład samolotu. Lot przebiega niespokojnie, występują liczne turbulencje. Dodatkowo, z powodu silnego wiatru, nie możemy wylądować i krążymy kolejną godzinę nad wyspą. Kiedy w końcu opuszczamy pokład samolotu, czeka nas miła niespodzianka: świeci słońce i jest ciepło. Docieramy do El Medano, meldujemy się w pokojach i wychodzimy do pobliskiej restauracji. Każdy z nas ma okazję spróbować lokalnych dań.

collage 1

13 lutego 2017

O 8.30 łapiemy autobus do San Isidro, gdzie znajduje się nasza szkoła partnerska. Hiszpanie witają nas występem artystycznym, a następnie oprowadzają nas po szkole.

 collage 2

Od razu zaczynamy dostrzegać różnice pomiędzy szkołą hiszpańską a polską. Na pozór szkoła hiszpańska wydaje się rygorystyczna – uczniowie noszą mundurki z logo i nie mogą opuszczać terenu szkoły (cały czas zamknięta jest główna brama). Jednak każdy czymś się wyróżnia, nawet najmłodsi mają tunele, włosy w różnych kolorach i tatuaże. Do szkoły uczęszczają przedstawiciele 36 narodowości, ale dla nikogo nie ma to znaczenia. Podczas przerwy podchodzi do nas chłopiec i zaczyna rozmawiać z nami po polsku. Okazuje się, że od 2 miesięcy mieszka w Granadilla de Abona, a pochodzi z Warszawy.

collage 3

Wracamy do zajęć. Poznajemy się wzajemnie oglądając prezentacje przygotowane przez uczniów krajów partnerskich uczestniczących w spotkaniu. Najbardziej podoba nam się film ekipy z Rumunii ze świetną tradycyjną muzyką.

Kolejnym punktem programu jest przybliżenie nam kultury tureckiej, ponieważ to spotkanie miało odbyć się właśnie w Turcji. Uczniowie Mustafa Gürbüz Necat Bayel Anadolu Lisesi przygotowali dla nas film o swoim kraju i ‘wirtualną wycieczkę’ po Gaziantep, uczymy się też tańczyć ich tradycyjny taniec i śpiewamy piosenkę w języku tureckim. Na koniec przeprowadzamy quiz o Turcji. Największym problemem okazuje się pytanie o …. stolicę tego państwa. Wybucha sprzeczka, a odpowiedź jest wielkim rozczarowniem dla Hiszpanów.

collage 4

Przez cały dzień towarzyszy nam piękna pogoda. Wieczorem udajemy się na plażę. Czas na kąpiel w Oceanie Atlantyckim o zachodzie słońca.

14 lutego 2017

Jak zwykle na przystanku jesteśmy na czas. Lekko niewyspani, ale pełni energii wyruszamy do La Laguny. Po przejeździe nadmorską trasą (według Snapchatu 7 m. p.p.m.) docieramy do malowniczo położonego Instytutu Astrofizyki Wysp Kanaryjskich. Zostajemy zapoznani ze strukturą instytutu oraz należącymi do niego obserwatoriami. Zaskakuje nas spora liczba pracujących tam kobiet. Mamy zaszczyt uczestniczyć w wykładzie prowadzonym przez przyszłą Dyrektor Fundacji „Starlight”, która zajmuje się ochroną ciemnego nieba na całym świecie. Następnie jeden z pracujących w instytucie inżynierów, Jorge, oprowadza nas po pracowniach, gdzie projektowane i wykonywane są instrumenty obserwacyjne. Pracują tam naukowcy z całego świata. Zaintrygowani jesteśmy faktem, że drogie w wykonaniu części zastępowane są elementami zrobionymi przez drukarki 3D.collage 5

Kolejny punkt programu to Muzeum Nauki i Kosmosu. W planetarium oglądamy film pt. „Jesteśmy gwiazdami”, który opowiada o powstaniu Wszechświata i w prosty sposób tłumaczy zawiłe kwestie związane z naszym pochodzeniem. Interaktywna część muzeum, która oferuje ponad 100 eksperymentów, robi na nas spore wrażenie.

Tramwajem przejeżdżamy w pobliże restauracji, w której próbujemy min. gulaszu z tuńczyka i smażonych kozich serów. Po lunchu zwiedzamy starą część miasta i kupujemy pamiątki. W drodze powrotnej podziwiamy piękny zachód słońca oraz przystrojone walentynkowo restauracje. W końcu kto nie marzy o romantycznej kolacji przy świecach w takim miejscu…

collage 6

15 lutego 2017

Po raz kolejny spotykamy się w szkole. Uczestniczymy w warsztatach astronomicznych, w międzynarodowych grupach rozwiązujemy quizy i krzyżówki. Następnie oglądamy i oceniamy prace uczniów przygotowane na konkurs „Na tropach astronomii”. Dzięki piosence napisanej i wykonanej przez Arka i Kubę, polska ekipa zdobywa pierwsze miejsce.

W międzyczasie zaczyna padać deszcz… na który nie jesteśmy przygotowani. Jednak koordynator hiszpański Jose wpada na genialny pomysł: aby ochronić nasze ubrania w drodze na lunch zarzucamy na siebie worki na śmieci! Stanowimy nie lada sensację, ale unikamy całkowitego przemoczenia.

Znów mamy możliwość posmakować owoców morza (ośmiornice, krewetki i kalmary) oraz tradycyjnych słodkości.

Chmury, które zasnuły niebo nad El Medano uniemożliwiają nam wieczorne obserwacje. Ale dzięki temu odkrywamy nowe zakątki miasteczka.collage 7

16 lutego 2017

Przed 10.00 wyruszamy do Parku narodowego El Teide, gdzie znajduje się trzeci co do wielkości wulkan świata – Teide. Jest on również najwyższym szczytem Hiszpanii oraz wszystkich wysp położonych na Oceanie Atlantyckim. Powierzchnia parku wynosi 190 km , a w 2007 roku został on wpisany na listę UNESCO.

Jest piękna, słoneczna pogoda. Otacza na zapierający dech w piersiach krajobraz. Dookoła widzimy zastygłe strumienie lawy. Po południu docieramy do obserwatorium Izaña. Należymy do tych szczęśliwców, którzy mogą wejść do miejsc niedostępnych dla turystów. Poznajemy podstawy astrofizyki, obserwujemy Słońce, podziwiamy zjawiskowy zachód Słońca na wysokości ponad 2000 m n.p.m. oraz „morze chmur” pod nami. W oddali rozpoznajemy Gran Canarię, obok której pojawia się cień Teide.

Po zapadnięciu zmroku uczymy się między innymi jak zlokalizować poszczególne obiekty na niebie i podziwiamy ISS przelatującą właśnie nad obserwatorium. Jest coraz zimniej, więc Hiszpanie rozgrzewają nas nauką salsy. Pracownicy naukowi Instytutu Astrofizyki przeprowadzają dla na obserwacje nocnego nieba. Na ekranie komputera pojawia się obraz obserwowanych obiektów: Mgławicy Krab oraz Galaktyki M33, oddalonej od Ziemi miliony lat świetlnych! Coś takiego można przeżyć tylko raz w życiu!

collage 8

17 lutego 2017

Dzisiaj ostatni dzień zajęć. W szkole odbywają się warsztaty, których głównym tematem jest Księżyc. Zapoznajemy się z faktami i ciekawostkami dotyczącymi naszego satelity oraz poznajemy rumuńskie wierzenia ludowe związane z Księżycem i gwiazdozbiorami. Słoweńcy przybliżają nam jeden z księżyców Jowisza – Europę. Przeprowadzamy też quiz znajomości krajów partnerskich, wiemy już o sobie całkiem sporo… Czas na rozdanie certyfikatów i pamiątkowe zdjęcia. Żegnamy się z goszczącymi nas nauczycielami a uczniów zapraszamy na plażę. Na sam koniec pobytu na Teneryfie nastąpiła integracja pomiędzy grupami.collage 9

Wieczorem wspinamy się na szczyt wulkanu Montaña Roja, skąd podziwiamy zachód słońca. Pan Deda przeprowadza szczegółową powtórkę z geografii, a potem fotografujemy nocne niebo nad El Medano. Wenus, Syriusz, Orion, Plejady, Byk…. rozpoznajemy je wszystkie bez najmniejszych problemów. collage 10

18 lutego 2017

Dzień zaczynamy bardzo wcześnie, bo aż o 6.00. Jedziemy do stolicy Teneryfy – Santa Cruz. Na początek udajemy się pod budynek sali koncertowej. Została ona zaprojektowana na wzór opery w Sydney, jednak nie robi na nas takiego wrażenia, jakiego się spodziewaliśmy. Nasze zaciekawienie budzą natomiast skały z portretami znanych ludzi ze świata muzyki, które znajdują się nieopodal.

Idziemy dalej, uroczymi uliczkami docieramy do Muzeum Natury i Człowieka. Dowiadujemy się tu jak powstały Wyspy Kanaryjskie, oglądamy bogatą kolekcję motyli z całego świata, podziwiamy zbiory archeologiczne, a wśród nich czaszki i mumie pierwotnych ludów: Guanczów oraz narzędzia i eksponaty związane z erupcjami wulkanów.

Czas ucieka, szukamy drogi do głównego placu w mieście: Plaza de España z pomnikiem poległych w wojnie domowej oraz wielką marmurową fontanną. Mijamy plac Plaza Isla Madera, gdzie poza rzeźbą teatralnej maski znajduje się teatr: Teatro Guimera. Po chwili naszym oczom ukazuje się kościół Iglesia de Nuestra Señora de la Concepcion, wzniesiony w 1502 roku. Na placu krótka sesja zdjęciowa, a potem kilka chwil na zakup pamiątek.

collage 11

Wracamy na dworzec i wsiadamy do autobusu, który zawiezie nas do Puerto de la Cruz – miasta, w którym odnajdziemy prawdziwie kanaryjski klimat. Rozdzielamy się na dwie grupy, część z nas udaje się do Loro Parque, część poświeca czas na zwiedzanie.

Kiedyś Puerto de la Cruz było jednym z najważniejszych portów wyspy, obecnie przyciąga turystów licznymi atrakcjami. Stare miasto pełne jest wąskich, brukowanych uliczek, otoczonych starymi kamienicami i kawiarniami w kolonialnym stylu. Mijamy plac Plaza del Charco de los Camerones, gdzie można odpocząć w cieniu palm sprowadzonych z Kuby. Docieramy do Puerto Pesquero, niewielkiej przystani, gdzie można kupić świeże ryby. Stoi tu Case de la Real Aduana, najstarszy dom w mieście, który niegdyś był siedzibą gubernatora. Podziwiamy Iglesia de San Francisco, najstarszy kościół, zbudowany w XVI w. oraz katedrę Iglesia de Nuestra Senora de la Pena de Francia, wzniesioną w XVII w. Spacerując nadmorską promenadą możemy przekonać się o sile oceanu, towarzyszy nam huk fal docierających do przybrzeżnych skał. Tuż przy oceanie utworzono sztuczną lagunę z białym piaskiem oraz z basenami z morską wodą. Biały piasek został tu specjalnie dowieziony, plaże w Puerto de la Cruz są… czarne.collage 12

Loro Parque to największy na Wyspach Kanaryjskich park przyrodniczy, który jest domem dla tysięcy zwierząt. Oprócz ok 4000 papug zamieszkuje go 300 gatunków zwierząt, w tym pingwiny, jaguary, tygrysy, szympansy, olbrzymie żółwie czy egzotyczne ryby, piranie, koniki morskie i rekiny. Największą atrakcją są dla nas oczywiście pokazy z udziałem delfinów, orek i lwów morskich. Jesteśmy zachwyceni tym miejscem.

collage 13

19 lutego 2017

Wstajemy rano zupełnie bez humoru. Dlaczego nie możemy zostać tu na zawsze? Do głowy przychodzą nam różne pomysły: rzucić szkołę, zostać ulicznym artystą lub trenerem delfinów w Loro Parque. Na lotnisku obmyślamy kolejny plan: uciekniemy. Plan zostaje jednak udaremniony, wracamy do szarej rzeczywistości i grzecznie wsiadamy do samolotu. Tak kończy się wspaniały tydzień pełen nowych doznań, znajomości i inicjatyw.

