23.11.2016 r. grupa 34 uczniów naszej szkoły w ramach projektu Reach the Sky wzięła udział w ogólnoświatowym programie Globe at Night mającym na celu badanie zanieczyszczenia światłem nocnego nieba.

Program Globe at Night jest międzynarodową kampanią obywatelską mającą na celu podniesienie świadomości społecznej na temat wpływu zanieczyszczenia światłem. Skierowana ona jest do każdego obywatela i pomaga naukowcom zmierzyć jasności nocnego nieba i w oparciu o przedstawione wyniki pomiarów dostarczone  z komputerów lub smartfonów stworzyć aktualną mapę poziomu jasności nocnego nieba.

Zbyt duże zanieczyszczenie ma swoje konsekwencje: to ingeruje w badania astronomiczne wypłukując światło gwiazd na nocnym niebie, co utrudnia prowadzenie obserwacji, zakłóca ekosystemy, ma negatywne skutki dla zdrowia oraz zwiększa globalne zużycie energii.

Dotychczas wykonano już ponad 100.000 pomiarów przez ludzi w 115 krajach w czasie kampanii każdej zimy / wiosny w ciągu ostatnich 9 lat, czyniąc Globe at Night najbardziej udaną akcją mającą na celu uświadamianie ludzi problematyką zanieczyszczenia światłem.

Uczniowie Kromera wraz z opiekunami korzystając ze smartfonów oraz mierników SQM-L wykonali pomiary na boisku szkolny, mieli też okazję zapoznać się z obiektami widocznymi na nocnym niebie i wykonać wiele ciekawych zdjęć.

I LO już drugi rok bierze udział w tej kampanii przyczyniając się tym samym do zwiększenia punktów pomiarowych o rejon Gorlic i okolic. W tym roku akcja Globe at Night będzie trwała w tym miesiącu do 30 listopada oraz od 20 do 30 grudnia. Każdy chętny może wziąć udział w tej inicjatywie korzystając z instrukcji zamieszczonych na stronie: https://www.globeatnight.org/ . Wystarczy mieć tylko komputer połączony z internetem lub smartfona z zainstalowaną darmową aplikacją Loss of the Night oraz 10 minut wolnego czasu aby przysłużyć się nauce. Zapraszamy wszystkich chętnych do wykonywania tych prostych pomiarów w miejscach swojego zamieszkania. Każdy uczestnik biorący udział w akcji otrzymuje raport potwierdzający wyniki jego pomiarów, a na mapce będzie zaznaczony kolejny punkt uwzględniający to miejsce obserwacji.

Fotografie Jakub Wszołek

Share →


Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress