100- lecie Niepodległej

Z okazji 100- lecia odzyskania niepodległości przez Polskę nasza szkoła organizowała i brała udział w szeregu uroczystości, które odbyły się w październiku i listopadzie.

  • Drogi gorliczan do niepodległości

5 października b.r. pod takim hasłem odbyła się sesja popularnonaukowa w ramach IV Kromerowskich Spotkań z Historią. Głównym organizatorem konferencji była nasza szkoła przy udziale Starostwa Powiatowego w Gorlicach. Sesja była ważną częścią powiatowych obchodów 100. rocznicy odzyskanej przez Polskę niepodległości.
- W tym roku obchodzimy 100. rocznicę odzyskanej przez Polskę niepodległości. Pamiętajcie – odzyskanej nie odzyskania niepodległości – bo ona była okupiona morzem przelanej polskiej krwi, nie była Polsce i Polakom dana. Podkreślał to Józef Piłsudski ustanawiając 11 listopada 1928 roku Medal Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości – mówił podczas konferencji w emocjonalnym wystąpieniu Jerzy Giza, pedagog, publicysta historyczny, działacz niepodległościowy oraz jeden z prelegentów sesji.

Prelekcje wygłosili:

- pan  Jerzy Giza- przybliżył temat organizacji „Wolność” – polskiej konspiracji niepodległościowej w cesarsko-królewskiej armii podczas I wojny światowej.
- pan  dr Wacław Szczepanik, który mówił nt. „Polacy z zachodniej Galicji na frontach I wojny światowej” podkreślając, że pochodzi z Ciężkowic, a więc mówi także o swoich przodkach. Z powiatu gorlickiego w armii austro-węgierskiej walczyło ponad 12 tys. żołnierzy, w tym około 1200 z samych Gorlic. Szacuje się, że co 10-ty powołany do wojska zginął.
-  pan Andrzej Ćmiech, który wygłosił wykład nt. „Mieszkańcy ziemi gorlickiej w walce o niepodległość Polski”, przybliżając sylwetki naszych bohaterskich legionistów.

Obecna na sesji młodzież oraz goście,wśród których byli m.in. wicestarosta Jerzy Nalepka, kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych UM Golice Aleksander Augustyn, dyrektorzy szkół – Jan Drożdż I LO Gorlice, Renata Stępień ZST Gorlice, Waldemar Gniady ZSZ Gorlice, Adam Tarsa CKPiU w Gorlicach i Beata Mikruta PP-P w Gorlicach, obejrzeli także prezentację Grupy Rekonstrukcji Historycznej Gorlice 1915 „Od cwancygiera do podhalańczyka”.

Głównym organizatorem sesji było I Liceum Ogólnokształcące im. Marcina Kromera w Gorlicach i nauczyciel historii Jerzy Tomasik, który konferencję prowadził. Konferencje uświetnił występ szkolnego chóru. Patronat na konferencją sprawował starosta Karol Górski.

Zdjęcia ze strony Starostwa Powiatowego.

  • Wystawa  ”Gorliczanki. Równe i Niepodległe”.

W październiku i listopadzie na gorlickim rynku eksponowana była wystawa  ”Gorliczanki. Równe i Niepodległe”. Jedna z plansz wystawy opracowana została przez uczennice klasy 2 d naszej szkoły Annę Kimlę i Patrycję Semlę.

Zdjęcia ze strony UM Gorlice

  • Szkolny Rajd Niepodległości

W dniu 15 października 2018r. odbył się dla uczniów naszej szkoły Szkolny Rajd Niepodległości. Rajd upamiętnił 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczestnicy zwiedzili miejsca związane z walkami Polaków z pułków galicyjskich i Legionów Polskich w czasie I wojny światowej (cmentarze wojenne Łużna – Pustki, Pleśna- Łowczówek) oraz działalnością niepodległościową Ignacego Paderewskiego (Dworek w Kąśnej Dolnej).

W trakcie rajdu przeprowadzono konkurs wiedzy historycznej „Selekcja”. Zatriumfowali przedstawiciele klas pierwszych- I miejsce zajął Damian Dec z klasy 1c, II miejsce Wiktor Hajduk z klasy 1b, III miejsce Adrian Szymanek z klasy 1c. Gratulujemy! :-)

Rajd zorganizowany przez mgr Jerzego Tomasika i mgr Roberta Górę.

  • Udział w odsłonięciu Pomnika Niepodległości

W dniu 15 października nasza szkoła brała udział w odsłonięciu Pomnika Niepodległości w naszym mieście. Pomnik ten upamiętnia setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę i powstał wspólnym wysiłkiem samorządu powiatowego, miast i gmin.

Zdjęcia ze strony Starostwa Powiatowego.

  • Udział w tworzeniu żywej flagi Polski

8 października uczniowie naszej szkoły dołączyli do obrazu żywej flagi naszego kraju na rynku miejskim. Zdjęcie ze strony UM Gorlice.

45732299_2385485638145797_8953952238775042048_n

 

  • Akademia z okazji odzyskania niepodległości

W dniu 9 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 100- lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. W sali gimnastycznej zebrała się cała społeczność szkolna, żeby uczcić tą szczególną rocznicę. Wysłuchaliśmy występów naszej młodzieży oraz przemówienia pana dyrektora Jana Drożdża a o godzinie 11:11 wspólnie zaśpiewaliśmy hymn Polski.

Możliwość komentowania jest wyłączona.