Czas na maturkę z matematyki :-)

 Zuzanna Ignar, Julia Kostkiewicz, Maria Przybyłowicz, Marzena Wójtowicz

 STYCZEŃ 2017

 • Przygotowujemy się do IV Spotkania Erasmusa na Teneryfie

Już w niedzielę, ostatni dzień ferii ekipa Erasmusa z Kromera wyrusza na IV spotkanie projektu Reach the Sky/ Niebo w zasięgu, które będzie miało miejsce w przyszłym tygodniu na Teneryfie. Czeka nas tydzień intensywnej pracy w szkole partnerskiej IES Magallanes. Pobyt relacjonować będziemy na bieżąco na profilu naszej szkoły na portalu FaceBook.

 

 • Wyniki konkursu fotograficznego

W dniu  28 grudnia rozstrzygnięty został konkurs fotograficzny „Wschody i zachody słońca”, „Księżyc” w ramach realizowanego w naszej szkole już drugi rok projektu „Niebo w zasięgu”  Zgłoszono 67 zdjęć, z których komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców.

KATEGORIA „WSCHODY I ZACHODY SŁOŃCA”

I miejsce Magdalena Woźniak klasa 1f

II miejsce ex aequo Klaudia Rymek klasa 1b

II miejsce ex aequo Jakub Wszołek klasa 1a

III miejsce Weronika Kosiba klasa 1d

Wyróżnienia: Aleksandra Wójtowicz klasa 1a, Jakub Zastępa klasa 1a, Jakub Wszołek klasa 1a

KATEGORIA „KSIĘŻYC”

I miejsce Aleksandra Wójtowicz klasa 1a

II miejsce Jakub Zastępa klasa 1a

III miejsce Weronika Kosiba klasa 1d

Wyróżnienia: Paulina Baranowska klasa 1b, Aleksandra Wójtowicz klasa 1a

Gratulujemy!

GRUDZIEŃ 2016

 • Dzień Krajów Partnerskich w Kromerze 

W dniu 17 grudnia w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Krajów Partnerskich w projekcie „Niebo w zasięgu”.

Korytarze szkoły ozdobiły dekoracje prezentujące kolory narodowe Rumunii, Słowenii, Turcji i Hiszpanii, plakaty przedstawiające mapy i charakterystykę krajów partnerskich oraz mnóstwo ciekawostek z różnych sfer życia w krajach partnerskich. Wystawę przygotowała mgr Joanna Nalepka- Sanek wraz z zespołem Erasmusa.

Po Dniu Krajów Partnerskich nasza wiedza dotycząca tych krajów znacznie się wzbogaciła :-)

 • Warsztaty astronomiczne w Stuposianach

Uczniowie naszej szkoły w ramach projektu Reach the Sky w dniach 16 – 17 grudnia 2016 r. wzięli udział w warsztatach astronomicznych prowadzonych przez mgr Sławomira Dedę i mgr Roberta Górę w Stuposianach (Bieszczady).

W piątek, około godziny 17:00 w drodze do Stuposian zatrzymaliśmy się na Przełęczy Wyżniańskiej, gdzie obserwowaliśmy Wenus i Marsa oraz Połoninę Caryńską.
Po dotarciu na miejsce docelowe i zakwaterowaniu się w swoich pokojach udaliśmy się na dużą salę, gdzie otrzymaliśmy instrukcje obsługi i montażu sprzętu obserwacyjnego (lornetki, refraktory, reflektory w systemie Newtona na montażu paralaktycznym i horyzontalnym Dobsona, urządzenia obserwacyjne SkyScout i SQML).
Następnie zostały wygłoszone wykłady dotyczący technik obserwacyjnych i orientacji na sferze niebieskiej.
Później rozpoczęły się bezpośrednie obserwacje i fotografowanie obiektów na sferze niebieskiej: Księżyca, konstelacje (Oriona, Byka, Bliźniąt, Woźnicy, Kasjopei), jasnych gwiazd (Syriusza, Aldebarana, Betelgezy, Rigela, Polluksa, Kastora i Kapelli oraz obiektów głębokiego kosmosu (Plejady, Galaktyka M31 w Andromedzie i M42 w Orionie) i wyznaczanie punktów kardynalnych oraz szerokości geograficznej miejsca obserwacji na podstawie asteryzmu Wielkiego Wozu i Gwiazdy Polarnej.
Po powrocie z obserwacji odbył się quiz astronomiczny podsumowujący zajęcia pierwszego dnia z cennymi nagrodami (1 miejsce – Wiktor Rafa, 2 miejsce – Jakub Wszołek, 3 miejsce – Sara Słyś), a w drugiej kolejności nastąpiła projekcja i analiza naukowa zjawisk fizycznych zawartych w obrazie Christophera Nolana „Interstellar” w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Astro”.

Drugi dzień warsztatów rozpoczęliśmy obserwacją Słońca przy użyciu filtru Baadera i interpretacją aktywności słonecznej na podstawie liczby Wolfa.
Następnie poznaliśmy zasadę działania zegara słonecznego oraz określiliśmy czas słoneczny i urzędowy (z uwzględnieniem poprawek), oraz położenie Ziemi i widome ruchy Słońca po ekliptyce w tygodniu poprzedzającym przesilenie zimowe.
W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się, by obserwować krajobraz bieszczadzki z punktu widokowego w Lutowiskach.

Wszystkim uczestnikom bardzo się podobało. Mimo mrozu wszyscy wracali z uśmiechami na twarzach.

 Tekst i zdjęcia autorstwa Kuby Wszołka

LISTOPAD 2016

 • Spotkanie z Teneryfą

W dniu 28 listopada 2016 odbyło się w naszej szkole Spotkanie z Teneryfą. Uczestnicy III Spotkania Erasmus+ w szkole IES Magallanes na Teneryfie podzielili się swoimi wrażeniami z ostatniego tygodnia października.

Informacje geograficzne o Wyspach Kanaryjskich a przede wszystkim o Teneryfie i La Palmie, którą także odwiedziliśmy podczas pobytu przybliżyła nam pani Alicja Honek.

Uczniowie- uczestnicy wyjazdu opowiedzieli o szkole partnerskiej i jej uczniach (W IES Magallanes uczy się 36 narodowości z całego świata!) Przedstawili też prezentację dotyczącą wyspy, zwiedzanych przez grupę miejsc i przeprowadzanych zajęć- wulkanu Teide ( najwyższa góra w Hiszpanii, 3 co do wielkości wulkan świata, plażach wyspy, wizyty na wyspie La Palma gdzie uczestnicy zwiedzili Obserwatorium Roque de los Muchachos. Znajduje się tam największy teleskop świata- Gran Telescopio Canarias, który obejrzeli uczestnicy.

Spotkanie z Teneryfą przybliżyło szkolnej społeczności wizytę i pozwoliło dowiedzieć się więcej o szkole partnerskiej, jej uczniach i wyspie. Uczniowie obecni na spotkaniu z zainteresowaniem obejrzeli prezentacje i filmy przygotowane przez uczestników Spotkania Erasmusa.

Przeczytaj szczegółową RELACJĘ z III Spotkania Erasmusa

 • Bierzemy udział w Globe at Night

23.11.2016 r. grupa 34 uczniów naszej szkoły w ramach projektu Reach the Sky wzięła udział w ogólnoświatowym programie Globe at Night mającym na celu badanie zanieczyszczenia światłem nocnego nieba.

Program Globe at Night jest międzynarodową kampanią obywatelską mającą na celu podniesienie świadomości społecznej na temat wpływu zanieczyszczenia światłem. Skierowana ona jest do każdego obywatela i pomaga naukowcom zmierzyć jasności nocnego nieba i w oparciu o przedstawione wyniki pomiarów dostarczone  z komputerów lub smartfonów stworzyć aktualną mapę poziomu jasności nocnego nieba.

Zbyt duże zanieczyszczenie ma swoje konsekwencje: to ingeruje w badania astronomiczne wypłukując światło gwiazd na nocnym niebie, co utrudnia prowadzenie obserwacji, zakłóca ekosystemy, ma negatywne skutki dla zdrowia oraz zwiększa globalne zużycie energii.

Dotychczas wykonano już ponad 100.000 pomiarów przez ludzi w 115 krajach w czasie kampanii każdej zimy / wiosny w ciągu ostatnich 9 lat, czyniąc Globe at Night najbardziej udaną akcją mającą na celu uświadamianie ludzi problematyką zanieczyszczenia światłem.

Uczniowie Kromera wraz z opiekunami korzystając ze smartfonów oraz mierników SQM-L wykonali pomiary na boisku szkolny, mieli też okazję zapoznać się z obiektami widocznymi na nocnym niebie i wykonać wiele ciekawych zdjęć.

I LO już drugi rok bierze udział w tej kampanii przyczyniając się tym samym do zwiększenia punktów pomiarowych o rejon Gorlic i okolic. W tym roku akcja Globe at Night będzie trwała w tym miesiącu do 30 listopada oraz od 20 do 30 grudnia. Każdy chętny może wziąć udział w tej inicjatywie korzystając z instrukcji zamieszczonych na stronie: https://www.globeatnight.org/ . Wystarczy mieć tylko komputer połączony z internetem lub smartfona z zainstalowaną darmową aplikacją Loss of the Night oraz 10 minut wolnego czasu aby przysłużyć się nauce. Zapraszamy wszystkich chętnych do wykonywania tych prostych pomiarów w miejscach swojego zamieszkania. Każdy uczestnik biorący udział w akcji otrzymuje raport potwierdzający wyniki jego pomiarów, a na mapce będzie zaznaczony kolejny punkt uwzględniający to miejsce obserwacji.

Fotografie- Jakub Wszołek

 • Listopadowa edycja Sally Ride EarthKam w naszej szkole

Przedstawiamy zdjęcia z misji listopadowej, w której wzięli udział uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami panią Alicją Honek, paami Sławomirem Deda i Robertem Górą. Wykonaliśmy zdjęcia Ziemi za pomocą urządzeń zamontowanych na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

PAŹDZIERNIK 2016

 •  Teneryfa okiem belfra :-)

Niedziela 23 października 2016

Budzi nas Słońce, pierwszy raz od wielu dni. Tego samego spodziewamy się na Teneryfie, ale życie pełne jest niespodzianek. Wyruszamy o 8.00 i na lotnisko docieramy przed czasem. Po szybkiej odprawie wsiadamy do samolotu witani przez hiszpańską ekipę. Czeka nas sześć godzin lotu, zajmujemy więc miejsca uzbrojeni w gazety, książki, muzykę i … rozmówki hiszpańskie.

Niektórzy mają szczęście i siedzą przy oknie, podziwiając Alpy oraz śródziemnomorskie wybrzeże Francji oraz Hiszpanii. Dla większości uczniów jest to pierwszy w życiu lot samolotem, zdobywają więc nowe doświadczenia. Lądujemy! Na lotnisku witają nas nauczyciele i rodziny goszczące z wielkim banerem „Bienvenidos Reach the Sky!” Jest ciepło, ale pochmurno – przez cały dzień padał deszcz. Dla Hiszpanów to zaskakujące, o czym będą przypominać nam przez kolejne dni spotkania. Cóż, jesteśmy szczęściarzami…

Poniedziałek 24 października 2016

Śpimy aż do 7.00, gdy wstajemy jest zupełnie ciemno. W szkole wita nas piękny dywan wykonany z kolorowego piasku przez Juana, nauczyciela sztuki. Wszystkie ekipy muszą go jeszcze dokończyć, usypując nazwę swojego państwa.

kolaz 1

Jest gwarno, dużo głośniej niż na korytarzach naszego liceum – trudno się dziwić, szkoła liczy ponad 1000 uczniów. Jest też mniej kolorowo, gdyż uczniowie na co dzień chodzą w mundurkach. Cała grupa projektowa budzi duże zainteresowanie, każdy pozdrawia nas z uśmiechem. Uczniowie są bardzo otwarci, być może wynika to stąd, że w IES Magallanes spotyka się codziennie 36 narodowości.

Rozpoczyna się część oficjalna – wita nas Dyrektor Szkoły Carmen Luisa Gonzalez Dominguez. Otrzymujemy identyfikatory, a Hiszpanie w swoich tradycyjnych strojach prezentują program artystyczny przygotowany dla gości.

Składamy również wizytę władzom lokalnym. Burmistrz miasta wita nas serdecznie i życzy udanego pobytu, wszyscy otrzymują drobne upominki.

kolaz 2

Poznajemy szkołę i siebie nawzajem, a uczniowie z zaprzyjaźnionej szkoły gastronomicznej podejmują nas obiadem ze specjałami kuchni kanaryjskiej. Jak tak dalej pójdzie, wrócimy do domów o kilka kilogramów ciężsi ;-) . Jedzenie jest pyszne! Na zakończenie pierwszego dnia spotkania odbywa się dyskoteka w rytmach latynoskiej muzyki. Nasi uczniowie są w dobrych rękach – Hiszpanie mają taniec w genach.

Wtorek 25 października 2016

Dzisiaj wizyta w San Cristobal de La Laguna. Zaczynamy od Instytutu Astrofizyki Wysp Kanaryjskich, gdzie zapoznajemy się z pracą naukowców badających przestrzeń kosmiczną. Zaglądamy do pomieszczeń, gdzie projektowane są i wykonywane są teleskopy i inne instrumenty pomiarowe używane na całym świecie. Dowiadujemy się jakie obiekty na niebie badają pracownicy naukowi instytutu oraz jakie są ich największe osiągnięcia. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem!

kolaz 3

Dowiadujemy się również, że niebo na Wyspach Kanaryjskich odznacza się wyjątkową jakością, jest objęte przepisami hiszpańskiej ustawy o ochronie nieba, która reguluje aspekty zasadnicze dla jakości obserwacji astronomicznych, takie jak zanieczyszczenie świetlne, radiowe, atmosferyczne oraz drogi lotnicze.

Przechodzimy do Muzeum Nauki i Kosmosu. Jesteśmy pierwszą grupą, która w tutejszym planetarium uczestniczy w projekcji filmu opowiadającego o powstaniu Wszechświata „Jesteśmy gwiazdami”. Obserwujemy też przez teleskop Słońce i plamy na jego powierzchni. Interaktywna część Muzeum, oferująca ponad 100 eksperymentów, budzi duże zainteresowanie uczniów. Podczas spaceru po starej części miasta zaczyna padać deszcz… Nie powinno to dziwić, w końcu La Laguna to najbardziej mokre miasto na wyspie. Wielka szkoda, bo okolica jest ciekawa – czujemy niedosyt… Po obiedzie jedziemy do stolicy wyspy – Santa Cruz de Tenerife. Część miasta, w której jesteśmy nie budzi naszego zachwytu, wyjątkiem jest wybrzeże przy budynku opery, nawiązującym do słynnej opery w Sydney. Ciekawostką są twarze znanych ludzi ze świata muzyki uwiecznione na skałach, o które rozbijają się fale oceanu…

kolaz 4

Środa 26 października 2016

Zaczynamy zajęcia w szkole. Doktor David Calvo, badacz wulkanolog z Instytutu Wulkanologii, opowiada o genezie Wysp Kanaryjskich i procesach geologicznych kształtujących krajobraz. Brzmi poważnie, ale opowiedziane jest bardzo przystępnym językiem. Mieszkańcy Teneryfy żyją na wulkanie w dosłownym tego słowa znaczeniu i w każdej chwili mogą się spodziewać jego aktywności. Po wykładzie czas na relaks –zajęcia integracyjne prowadzone przez Baltazara, aktora zaprzyjaźnionego ze szkołą. Uczniowie świetnie bawią się w międzynarodowych grupach, prezentują sceny ze znanych bajek posługując się mową ciała.

kolaz 5

Po południu czeka na nas Park Narodowy El Teide z trzecim co do wielkości wulkanem świata. Teide, o wysokości 3718 m n.p.m. i wysokości od dna morza około 7500 metrów, jest najwyższym szczytem w Hiszpanii i najwyższym szczytem na jakiejkolwiek atlantyckiej wyspie. Park może poszczycić się powierzchnią liczącą 190 km2, a w 2007 roku został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pogoda nas nie rozpieszcza – jest 6˚C, pada deszcz i wieje zimny wiatr. Po raz pierwszy w tym roku na szczycie wulkanu pojawił się śnieg. Jednak widoki rekompensują wszystko. Otacza nas księżycowy krajobraz, zastygłe strumienie lawy i rozmaite formacje tworzą imponujący zestaw kolorów i kształtów.

Jesteśmy na wysokości ponad 2000 metrów, chmury snują się pomiędzy skałami. Mamy szczęście – zaśnieżony szczyt El Teide pokazuje się w całej okazałości. Nie wypuszczamy aparatów z rąk!

kolaz 6

Zaplanowana wizyta w obserwatorium astronomicznym nie dochodzi do skutku. Na terenie wyspy obowiązuje „żółty alert” ze względu na silny wiatr i burze. Oznacza to, że nie możemy przeprowadzić żadnych obserwacji nieba.

Czwartek 27 października 2016

Pobudka o 5.00. Jest ciemna noc, ale przed nami kolejny punkt programu: przelot na wyspę La Palma. La Palma to jeden z najważniejszych ośrodków obserwacji kosmosu na świecie. Roque de los Muchachos, o wysokości 2426 metrów, to najwyższy szczyt wyspy, a na tej wysokości chmury niemal cały rok znajdują się poniżej, tym samym stanowiąc barierę dla zanieczyszczenia świetlnego.

Naszym celem jest więc Obserwatorium Astrofizyczne; zanim jednak tam dotrzemy, poznajemy wyspę. Pierwsze wrażenie: jest zielona, w przeciwieństwie do południowej, bardzo suchej części Teneryfy. Od samego początku towarzyszy nam tęcza. Mijamy uprawy bananów, lasy sosnowe i wawrzynowe, zachwycają nas głęboko wyżłobione wąwozy, które pokonujemy krętymi drogami.

Docieramy do północnej części wyspy z Parkiem Narodowym Caldera de Taburiente. Niestety, zaczyna padać deszcz… zdążyliśmy się już przyzwyczaić… W trakcie krótkiego spaceru podziwiamy ogromną kalderę wygasłego wulkanu (o średnicy 9 km) porośniętą sosnami kanaryjskimi, paprociami i drzewami laurowymi. Znów pojawia się tęcza, a otaczająca nas mieszanka kolorów czarnego, czerwonego i zielonego jest oszałamiająca.

kolaz 7

kolaz 8

W końcu jest! Obserwatorium to kompleks składający się z 15 teleskopów. Największy z nich to Wielki Teleskop Kanaryjski (GranTeCan) z 33-metrową kopułą i średnicą głównego lustra wynoszącą 10,4 metra. Drzwi obserwatorium otwarte są jedynie kilka razy w roku, a na listę trzeba się odpowiednio wcześnie zapisać. Wizyty popołudniowe nie odbywają się w ogóle. Jesteśmy wyjątkiem – nasza przewodniczka, przesympatyczna Brytyjka Sheila, jest programistką, która przyjechała na La Palmę, aby pracować przy teleskopie. Obecnie pracownikiem obserwatorium jest jej mąż i to prawdopodobnie dzięki niemu mamy przywilej podziwiania spektakularnego GranTe Can.

kolaz 9

Ze szczytu Roque de los Muchachos obejrzeć można zakątki kosmosu oddalone o 15 milionów lat świetlnych… to naprawdę wyjątkowa wizyta!

Piątek 28 października 2016

Ostatni roboczy dzień spotkania projektowego. Zespoły porównują wyniki obserwacji astronomicznych, które młodzież przeprowadziła w swoich szkołach. Zapoznajemy się też z pracami uczniów dotyczącymi wielkich astronomów europejskich. Cieszy nas różnorodność form i zaangażowanie młodych ludzi. Na zakończenia: quiz wiedzy astronomicznej przeprowadzony przez Wiktora. Widać, że uczniowie uczestniczący w projekcie są entuzjastami astronomii. Czas na oficjalne zakończenie spotkania: wręczenie certyfikatów i pamiątkowe zdjęcia.

kolaz 10

Sobota 29 października 2016

Wylatujemy dopiero w niedzielę, więc mamy czas na złapanie oddechu po intensywnym tygodniu pracy. Nasi uczniowie z pewnością wybrali się na plażę, pogoda w końcu na to pozwala. My decydujemy się lepiej poznać Teneryfę.

Wracamy do Parku Narodowego El Teide, odwiedzamy Puerto de la Cruz – pierwszy port i kolebkę turystyki na wyspie. Zabytkowa starówka i bogactwo zieleni zachwyca. W pobliżu znajduje się Loro Parque – największy park tematyczny na Wyspach Kanaryjskich, posiadający największe delfinarium w Europie.

Docieramy też do Masywu Anaga z reliktowym lasem wawrzynowym laurisilva i wracamy do La Laguna. Ta miejscowość jest kwintesencją kanaryjskiego stylu. Zachowały się tu dawne, piękne rezydencje, a ze względu na dużą ilość zabytków Starówka w 1999 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

kolaz 11

Niedziela 30 października 2016

Na lotnisku nerwowo – długa kolejka do odprawy a nasze bagaże znacznie cięższe… to figi, które tak polubiłyśmy na Teneryfie :-)  Jak zwykle, trudno się rozstać – łzy i ostatnie pamiątkowe zdjęcia. Dziękujemy za wspaniałą przygodę!

Napisały panie Marzena Wójtowicz i Alicja Honek

 

 • Przygotowujemy się do III  Spotkania Erasmusa na Teneryfie

Już niedługo czeka nas 3 Spotkanie Erasmusa w szkole partnerskiej IES Magallanes w miejscowości Granadilla de Abona na hiszpańskiej Teneryfie.

Ostatni tydzień października spędzimy na intensywnej pracy, zapoznając się ze szkołą partnerską, systemem edukacji w Hiszpanii, historią i topografią wyspy oraz prowadząc obserwacje astronomiczne. Mamy też nadzieję podtrzymać dotychczasowe przyjaźnie i nawiązać nowe, doskonaląc porozumiewanie się po angielsku :-)

Pobyt relacjonować będziemy na bieżąco na profilu naszej szkoły na portalu FaceBook.

 • Udział naszej szkoły w IV Ogólnopolskiej Konferencji na temat Zanieczyszczenia Światłem

W dniach 13 -15 października w Rzeszowie odbyła się IV Ogólnopolska Konferencja na temat Zanieczyszczenia Światłem. Podczas konferencji były omawiane zagadnienia związane z szeroko rozumianą problematyką tzw. Light Pollution i jego wpływem na życie ludzi, roślin i zwierząt z punktu widzenia biologa, lekarza, astronoma, ekologa, fizyka, chemika, biznesmena i hodowcy.

Na wykładzie prowadzonym przez naszego nauczyciela mgr Roberta Górę każdy mógł się dowiedzieć o działaniach astronomiczno – ekologicznych podejmowanych w ramach realizowanego w naszej szkole projektu „Reach the Sky”. Między innymi poruszona była problematyka uświadamiania wszystkim zagadnienia tzw. zanieczyszczenia światłem, wpływem nadmiaru światła na środowisko przyrodnicze i życie człowieka oraz sposobami jego badania i minimalizowania, omówione zostały też dotychczasowe działania i sukcesy projektowe oraz plany na przyszłość.
Wszyscy uczestniczy w ramach konferencji mieli też okazję zwiedzić Muzeum Energetyki w Rzeszowie.

 • Bierzemy udział w misji EarthKam

W dniach 4-7 października wzięliśmy udział w kolejnej edycji programu edukacyjnego NASA „Sally Ride EarthKAM” i wykonaliśmy zdjęcia Ziemi za pomocą urządzeń zamontowanych na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Działania te są częścią projektu „Niebo w zasięgu” , w które tym razem zaangażowali się uczniowie klasy 2 c. Pomimo kłopotów technicznych udało nam się wykonać kilkadziesiąt zdjęć i najciekawsze obrazy Ziemi zamieścimy w Dzienniku Projektu.  Szykujemy się już do listopadowej sesji Mission 55.

 

 • Konkurs fotograficzny

Zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły do udziału w konkursie fotograficznym organizowanym w ramach projektu Erasmus+ „Reach the Sky”.

Zdjęcia wykonane w naszym regionie dotyczyć mają dwóch zagadnień:

temat 1. Wschody i zachody Słońca

temat 2. Księżyc

Zdjęcia – dowolną ilość- należy wywołać w formacie 20×30 cm, a wersję cyfrową przesłać na adres: fotokromer@interia.pl

Dopuszczalna jest podstawowa obróbka fotograficzna (np. kadrowanie, kontrast).

Podpisane prace (imię, nazwisko, klasa) prosimy składać do 30 listopada 2016r. u pani Joanny Sanek, która jest koordynatorem konkursu.

 

WRZESIEŃ 2016

 • Nasza szkoła na Małopolskiej Nocy Naukowców

W piątek 30.09.16 grupa uczniów wraz z opiekunami wzięła udział w wyjeździe na Małopolską Noc Naukowców do Krakowa i Niepołomic. Wydarzenie odbywa się rokrocznie od 2007 roku, ciesząc się niesłabnącą popularnością.

Podczas Małopolskiej Nocy Naukowców uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w:

- Pokazie wahadła Foucaulta w Krakowie w Kościele św. Piotra i Pawła w Krakowie prowadzonym przez dr Adama Michalca;

- „W laboratorium nie tylko astronomicznym” w Niepołomicach w ramach którego mieli okazję uczestniczyć w:

a) warsztatach multimedialnych w Pracowni komputerowej MOA pt. „Wszyscy mamy aparaty fotograficzne, ale czy umiemy z nich korzystać?” prowadzonych przez mgr Tymona Kretschmera

b) warsztatach fizycznych i chemicznych prowadzonych przez dr hab. Witolda Piskorza z UJ w Krakowie, studentów UJ, mgr Tomasza Palińskiego i dr Gabrielę Osiecką

c) seansie w planetarium pt. „A jednak się kręci” prowadzonym przez mgr Janusza Nicewicza

d) Herbaciarni naukowej

e) oraz pokazach nieba prowadzonych przez studentów UJ.

Wyjazd na Małopolską Noc Naukowców był częścią realizowanego w naszej szkole już drugi rok projektu europejskiego Erasmus+ pod tytułem „Niebo w zasięgu”. Już od września uczniowie Kromera biorą udział w obserwacjach astronomicznych na terenie szkoły i powiatu gorlickiego oraz przygotowaniach do wizyty partnerskiej na hiszpańskiej Teneryfie, która będzie miała miejsce pod koniec października.

 • Obserwacje Słońca w Kromerze

21 września 2016 r. na boisku szkolnym uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zajęciach terenowych z geografii i fizyki w ramach projektu Erasmus+ „Niebo w zasięgu” połączone z obserwacjami Słońca.
Celem kilkugodzinnych zajęć było wyznaczenie wysokości Słońca nad horyzontem metodą trygonometryczną i pomiaru bezpośredniego z wykorzystaniem gnomonu. Wyznaczono również punkty kardynalne oraz obliczono szerokość geograficzną miejsca obserwacji na podstawie uzyskanych pomiarów. Wykonując także bezpośrednie obserwacji plam na Słońcu za pomocą teleskopów optycznych z zamontowanym filtrem słonecznym i obliczyliśmy liczbę Wolfa, która umożliwiła stwierdzenie średnio – niskiej aktywności naszej dziennej gwiazdy.
Przy użyciu gnomona oraz zegarów słonecznych oszacowaliśmy moment prawdziwego południa słonecznego czyli moment górowania Słońca nad horyzontem.
W obserwacjach i pomiarach uczestniczyło kilka klas w ramach lekcji przedmiotów przyrodniczych. Zaangażowanie młodzieży, mimo nie do końca sprzyjającej pogody, pozwoliły zakończyć zajęcia sukcesem.

 • „Z nauką i mundurem” – Nauka- Emocje- Pokazy- Zabawa 

W dniu 11 września uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami wzięli udział w VII edycji Pogórzańskich Atrakcji Naukowych w Łużnej, gdzie zaprezentowali wiele ciekawych pokazów cieszących się dużym zainteresowaniem wśród zwiedzających. W sali lekcyjnej były prezentowane doświadczenia z chemii, biologii i informatyki oraz dotychczasowe dokonania w ramach projektu „Reach the Sky”, a na placu szkolnym w Łużnej stanowisko do obserwacji astronomicznych.
Wśród pokazów przygotowanych przez naszą szkołę można wymienić:
•Obserwacje Słońca i plam słonecznych przy pomocy teleskopów, prezentacja działania zegara słonecznego, spektroskopu i urządzenia SkyScout;
•Galeria zdjęć z kosmosu i obiektów kosmicznych wykonana przez uczniów;
•Prezentacja projektu Erasmus+ realizowanego w szkole;
•Radioteleskop szkolny do śledzenia satelitów;
•Skały i minerały – badanie budowy i składu, obserwacje mikroskopowe;
•Pokazy chemiczne- powstawanie srebra, reakcje zobojętniania, wytwarzanie wodoru, chemiczne i „naturalne” wskaźniki pH, „zegar jodowy”, „zaszyfrowane pismo” i wiele innych;
•Doświadczenia z wykorzystaniem zestawu czujników LabQuest (pomiar temperatury, ph i inne);
•Roboty mobilne.
Wszystkie pokazy cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno dzieci jak i dorosłych uczestników, o czym świadczyły kolejki oczekujących na pokazy i obserwacje. Podczas obserwacji astronomicznych zaszczycili nas swoją obecnością także przedstawiciele władz państwowych Węgier i Włoch biorący udział w Międzynarodowym Spotkaniu Pod Znakiem Dziedzictwa Europejskiego „Pro Memoria” na wzgórzu Pustki w Łużnej.

 

CZERWIEC 2016

 • Letnie przesilenie w Kromerze i szkołach partnerskich

21 czerwca 2016 r. w dniu przesilenia letniego Zespół Erasmusa prowadził obserwacje Słońca na boisku szkolnym. Podczas kilkugodzinnych zajęć wyznaczyliśmy miejscowy południk i zmierzyliśmy wysokość Słońca nad horyzontem, najwyższą w ciągu roku w Gorlicach. Na podstawie uzyskanych pomiarów obliczyliśmy szerokość geograficzną miejsca obserwacji. Przy użyciu gnomona oraz zegarów słonecznych określiliśmy prawdziwe południe słoneczne czyli moment górowania Słońca nad horyzontem.

Wykorzystując teleskop zwierciadlany z zamontowanym filtrem słonecznym dokonaliśmy obserwacji plam na Słońcu i obliczyliśmy liczbę Wolfa, która umożliwiła stwierdzenie niskiej aktywności naszej dziennej gwiazdy. Wokół miejsca obserwacji zbudowaliśmy model Układu Słonecznego, rozmieszczając planety na przestrzeni 50 m od Słońca zachowując proporcjonalnie odległości i wielkości ciał niebieskich.

tn_przesilenie collage

W tym samym czasie podobne obserwacje odbywały się we wszystkich szkołach partnerskich projektu „Niebo w zasięgu”. W Gorlicach pogoda dopisała, czekamy na wyniki obserwacji ze Słowenii, Rumunii, Turcji i Wysp Kanaryjskich. 

 • Wizyta w Obserwatorium Astronomicznym w Rzepienniku

18 czerwca 2016 roku grupa 18 uczniów w ramach projektu Reach the Sky wraz z nauczycielami: Alicją Honek, Sławomirem Dedą, Rafałem Wroną i Robertem Górą wzięła udział w zajęciach terenowych i obserwacjach astronomicznych w Rzepienniku Biskupim w prywatnym Obserwatorium Astronomicznym należącym do dr Bogdana Wszołka.

Korzystając z pięknej pogody, zanim rozpoczęły się nocne obserwacje, wszyscy podziwiali piękno krajobrazu Pogórza Ciężkowickiego z platformy widokowej pod Brzanką. Po przybyciu do Obserwatorium wszyscy mogli się sprawdzić z wiedzy astronomicznej rozwiązując krzyżówkę tematyczną w języku angielskim. Następnie udaliśmy się na miejsce gdzie będzie budowana baza kosmiczna M.A.R.S. – pierwszy polski habitat do symulacji misji kosmicznych. Uroczyste wbicie pierwszej łopaty pod bazę będzie miało miejsce w poniedziałek 20 czerwca 2016 r. o godz. 12.00).

Po zapadnięciu zmroku wszyscy oddali się obserwacjom astronomicznym, które były głównym celem wyjazdu – każdy mógł więc podziwiać między innymi Księżyc, Saturna, Jowisza i Marsa, wyszukiwać różne obiekty astronomiczne przy pomocy urządzenia SkyScout i badać jasność nieba urządzeniem SQM-L. Cały czas pomocą i wiedzą merytoryczną służyli nam właściciele Obserwatorium – Państwo Wszołkowie.

MAJ 2016

 • Tranzyt Merkurego przez tarczę Słońca
9 maja 2016 na boisku szkolnym przy I LO trwały  obserwacje tranzytu Merkurego. Frekwencja dopisała i mimo początkowej niesprzyjającej pogody (chmury i obfity deszcz) na chwilę wyjrzało Słonce. Można było więc wykonać pierwsze zdjęcia Merkurego na tle Słońca. Nasze podwórko było jednym z 44 miejsc w całej Polsce gdzie odbywały się zarejestrowane pokazy tranzytu.

W maju uczniowie Zespołu Erasmusa skoncentrowali się na przygotowaniu prezentacji multimedialnych na temat największych astronomów europejskich. Powstało pięć ciekawych prezentacji, które można obejrzeć tutaj:

The greatest Polish astronomers

Astronomers all around the world

Famous

Powstały również materiały, które zamieszczaliśmy na platformie e-Twinning. Pisaliśmy między innymi:
- o naszych doświadczeniach projektowych,
- o konferencji ‘Zanieczyszczenie światłem’, która odbyła się w trakcie naszego spotkania projektowego,
- o tym jak liczyć gwiazdy,
- o miejscach związanych z kultem słońca na terenie Polski.

KWIECIEŃ 2016

 • Wizyta partnerska Erasmus+ w naszej szkole

Tydzień wizyty  nauczycieli i uczniów ze szkół partnerskich pozostanie niezapomniany. Przez 5 dni pobytu naszych gości sprzyjała nam pogoda, i dzięki temu mogliśmy zrobić wszystkie zaplanowane działania i dobrze się bawić w ciepłym kwietniowym słońcu.

W poniedziałek 4 kwietnia nasi goście dotarli do Kromera już o godzinie 9. Cała społeczność szkolna spotkała się z nimi na sali gimnastycznej. Goście zostali powitani przez pana dyrektora Jana Drożdża, i hymn Unii Europejskiej wykonany przez naszych uczniów, powiedzieli też kilka słów o sobie. Klasa 2 b wykonała zabawne przedstawienie, które pomogło przełamać lody przy poznaniu. Goście zwiedzili naszą szkołę, zapoznali się z polskim systemem edukacji w teorii- słuchając naszych odpowiedzi na pytania i w praktyce- uczniowie wzięli udział w lekcjach języka angielskiego :-) Nasz szkoła i uczniowie bardzo się spodobali rówieśnikom z krajów partnerskich.


Na popołudnie zaproponowaliśmy wielką atrakcję- grę miejską „Orbiting Kromer”! Poprzez udział w grze, uczniowie pracujący w międzynarodowych grupach w sposób aktywny zdobyli wiedzę o naszej szkole, jej historii i patronie oraz o ciekawych miejscach w naszym mieście. W każdym, rozmieszczonym na terenie miasta punkcie uczniowie wykonywali kolejne zadania, zdobywając punkty. Liczyła się wyobraźnia, spryt, uwaga przy wykonywaniu zadań i własna pomysłowość! 3 godziny w terenie zleciały nie wiedzieć kiedy :-)

Obserwacje i wykłady w MOA Niepołomice, wtorek 5 kwietnia:

Konferencja „Light pollution” ( Zanieczyszczenie światłem) oraz warsztaty, środa 6 kwietnia:

Czwartek  7 kwietnia wypełniła praca. Rano nasi goście i uczniowie biorący udział w projekcie wzięli udział w warsztatach astrofotografii. Pan Paweł Barszcz zajmujący się astrofotografią od lat wprowadził uczniów w tajniki wykonywania pięknych zdjęć nocnego nieba i obiektów niebieskich. Drugi gość, zaproszony do naszej szkoły pan dr Bogdan Wszołek to właściciel prywatnego Obserwatorium Astronomicznego im. Królowej Jadwigi opowiedział jak jego pasja i determinacja doprowadziły do budowy tego obiektu. Natomiast po południu pojechaliśmy do Radocyny, która może być nazwana obszarem ciemnego nieba w naszej okolicy. Czas spędziliśmy wykonując ćwiczenia- model Układu Słonecznego odtworzony w naturalnej skali, wyznaczanie stron świata, obserwacje słońca a potem nocnego nieba, na którym szczególnie wyróżniał się Jowisz. Po wykonaniu pracy młodzież rozegrała międzynarodowy mecz siatkówki oraz rozpalone zostało ognisko, na którym (niektórzy po raz pierwszy w życiu!) upiekliśmy kiełbaski. To był wspaniały dzień :-)

 W piątek 8 kwietnia w godzinach przedpołudniowych pożegnaliśmy naszych gości w szkole. Następnie grupa pojechała na wycieczkę krajoznawczą do Krynicy. Mimo że pogoda nie była już tak piękna, gościom spodobało się to miasteczko, z jego architekturą i atrakcjami.

Niestety czas wizyty szybko dobiegł końca. Przed nami kolejne spotkania w drugim roku projektu 2016/17.

 • Międzynarodowe spotkanie projektowe Erasmus+, Gorlice, 4-8 kwiecień 2016

Zakończyło się drugie spotkanie projektowe Erasmus+. W ramach realizacji projektu „Niebo w zasięgu” odwiedziło nas 24 uczniów i 9 nauczycieli z krajów partnerskich: Hiszpanii, Rumunii, Słowenii i Turcji. Przygotowaliśmy dla nich bogatą ofertę zajęć w języku angielskim. Goście zapoznali się z historią naszej szkoły i najważniejszymi wydarzeniami z przeszłości Gorlic, biorąc udział w grze miejskiej „W orbicie Kromera”. Uczestniczyli w konferencji poświęconej zanieczyszczeniu światłem, możliwościom rozwoju astro turystyki w regionie gorlickim oraz w warsztatach, w trakcie których zbudowali spektrograf i zegar słoneczny, poznali także podstawy astro fotografii i wykonali zdjęcia Słońca.

Zgodnie z tematyką projektu, uczniowie prowadzili obserwacje astronomiczne na terenie szkoły oraz Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach. Obserwacje nieba z wykorzystaniem szkolnych teleskopów i warsztaty odbyły się również w Radocynie, a ognisko i pieczenie kiełbasy okazało się prawdziwym hitem. Młodzież wraz z nauczycielami zapoznała się też z dziedzictwem kulturowym i środowiskiem przyrodniczym naszego regionu, odwiedzając Kraków i Krynicę Zdrój.

To były niezapomniane chwile. Pełne pozytywnej energii i śmiechu. Uczyliśmy się siebie nawzajem, obalając stereotypy i bariery językowe. Mamy nadzieję, że więcej takich wrażeń przed nami…

tn_TEAMS SAY GOODBYE

W trakcie spotkania rozstrzygnięty został konkurs grafiki komputerowej „Zgaś światło – oszczędzaj prąd”. Do konkursu zgłoszono ponad 20 prac. Jury, w którego skład weszli przedstawiciele nauczycieli i uczniów wszystkich szkół partnerskich, wybrało zwycięzców konkursu:

I miejsce: Rafał Markowicz, Polska
II miejsce: Grzegorz Góra, Polska
III miejsce: Adina Pop, Rumunia

Wyróżnienia:
Junqui Shao and  Belén Machín Bergés, Hiszpania
Melda Gulten, Turcja
Adina Pop, Rumunia

 

W ramach kampanii „Zgaś światło – oszczędzaj prąd”, uczniowie wszystkich klas I i II obejrzeli prezentację na temat zanieczyszczenia światłem, a w gablocie obok Sali 7 pojawiła się gazetka na temat tego problemu oraz informacje zachęcające do udziału w kampanii Earth Hour, która odbywa się co roku w ostatnią sobotę marca.

Uczennica klasy IIIc Małgorzata Kurcab przygotowała referat pt. „MOJE POSZUKIWANIA GWIAŹDZISTEGO NIEBA” – o zanieczyszczeniu światłem i sposobach jego pomiarów”, który został zgłoszony do  ogólnopolskiego konkursu na referat z zakresu astronomii i astronautyki.

 

 •  Relacja z wizyty uczniów z Erasmus+ w Gorlicach

Niedziela – 3 kwietnia

Niedzielny wieczór, słońce grzeje niemiłosiernie, a my czekamy. Przyjeżdża bus i patrzę z lekkim niepokojem na wychodzące osoby. Słyszę swoje nieco przekręcone imię i mała, ciemnowłosa osóbka rzuca mi się na szyję. Wymieniamy nieśmiałe uśmiechy i jedziemy do mojego domu. Wspólna kolacja i pierwsza wymiana informacji. Zostaję obdarowana mnóstwem prezentów, które bez wątpienia kojarzą się z krajem mojego gościa. Zmęczenie bierze górę nad ciekawością i odkładamy poznawanie się na kolejne dni.

Poniedziałek – 4 kwietnia

Pierwszy poranek razem, pierwsze śniadanie, pierwsza podróż do szkoły.  Wciąż jest wyczuwalny delikatny dystans przed nieznanym, ale w przeciągu następnych sześciu dni on zniknie. Widzę, że budynek Kromera wywarł na niej wrażenie, chyba tak jak na mnie, kiedy przyszłam tu po raz pierwszy. Odkładamy rzeczy do mojej szafki i idziemy do sali 23. Kilka ciepłych słów przywitania dla zagranicznych gości, prezentacja z informacjami o Polsce i naszym regionie, choć przecież nie oddają naszego prawdziwego polskiego charakteru. Przebijamy się teraz przez tłumy ludzi na salę gimnastyczną, gdzie będzie oficjalne powitanie. Na sali zebrała się chyba cała szkoła i obcokrajowcy są troszkę zmieszani, ale mimo stresu, występy naszych uczniów się im podobają. Goście przedstawiają się i widać po nich, że są podekscytowani tą wizytą. Zresztą, kto  by nie był – obcy kraj, obca kultura, obca szkoła.

w1 w2 w3

 

 

 

 

Po zakończeniu części oficjalnej mamy chwilę oddechu, a kiedy goście kończą zwiedzać szkołę, idziemy uczestniczyć w lekcjach języka angielskiego. Nauczycielka jest chyba równie mocno zestresowana jak zagraniczni goście,  ale udaje nam się przetrwać te czterdzieści pięć minut. Idziemy na obiad. Siedzę przy stoliku z turecką grupą. Opowiadają mi o swoim kraju, zwyczajach, pokazują zdjęcia, tradycyjne stroje, potrawy. Okazują się inni niż się spodziewałam. Stereotypy jednak są mocno zakorzenione w moim polskim umyśle.

Najedzeni wracamy do szkoły, gdzie ma rozpocząć się gra miejska. Zostajemy podzieleni na drużyny i dostajemy teczki z zadaniami. W grupie jestem z drugą Polką, moim tureckim gościem, nieśmiałym Rumunem i wesołym Hiszpanem. Pierwsze cztery zadania są na terenie szkoły, a ja dowiaduję się paru nowych rzeczy o jej historii. Wychodzimy na miasto i z przerażeniem dostrzegamy,  że jesteśmy ostatni. Chyba powinniśmy korzystać z mapy, ale przecież znam Gorlice. Wykonujemy kolejne zadania i mijamy po drodze kolejne grupy.   Do ostatniego zadania podchodzimy jako pierwsi i wracamy do szkoły. Zdobyliśmy 86 punktów, ale pozostali byli lepsi od nas.

w4 w5 w6

Po oficjalnym ogłoszeniu wyników gry, postanawiamy iść wspólnie na bilard. Trzech Turków, Turczynka, Chińczyk z Hiszpanii, Hiszpanka, Słoweniec, dwie Polki i pięciu Polaków. Wieczór chyba można zaliczyć do udanych. Trochę bardziej zintegrowani wracamy do domów i szykujemy się na kolejny dzień pełen nowych doświadczeń.

Wtorek – 5 kwietnia

Jedziemy dzisiaj do Krakowa, więc musimy wstać dwie godziny wcześniej. Zwlekam się martwa z łóżka i idę obudzić Afrę. Ubieramy się i jemy szybko śniadanie. W autobusie wszyscy siadają raczej ze „swoimi”- Polacy z Polakami, Hiszpanie z Hiszpanami.. Na miejscu zwiedzamy Kraków z przewodnikiem. Raczej się wycofujemy, bo przecież kto nie był na Wawelu? Mamy dużo wolnego czasu, więc pytam Afry co chce robić, ale Turkowie chcą iść sami. Zajęliśmy się sobą i kiedy doszliśmy na miejsce zbiórki, upewniam się czy mój gość jest na miejscu. Wszystko w porządku, wszyscy dotarli, więc jedziemy do Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach. Słuchamy wykładów, oglądamy prezentację o gwiazdach, obserwujemy Słońce przez specjalne teleskopy. Upał już nie doskwiera tak bardzo i wymęczeni wracamy do domów. Na szczęście, następnego dnia musimy być w szkole dopiero na dziesiątą.

w7 w8

Środa – 6 kwietnia

Wstajemy wypoczęte i zbieramy się do szkoły. Pan dyrektor Jan Drożdż oraz koordynator projektu pani Marzena Wójtowicz witają zaproszonych gości i zaczyna się pierwszy wykład. Pan Janusz Nicewicz opowiada o astro turystyce  na terenie Małopolski, a pan Robert Bury o zanieczyszczeniu światłem i strefach ciemnego nieba. Myślę, że w naszym regionie na szczęście nie ma z tym dużych problemów i wciąż możemy obserwować gołym okiem m.in. Drogę Mleczną.

w9 w10

Po wykładach mamy wolne popołudnie. Słyszę, że duża grupa organizuje wspólne wyjście, ale Afra chce zostać w domu. Nareszcie mamy czas dla siebie. Okazuje się, że dzielimy pasję, jaką jest muzyka i spędzamy dłuższą chwilę na graniu i śpiewaniu. Przerywa nam mama, wołając nas na obiad. Resztę dnia spędzamy na rozmowach o naszych życiach, znajomych, rodzinie, zainteresowaniach. W końcu niemal jednocześnie zasypiamy.

Czwartek – 7 kwietnia

Wspólne poranki stały się rytuałem i każdy wygląda tak samo. Kiedy docieramy do szkoły, zaczyna się wykład pana Pawła Barszcza o astrofotografii i muszę przyznać, że jest to niesamowicie ciekawe – jego zdjęcia zapierają dech   w piersiach. Niepozorna osoba skrywa niesamowitą pasję. Myślę, że każdej osobie na sali przeszło przez myśl, żeby samemu spróbować swoich sił w tym kierunku. Następnie pan Bogdan Wszołek opowiada o astro turystyce w naszym regionie oraz obserwatorium w Rzepienniku Biskupim, którego jest właścicielem. W czasie jego konferencji pan Barszcz z panem Górą na szkolnym parkingu przygotowali sprzęt do obserwacji Słońca. Każdy miał okazję sprawdzić aktywność Słońca i zrobić mu zdjęcie. Po obserwacjach jedziemy do domu na obiad. Parę dni temu spędzenie ze sobą sam na sam paru godzin było bardzo krępujące, a dzisiaj oddychamy wręcz z ulgą, że nareszcie mamy czas spokojnie porozmawiać.

Po upłynięciu trzech godzin zbieramy się na ognisko do Radocyny, gdzie planowane są także obserwacje oraz integracyjne gry i zabawy. Obawiamy się jednak, że nic z tego nie wyjdzie, bo zaczął padać deszcz, ale dzielnie jedziemy z nadzieją, że ten wieczór się uda, mimo niesprzyjających warunków pogodowych. Na szczęście na miejscu okazuje się, że pogoda jest lepsza niż w Gorlicach. Po przyjeździe dzielimy się na międzynarodowe grupy i część osób idzie grać w gry, a pozostali liczą aktywność Słońca. Resztę tego wieczora spędziliśmy na smażeniu kiełbasek, rozmowach i różnych zabawach. Wróciłyśmy do domu zmęczone, ale zadowolone i zaraz poszłyśmy spać.

w11 w12

Piątek – 8 kwietnia

Dzisiaj wstałyśmy smutne. Zostało nam niecałe 24 godziny spędzone razem. W szkole zagraniczni goście wypełniają ankiety na temat pobytu w Polsce. Dyskretnie zerkam przez ramię mojej nowej przyjaciółce i widzę, że oprócz przydługawych konferencji, nie ma nam nic do zarzucenia, a nawet jest zadowolona z tego jak spędziła ten czas. Po wypełnieniu ankiet następuje rozdanie certyfikatów uczestnictwa oraz oficjalne pożegnanie gości. To już ostatnie chwile, kiedy wszyscy są razem, ponieważ dziś wieczorem wyjeżdża grupa ze Słowenii. W tym momencie chyba każdy zdał sobie sprawę, że to już koniec i że tydzień był naprawdę niesamowity.

O 10:30 musimy być pod hotelem, skąd będzie wyjazd do Krynicy. Niestety nie wszyscy z polskiej grupy mogą pojechać i idę tylko odprowadzić Afrę. Widzę, że mimo tego, że zobaczymy się znowu za parę godzin, jest smutna, jakby mając w głowie to, że jutro już wraca do swojego domu. Autobus odjeżdża, a ja mam wolne popołudnie.

Około ósmej spotkamy się wszyscy pod Margotem i podejmujemy decyzję o wspólnym spędzeniu tego wieczoru. Idziemy do jednej z Gorlickich pizzerii już bez słoweńskiej grupy. Próbujemy zatrzymać czas, ale niestety jest to niemożliwe. W tych ostatnich chwilach wspominamy to, co się zdarzyło w przeciągu minionego tygodnia.

Sobota – 9 kwietnia

O 5:00 słyszę dźwięk budzika, niechętnie wstaję i idę do sąsiedniego pokoju obudzić Afrę. Jest tak wcześnie, że nie jesteśmy jeszcze w stanie myśleć, że za godzinę będziemy musiały się już rozstać. Pod hotelem, w którym śpią nauczyciele, zebrała się już cała turecka grupa. Wśród łez i uścisków są obietnice ponownego spotkania, zaproszenia na wakacje oraz zapewnienia o utrzymywaniu kontaktu. Ostatni raz przytulam Afrę zanim wsiądzie do busa i macham jej, dopóki nie zniknie mi z oczu.

Wracam do domu z wyraźnym uczuciem pustki. Od razu idę do łóżka, ale nie mogę zasnąć. Myślę nad minionym tygodniem i nad tym, co wniósł do mojego życia. W zeszłą sobotę obawiałam się przyjazdu Turczynki do mojego domu. Uważałam się za osobę tolerancyjną, otwartą, a jednak bałam się, jakim będzie człowiekiem, bałam się tej zupełnie obcej kultury, a w głowie miałam mnóstwo stereotypów, które tylko potęgowały mój strach. Teraz widzę jak bardzo się myliłam. Obcokrajowcy okazali się zwykłymi nastolatkami, których problemy są takie same jak nasze, a ich wygląd, miejsce zamieszkania, język czy zwyczaje, czasami tak różne od naszych, sprawiają, że jeszcze bardziej niesamowity jest fakt, że w środku jesteśmy wszyscy tacy sami. Ten tydzień miał być tylko odskocznią od lekcji, podszlifowaniem naszych umiejętności językowych, chcieliśmy tylko spędzić miło czas, a okazało się, że dostaliśmy dużo więcej – wspaniałe wspomnienia i przyjaźnie, które, mam nadzieję, zostaną z nami  do końca życia.

                                                                                                                      Zosia Grądalska

MARZEC 2016

 • Kromerowskie Spotkania z Historią i Astronomią- Czasy Kromera i Kopernika.

W czwartek, 3 marca 2016r. w I LO w Gorlicach odbyło się Kromerowskie Spotkania z Historią i Astronomią. Ponieważ nasza szkoła bierze udział w projekcie unijnym Erasmus+ pod tytułem „Niebo w zasięgu”, tematem przewodnim spotkania były „Czasy Kromera  i Kopernika”.

Głównymi organizatorami byli nauczyciele: mgr Jerzy Tomasik oraz mgr Robert Góra  z zespołem Erasmusa. Celem uroczystości było przybliżenie wydarzeń   i postaci znanych w kraju i za granicą mających związek z biskupem Marcinem Kromerem, patronem  I LO, które będzie w tym roku obchodziło 110 rocznicę powstania. Drugim powodem była realizacja programu europejskiego  o tematyce astronomicznej w ramach Erasmus + „Reach the Sky”  (Niebo w zasięgu). Już przy wejściu do szkoły przybyłych gości witała postać Mikołaja Kopernika odtworzona przez ucznia naszej szkoły Axela Rewisia.  Także wystrój kromerowskiej Auli, w której prowadzone było spotkanie, nawiązywał do astronomii i czasów minionych.

Uroczystego otwarcia przedsięwzięcia o charakterze popularno – naukowym dokonał dyrektor Szkoły mgr Jan Drożdż. W spotkaniu wzięli udział zaproszeni goście: Pan Karol Górski -  starosta gorlicki,  naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Pan Tadeusz Mikrut, Pan Andrzej Ćmiech – bibliofil i miłośnik historii ziemi gorlickiej, Pan Janusz Nicewicz – astronom, pracownik naukowy UJ w Krakowie i Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach, Pan Dominik Szura – absolwent I LO pasjonat historii, zwycięzca jednego z odcinków konkursu „Jeden z dziesięciu”, uczniowie gimnazjów z Sękowej, Stróżówki, Szymbarku, Łużnej, Gorlic – nr 5 i 6 wraz z nauczycielami oraz nauczyciele i młodzież  I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kromera w Gorlicach.  Spotkanie składało się z dwóch części, historycznej prowadzonej przez J. Tomasika i astronomicznej, gdzie prowadzącym był R. Góra.

Na początku Dominik Szura przedstawił wykład na temat nauki polskiej na przełomie XV i XVI w., a następnie Andrzej Ćmiech opowiedział o staropolskich wydaniach dzieł Kromera. W drugiej części Janusz Nicewicz przybliżył słuchaczom sylwetki dwóch wybitnych polskich astronomów – Jana Heweliusza i Mikołaja Kopernika, któremu epitafium ufundował właśnie biskup warmiński Marcin Kromer.

Po prelekcji Pan Janusz Nicewicz, wspólnie z Robertem Górą, przeprowadził dla obecnych uczniów konkurs wiedzy astronomicznej „Selekcja”. Wśród gimnazjalistów pierwsze miejsce zajął Dawid Janik z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Stróżówce, drugi był Kamil Matusik z tego samego gimnazjum, trzecie miejsce zajął Oskar Myrta z Gimnazjum nr 5 w Gorlicach, a czwarta była Aleksandra Bogdan z Gimnazjum w Sękowej. Natomiast wśród uczniów I Liceum pierwszą lokatę zajął Krzysztof Kuśnierz, druga była Paulina Setlak, a trzeci Paweł Marszał.

W/w uczniowie zostali obdarowani nagrodami ufundowanymi przez: MOA w Niepołomicach, Erasmus + i Grupę Rekonstrukcji Historycznej Gorlice 1915.

Na zakończenie spotkania Pani Marzena Wójtowicz, koordynator projektu Erasmus +, przybliżyła wszystkim cele i założenia programowe projektu oraz zapoznała z realizowanymi działaniami i planami na przyszłość w ramach Projektu „Reach the Sky”

LUTY 2016

 •  Spotkanie ze Słowenią

W środę, 3 lutego 2016 w Auli Kromera odbyło się „Spotkanie ze Słowenią”, które zorganizowaliśmy aby podzielić się wrażeniami po wizycie w Sentjur w Słowenii. Wizyta ta, związana z realizacją projektu „Reach the Sky/ Niebo w zasięgu”  w programie unijnym Erasmus+odbyła się końcem listopada 2015 i miała na celu przeprowadzenie wspólnych działań w projekcie. Podczas „Spotkania ze Słowenią” uczestnicy opowiedzieli o swoich wrażeniach z pobytu, a goście obejrzeli prezentację dotyczącą Słowenii, film z pobytu naszej grupy oraz wzięli udział w quizie wiedzy o tym kraju.

W trakcie spotkania rozdane zostały dyplomy i nagrody zwycięzcom i wyróżnionym w konkursie „Z głową w chmurach”.

 • Konkurs „Zgaś światło- oszczędzaj prąd”

Zaczynamy przygotowania do kampanii ‘Zgaś światło – oszczędzaj prąd’. W ramach kampanii przeprowadzony zostanie konkurs grafiki komputerowej. Aby wziąć w nim udział, warto zapoznać się z regulaminem:

Regulamin konkursu na grafikę komputerową
ZGAŚ ŚWIATŁO – OSZCZĘDZAJ PRĄD

 1. Konkurs jest działaniem w ramach programu ERASMUS+ i adresowany jest do wszystkich uczniów naszej szkoły.
 2. Koordynatorem konkursu jest  pani Marzena Wojtowicz.
 3.  Prace konkursowe powinny odpowiadać na hasło  „ZGAŚ ŚWIATŁO – OSZCZĘDZAJ PRĄD”
 4. Prace nadesłane na konkurs muszą spełniać wszystkie kryteria praw autorskich.
 5. W pracach konkursowych wykorzystać można autorskie zdjęcia, rysunki, tekst w  j. angielskim.
 6. Prace można wykonać przy pomocy dowolnego programu komputerowego.
 7. Prace mogą być indywidualne lub wykonane w 2- osobowych zespołach.
 8. Każdy uczestnik / zespół może złożyć jedną pracę.
 9. Każdą pracę należy opisać według następującego wzoru: imię i nazwisko, kraj uczestnika.
 10. Grafikę należy przesłać w formacie jpg lub pdf na adres koordynatora konkursu.
 11. Prace należy przesłać do 15 marca 2016r.
 12. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi na spotkaniu Erasmusa w Polsce w dniach 04-09.04.2016.
 13. Oceny prac dokona Komisja Konkursowa, złożona z przedstawic iela każdej szkoły partnerskiej.

Koordynator projektu:   Marzena Wójtowicz

 

STYCZEŃ 2016

 

 • Orientacja na sferze niebieskiej z wykorzystaniem programów komputerowych – zajęcia w ramach projektu Erasmus+ Niebo w zasięgu

W środę 20 stycznia 2016 w pracowni komputerowej naszej szkoły odbyły się zajęcia doskonalące orientację na sferze niebieskiej z użyciem programów komputerowych, głównie Stellarium i Celestia. Wykonaliśmy ćwiczenia rozwijające orientację na sferze niebieskiej poprzez rozpoznawanie układu gwiazd w wybranych gwiazdozbiorach, dokonaliśmy analizy jasności, typu i odległości do niektórych obiektów. Nauczyliśmy się też określać momenty wschodu i zachodu ciał Układu Słonecznego, prowadziliśmy wirtualne obserwacje południowej części sklepienia niebieskiego oraz odszukaliśmy charakterystyczne obiekty głębokiego kosmosu w postaci galaktyk, gromad kulistych i otwartych oraz mgławic planetarnych.

Zajęcia pozwoliły nam zwiększyć umiejętności, które zostaną wykorzystane podczas zaawansowanych obserwacji bezpośrednich w terenie.

Gwiazda Polarna   Krzyz Poludnia   M42

 • Rozstrzygnięcie konkursu „Z głową w chmurach”

Niełatwe zadanie miało jury konkursu fotograficznego „Z głową w chmurach”, które z puli ponad 200 zdjęć musiało wybrać te najlepsze. Wśród obrazów wschodów i zachodów słońca, pięknych kolorów i niezwykłych chmur wyłoniono 50 zdjęć finałowych i z tej grupy jury konkursowe wybrało zwycięzców.

Zwycięzcy:
I miejsce Kacper Malisz kl. 1c
II miejsce Bartłomiej Warzecha kl. 1a
III miejsce Aleksandra Spyra kl. 1e

Wyróżnienia:
Wacław Kalisz kl. 1e, Piotr Kukuła kl. 1e,
Małgorzata Kurcab kl. 3c, Michał Augustyn kl. 1a,
Ewelina Mucha kl. 1d, Maja Roszak kl. 1d

Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy, a zwłaszcza klasom pierwszym , które realizując projekt w ramach wiedzy o kulturze przedstawiły wiele niezwykłych zdjęć. Poziom techniczny prac był zróżnicowany natomiast wizualnie większość zdjęć  prezentowała się bardzo dobrze.
Poniżej prezentujemy  zdjęcie, które zdobyło pierwsze miejsce.

zdjęcie Kacper Malisz

Zapraszamy do obejrzenia galerii zwycięskich zdjęć na korytarzach szkoły.

 

GRUDZIEŃ 2015

 • Sally Ride EarthKam

W listopadzie 2015 uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w międzynarodowym programie edukacyjnym NASA pod nazwą Sally Ride EarthKam. Duża grupa naszych uczniów wzięła udział w tegorocznej edycji programu wykonując dziesiątki zdjęć z satelity. Zdjęcia naszych uczniów zostały zaprezentowane podczas 1 Międzynarodowego Spotkania Erasmusa w Słowenii będącego elementem projektu „Niebo w zasięgu”, który realizowany jest w naszej szkole. Wśród zdjęć wykonanych przez uczniów wszystkich szkół partnerskich wygrały zdjęcia Bartłomieja Gurby (Himalaje) i Natalii Gwóźdź (Australia).

 •  Warsztaty w MOA w Niepołomicach

W dniach 15 – 16 grudnia 2015 r. grupa uczniów I LO w Gorlicach w ramach projektu „Reach the Sky” pod opieką nauczycieli wzięła udział w warsztatach i obserwacjach astronomicznych w MOA w Niepołomicach (tzw. „Piknik pod gwiazdami”).

Po przyjeździe do Niepołomic wszyscy mieli okazję zwiedzić miasteczko. Zajęcia warsztatowe z astronomii rozpoczęły się od wykładu Pana Janusza Nicewicza na temat historii Wszechświata. Cały wieczór aż do późnych godzin nocnych poświęcony był zajęciom praktycznym, poczynając od układania puzzli księżycowych, poprzez wyszukiwanie i nazywanie ważniejszych obiektów na naszym Srebrnym Globie, do nauki obsługi profesjonalnych i amatorskich teleskopów będących na wyposażeniu MOA.

Ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne nie było okazji do przeprowadzenia obserwacji astronomicznych. W zamian uczniowie uczestniczyli w konkursie wiedzy o Wszechświecie tzw. „Selekcja” – zwycięzcą został Maciej Stępień z kl. II a. Korzystając z łączności z teleskopem TAD w Hiszpanii na stronie projektu Gloria wykonane zostały też zdjęcia obiektów astronomicznych.

Około godziny 24 wszyscy wzięli udział w seansie w niepołomickim planetarium. Nie zabrakło też czasu na kolację tostową przygotowaną przez Paulinę Setlak, podczas której można było podyskutować z organizatorami pikniku na wiele ciekawych tematów związanych z astronomią. Kolejny dzień to także wytężona praca – najpierw wykład w planetarium poświęcony Słońcu oraz historii obserwacji astronomicznych.

Na koniec pikniku wszyscy mogli zamówić i wykonać samodzielnie zdjęcia wybranych obiektów kosmicznych przy pomocy MicroObservatory Robotic Telescope Network Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics oraz zapoznać się z ciekawymi aplikacjami i projektami astronomicznymi przydatnymi podczas obserwacji.

Zajęcia odbywały się w miłej i sympatycznej atmosferze – nikt z uczestników na pewno nie żałował tych dwóch dni intensywnej pracy.

 • Globe At Night

W dniach 9-11 grudnia 2015, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w kampanii GLOBE AT NIGHT 

gl1

GLOBE AT NIGHT jest ogólnoświatową kampanią, która od 2006 r. działa na rzecz zwiększenia świadomości społeczeństwa w zakresie problematyki zanieczyszczenia świetlnego. Sponsorami programu są National Optical Astronomy Observatory z siedzibą w Stanach Zjednoczonych, Centro de Apoyo a la Didactica de la Astronomia z siedzibą w Chile oraz International Dark-Sky Association z siedzibą w Stanach Zjednoczonych. Inicjatywa polega na włączeniu do badań naukowych możliwie jak największej liczby wolontariuszy z całego świata. Aby wziąć w nim udział wystarczy wejść na jego stronę internetową i po krótkim zapoznaniu się z instrukcją wysłać dane dotyczące poziomu zanieczyszczenia świetlnego w swoim miejscu zamieszkania lub w innym miejscu, w którym prowadziło się pomiar.

W ciągu dziewięciu lat istnienia projektu zebrano dane pochodzące z prawie 120 tysięcy pomiarów dokonanych w ponad 115 krajach na świecie. Istotny wkład w badania wnieśli obserwatorzy z Polski. Zdecydowana większość pomiarów przeprowadzona była w miejscach, w których panuje silne zanieczyszczenie świetlne. Dla porównania, aż 83% wszystkich pomiarów dokonanych w 2013 r. dotyczy miejsc, w których Droga Mleczna jest niewidoczna z powodu zbyt jasnego nieba.

W 2014 roku w kampanii uczestniczyło 120 krajów, przekazując dane w 22 różnych językach (oprócz języka angielskiego)!

gl2

Z Polski dostarczono pomiarów z 595 miejsc, wśród których znalazły się też pomiary wykonane w Gorlicach i okolicy  przez uczestników projektu „Reach the Sky” z I LO w Gorlicach.

Mapki przedstawiają miejsca w których były wykonywane pomiary zarówno w skali globalnej jak i w powiecie gorlickim oraz skalę jasności nieba widocznego w tych miejscach.

m1 m2

 

 

LISTOPAD 2015

 • I Spotkanie Erasmusa w Šentjur (Słowenia) w dniach 24 – 30 listopada 2015

Pierwsze międzynarodowe spotkanie szkół partnerskich uczestniczących    w Programie Erasmus+  zorganizowane zostało przez Gimnazjum im. F.Malgaja w Šenjur w Słowenii. Gospodarze przygotowali bardzo atrakcyjny program zajęć w ramach projektu „Niebo w zasięgu”.

1

W ostatnim tygodniu listopada do małej miejscowości w regionie Slawinia przyjechali uczniowie i nauczyciele ze szkół w Turcji, Rumunii, Hiszpanii i Polski.  I Liceum Ogólnokształcące im. Marcina Kromera reprezentowali nauczyciele: Marzena Wójtowicz – koordynator projektu, Alicja Honek i Robert Góra oraz uczniowie klas pierwszych: Klaudia Spyrka, Natalia Gierut, Martyna Kucharczyk, Weronika Pyzik i Grzegorz Góra.

Polska grupa dotarła do Šenjur we wtorek 24.11.2015 nad ranem. Po serdecznym powitaniu uczniowie udali się do domów rodzin goszczących, a następnie na krótkie spotkanie w szkole.

25.11.2015 środa rozpoczęła się spotkaniem w Gimnazjum, gdzie wszyscy uczniowie i nauczyciele mogli nawiązać pierwsze kontakty. Następnie cała grupa udała się na zwiedzanie szkoły. We wszystkich salach odbywały się codzienne zajęcia, a najmłodsi uczniowie przygotowali specjalne występy artystyczne prezentując niezłą znajomość języka angielskiego. Nauczyciele mieli możliwość zapoznania się z metodami pracy, środkami dydaktycznymi i słoweńskim systemem edukacji .

Kolejnym punktem programu były prezentacje krajów partnerskich przygotowane przez uczniów.

Po krótkiej przerwie nastąpiło uroczyste otwarcie I Spotkania Erasmusa – zebranych gości i społeczność szkolną powitał dyrektor Marjan Gradišnik oraz koordynator słoweński Jure Radišek. Szczególnym akcentem wydarzenia było odśpiewanie przez chór hymnu Europy – Ody do Radości Ludwiga von Beethovena. Po wystąpieniu przedstawicielki władz samorządowych uczniowie Gimnazjum zaprezentowali program artystyczny.

2

Nawiązując do tematyki projektu młodzi gospodarze spotkania przygotowali również dla swoich koleżanek i kolegów ze szkół partnerskich quiz ze znajomości Układu Słonecznego i Słowenii. Najsilniejszymi zespołami okazały się grupy z Turcji i Hiszpanii. Podsumowaniem części astronomicznej spotkania był seans w planetarium umieszczonym w sali gimnastycznej.

Prelekcja dotyczyła wybranych obiektów Układu Słonecznego i prowadzona była w języku angielskim.

Po części oficjalnej młodzież mogła poznać się bliżej uczestnicząc we wspólnej dyskotece integracyjnej – zabawa trwała do godziny 20.00

Czwartek 26.11.2015 rozpoczął się wyjazdem z Šentjur do Obserwatorium Astronomicznego Golovec. Pracownicy Wydziału Matematyki i Fizyki Uniwersytetu w Lublanie zapoznali nas ze współczesnymi metodami prowadzenia badań i fotografowania obiektów na sferze niebieskiej za pomocą nowoczesnych teleskopów.

Po intensywnych zajęciach udaliśmy się na zwiedzanie stolicy Słowenii. Stare Miasto zachwyciło nas ciekawą zabudową, Mostem Smoków i dekoracjami świątecznymi m.in. w kształcie Układu Słonecznego. Głównym celem naszego spaceru stał się średniowieczny zamek górujący nad miastem, spod którego roztaczała się wspaniała panorama miasta.

3

Po południu udaliśmy się na zajęcia terenowe w góry, ale z powodu obfitych opadów śniegu plany zostały zmodyfikowane. Serdecznie przyjęli nas gospodarze Domu na Kurešcku, gdzie studenci jednego z najbardziej aktywnych towarzystw astronomicznych przygotowali interesujące warsztaty. Oprócz ciekawych informacji o wybranych obiektach Wszechświata, usłyszeliśmy o problemie light pollution czyli zanieczyszczenia światłem. Podsumowaniem zajęć było utworzenie Kalendarza Kosmicznego – przeliczaliśmy czas wydarzeń od momentu powstania Wszechświata do czasów obecnych na okres 1 roku kalendarzowego. W przerwach między kolejnymi zajęciami uczniowie rozgrywali bitwy na śnieżki, a biały, zimowy wieczór stał się dla grupy hiszpańskiej wyjątkowo atrakcyjny. Do Šentjur wróciliśmy po 24.00 zmęczeni, ale równocześnie bardzo zadowoleni.

27.11.2015 w piątek spotkaliśmy się ponownie w Gimnazjum w Šentjur. Uczniowie rozwiązywali krzyżówki i quizy astronomiczne przygotowane przez zespół turecki, a następnie w zespołach międzynarodowych pracowali nad logo projektu. Wybór był bardzo trudny, ale ostatecznie w głosowaniu przeprowadzonym wśród wszystkich uczestników spotkania wskazano najlepsze logo:

4

Dalszy ciąg zajęć w pracowni komputerowej dotyczył pracy z programem Stellarium i wykonywania  zadań przygotowanych przez koordynatora słoweńskiego Jure Radiška.

Po południu cały zespół Erasmusa wyjechał z Šentjur do miejscowości Prevorje, gdzie w miejscowej szkole zaplanowano prowadzenie obserwacji astronomicznych. Było to już nasze kolejne podejście do zajęć w terenie i z ogromną determinacją uczniowie i nauczyciele wynieśli teleskopy na szczyt wzniesienia. Po ustawieniu urządzeń zapoznaliśmy się z zasadami prowadzenia obserwacji, niestety pogoda uniemożliwiła nam część praktyczną. Z powodu całkowitego zachmurzenia większa część zajęć odbyła się w budynku szkoły. Wzięliśmy udział w warsztatach z zakresu astrofotografii, wysłuchaliśmy wykładu o naturze Wszechświata oraz zapoznaliśmy się z aplikacjami ułatwiającymi rozpoznawanie obiektów na sferze niebieskiej. Najciekawszą częścią zajęć było „wykonanie” komety oraz z użyciem ciekłego azotu.

Późnym wieczorem zapakowaliśmy teleskopy i wróciliśmy do Šentjur.

28.11.2015 w sobotę o godz. 9.00 rozpoczęliśmy wspólne zajęcia w szkole – uczniowie szkół partnerskich przedstawili  prezentacje na temat Układu Słonecznego. Kolejne warsztaty odbyły się w pracowni komputerowej, gdzie młodzież opracowywała zdjęcia Ziemi, wykonane wcześniej w ramach Programu Edukacyjnego NASA Sally Ride EarthKam. Podczas sesji listopadowej korzystając z urządzeń Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wykonaliśmy kilkaset zdjęć, z których wybraliśmy najciekawsze. Jury, składające się  z przedstawicieli wszystkich szkół partnerskich wskazało najlepsze fotografie, a zwycięzcami konkursu zostali uczniowie z Polski: Bartłomiej Gurba ( „Himalaje”) i Natalia Gwóźdź („Australia”).

Popołudnie uczniowie spędzili z rodzinami słoweńskimi.

29.11.2015 niedziela była ostatnim dniem wspólnych zajęć, na który zaplanowano wycieczkę autokarową po regionie Sawińskim. Pierwszym punktem programu była miejscowość Vitanje, a konkretnie KSEVT czyli Centrum Kultury Europejskiej Technologii Kosmicznej. Ekspozycja prezentująca wkład słoweńskich naukowców w historię rozwoju badań kosmosu znajduje się w niezwykle ciekawym architektonicznie budynku, nawiązującym do pierwszego projektu geostacjonarnej stacji kosmicznej, przedstawionego przez Hermana Potočnika (Noordung`a) w książce z 1928.

5

Dalszy etap wycieczki prowadził do Celje. Piękna pogoda sprzyjała poznawaniu regionu i jednego z najpiękniejszych miast Słowenii. Zwiedzanie miasta rozpoczęliśmy od wysłuchania historii Celje, opowiedzianej przez przewodnika na Zamku Stari Grad – warowni średniowiecznej górującej nad miastem. Budowla ta wzniesiona została w XIII wieku i w kolejnych stuleciach była wielokrotnie rozbudowywana i przebudowywana przez hrabiów Cylejskich. Dziś w pełni zrekonstruowany zamek stanowi jeden z ważniejszych symboli słoweńskiej państwowości  i rozpościera się z niego wspaniała panorama na dolinę Slawinii.

6

Spacerując uliczkami Celje dotarliśmy do pałacu hrabiowskiego, gdzie mieści się Muzeum Historii Miasta. Szczególnie interesująca okazała się wystawa pamiątek po mieszkańcach miasta z czasów rzymskich.

30.11.2015 w poniedziałek nadszedł dzień wyjazdu. Po spotkaniu podsumowującym w szkole w Šentjur, podziękowaliśmy gospodarzom za gościnę i pożegnaliśmy się z uczniami słoweńskimi i ich rodzinami. W ciągu wspólnie spędzonego tygodnia nawiązaliśmy przyjacielskie kontakty i mamy nadzieję na ich kontynuację.

Kolejne Spotkanie Erasmusa osbędzie się w Gorlicach w kwietniu 2016 roku.

                                                                                                                      Alicja Honek

 • Wyjeżdżamy na Spotkanie Erasmusa do Słowenii

23 listopada 2015  ekipa Erasmus+ wyruszyła na Spotkanie Erasmusa do Sentjur w Słowenii. Troje nauczycieli i pięcioro uczniów spędzi tydzień w szkole Franjo Malgaj Primary School wykonując działania naszego projektu „Niebo w zasięgu” i poznając nowy kraj i nowych ludzi. Obiecali informować nas na bieżąco co u nich słychać więc zaglądajcie na szkolny profil Facebook :-)

tn_Słowenia

 • Drogowskazy do miast partnerskich Erasmus+

W czwartek 19 listopada zamontowane zostały drogowskazy informujące o kierunku  i odległości do miast biorących udział w projekcie Erasmus +.Tablice  kierunkowe  wykonano w odpowiednio dobranych do charakteru państwa kolorach,  uwzględniając również flagi krajów partnerskich. Tablica w barwach biało-czerwonych zawiera współrzędne geograficzne informujące o położeniu  naszej szkoły.

20160120_102746      20160120_102733

Obserwacje astronomiczne w Radocynie

We wtorek 3 listopada br., około godziny 16, kilkunastoosobowa grupa wybrała się na wycieczkę z Kromera  do Radocyny. Celem tej podróży była obserwacja nieba i poszerzenie wiedzy astronomicznej. Pogoda tego dnia dopisywała, ponieważ niebo było czyste, a temperatura nie przekraczała -2 stopni Celsjusza. Uczniowie wraz z nauczycielami pomogli rozstawić dwa duże teleskopy.
Pierwszą rzeczą jaką zauważyliśmy na niebie była Droga Mleczna -  galaktyka była pięknie oświetlona i bardzo dobrze widoczna. Naszą uwagę przykuły spadające Taurydy (inaczej zwane meteorytami), które co jakiś czas pojawiały się w atmosferze ziemskiej.

Za pomocą teleskopów obserwowaliśmy wybrane obiekty na niebie m.in. Aldebrana czyli najjaśniejszą gwiazdę gwiazdozbioru Byka i Galaktykę Andromedy (potocznie zwaną Galaktyka M31). Mieliśmy również możliwość zobaczyć Plejady. Były one bez problemu widoczne gołym okiem,  jednak przy użyciu lornetki lub teleskopu były lepiej widoczne i robiły niezwykłe wrażenie.

Przy pomocy tuby tekturowej liczyliśmy gwiazdy. Przeprowadziliśmy także elektroniczne badania ciemnego nieba przy pomocy urządzenia SQM-L. Około godziny 21, złożyliśmy teleskopy i udaliśmy się szczęśliwie do domu.

Adriana Rolak-Koszyk, kl. I d

PAŹDZIERNIK 2015

 • Obserwacje Słońca, cz.2.

1 października po raz kolejny uczestniczyliśmy w obserwacjach astronomicznych. Celem zajęć była analiza rozmieszczenia plam słonecznych oraz protuberancji  ( wielkie łuki i pętle płonącej materii podnoszące się z powierzchni Słońca i opadające na nie z powrotem, pojawiające się zazwyczaj w pobliżu plam słonecznych i związane z aktywnością pola magnetycznego Słońca; wyskoki słoneczne ).
Obserwacje przeprowadzono przy użyciu filtra słonecznego w postaci folii BAADER, oraz teleskopu optycznego w systemie Newtona. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się obserwacje wykonane teleskopem słonecznym CORONADO uzbrojonym w filtr Hα.

 • Wystawa prac uczniów

Na korytarzach naszej szkoły pojawiły się prace propagujące projekt ‘Niebo w Zasięgu’ oraz program Erasmus+ . Są to propozycje zgłoszone do konkursu na szkolne logo projektu: 6 plakatów oraz 24 loga. Autorów było więcej, gdyż niektóre prace zostały stworzone w grupie.

 • 1 Międzynarodowe Spotkanie Erasmusa 

W dniach 19-21 października odbyło się pierwsze międzynarodowe spotkanie nauczycieli ze szkół partnerskich w ramach naszego programu. Goście zapoznali się z funkcjonowaniem szkoły, odbyli spacer po Gorlicach, oraz zwiedzili okolice miasta. Większość czasu poświęcili jednak na pracę, wzięli udział w warsztatach astronomicznych przeprowadzonych przez panów Roberta Górę i Sławomira Dedę oraz wykładach w Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym w Niepołomicach.

ObczajKromca_DSC_1674_kl

 

 

WRZESIEŃ 2015

 • Rozpoczęcie realizacji projektu

1 września 2015 roku nasza szkoła rozpoczęła realizację projektu ‘Niebo w zasięgu’ w ramach programu Erasmus+. Zaczęliśmy od powołania Zespołu Erasmusa, w którego skład weszło 100 uczniów i 8 nauczycieli. Podzieliliśmy się na 5 zespołów:

Zespół astronomiczny, pod kierownictwem Pana Roberta Góry:

grupa-astro

Sekcja dziennikarska, pod kierownictwem Pani Alicji Honek:

zespol medialny

Zespół językowy, pod kierownictwem Pani Marzeny Wójtowicz:

tn_zespol jezykowy

Zespół informatyczny, pod kierownictwem Pani Teresy Niemiec:

grupa-info

Sekcja artystyczna, pod kierownictwem Pani Joanny Sanek:

grupa-art

 • Ściana Erasmusa

Na pierwszym piętrze szkoły pojawiła się ‘Ściana Erasmusa’ z informacjami na temat naszych krajów partnerskich. Zespół językowy przygotował również mini-słowniczki z podstawowymi zwrotami w językach naszych partnerów oraz słowniczek zwrotów związanych z astronomią. Przydadzą się w trakcie międzynarodowych spotkań projektowych.

 • Obserwacje Słońca

W dniu równonocy jesiennej 23 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zajęciach terenowych z geografii i fizyki w ramach projektu Erasmus+ Niebo w zasięgu.
Celem zajęć było wyznaczenie miejscowego południka za pomocą gnomonu, określenie wysokości Słońca nad horyzontem metodą trygonometryczną i pomiaru bezpośredniego. Wyznaczono również punkty kardynalne oraz obliczono szerokość geograficzną miejsca obserwacji. Dokonano także bezpośrednich obserwacji plam na Słońcu za pomocą teleskopów optycznych i filtrów słonecznych.
W obserwacjach i pomiarach uczestniczyło kilka klas w ramach lekcji przedmiotów przyrodniczych. Zaangażowanie młodzieży oraz pogoda pozwoliły zakończyć zajęcia pełnym sukcesem.

 • Rozstrzygnięcie konkursu na szkolne logo

24 września rozstrzygnięty został konkurs na szkolne logo projektu. Komisja konkursowa wybrała dwie propozycje przedstawione przez uczniów klasy Ia, Grzegorza Górę oraz Daniela Chochołka.

 • Promujemy nasz projekt na Pogórzańskich Atrakcjach Naukowych

27 września 2015 (niedziela) grupa młodzieży i nauczycieli naszej szkoły wzięła udział w VI Pogórzańskich Atrakcjach Naukowych. Znaleźli się tam również członkowie Zespołu Erasmusa, promując projekt ‘Niebo w zasięgu’. Pogórzańskie Atrakcje Naukowe to impreza organizowana corocznie w Łużnej, największe w powiecie tego rodzaju spotkanie promujące nauki ścisłe. Każdego roku P.A.N. odwiedzają rzesze gości w każdym wieku.
Już przed wejściem do Zespołu Szkół w Łużnej nasz zespół astronomiczny przygotował stoiska gdzie przy pomocy teleskopów prowadzono obserwacje Słońca, plam słonecznych i protuberancji a przy pomocy radioteleskopu szkolnego śledzono satelity.
W trakcie imprezy można było obejrzeć też galerię zdjęć z kosmosu i obiektów kosmicznych wykonanych przez uczniów.

Możliwość komentowania jest wyłączona.